Загроза банкрутства й зумовлені цим негативні економічні та соціальні наслідки змушують персонал, що працює на підприємстві, робити свій внесок у фінансування санації. Основною причиною фінансової участі персоналу в санації підприємства є надія зберегти робочі місця. Для виникнення такого джерела фінансової санації є цілком реальні умови. Наприклад, при санації містоутворюючого підприємства, яке забезпечує життєдіяльність 15-20 тис. жителів населеного пункту (5 тис. працівників та членів їх сімей); підприємств, ліквідація яких може призвести до відселення жителів населеного пункту внаслідок погіршення екологічного стану навколишнього середовища; втрата робочих місць у депресійних районах країни тощо.
Фінансування санації персоналом можливе шляхом:
¨ відстрочення або відмови персоналу від частини винагороди завиробничі результати, матеріальні стимули (премії) та ін.;
¨ добровільної відмови персоналу від отримання дивідендів у випадку, коли вони є власниками акцій підприємства;
¨ надання персоналом коштів підприємству на умовах їх повернення;
¨ викупу додаткової емісії акцій або облігаційної позики.
Безперечно, розраховувати підприємству-боржнику на матеріальну допомогу зі сторони його персоналу можна лише за умов, коли звичний дефіцит альтернативних робочих місць у регіоні чи населеному пункті обумовлює значну залежність робітників та членів їх сімей від його діяльності.
Тема 7.
РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ ПІДПРИЄМСТВ
1. Реструктуризація підприємств, її зміст та форми.
2. Реорганізація підприємства: види та законодавчі передумови.
3. Реорганізація, спрямована на укрупнення підприємств.
4. Реорганізація підприємств, спрямована на розукрупнення.
5. Умови та порядок перетворення підприємства.
6. Порядок складання передавального та розподільного балансу.