Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Клініко-фармацевтична характеристика лікарських форм препаратів для місцевого застосування (адаптовано за І. О.Зупанцем і В.О.Усенком, 2002)

Переваги Недоліки
Гелі
- пролонгована дія - зволожуюча дія на шкіру - можливість застосування на ніч - в порівнянні з мазями гелі краще всмоктуються, проявляють вираженішу дію - при попаданні на шкіру чи одяг гель легко змивається водою (на відміну від мазі) - це нестабільна лікарська форма, при зберіганні відбувається його розшарування - дифузія діючої речовини в тканини із гелю відбувається повільніше, ніж із розчину чи мазі - виражена системна дія, що не завжди потрібно (підвищується ризик розвитку побічних реакцій)
Мазі
- відносна простота й безпечність застосування - слабо виражена системна дія - висока концентрація діючих речовин у місці нанесення мазі - можлива пролонгована дія - в одній мазі можуть міститися речовини, різні за механізмом лікувальної дії - мазі на основі вазеліну слабо вивільняють діючі речовини - при попаданні на шкіру чи одяг залишають жирні плями - мазі на гідрофобній основі зумовлюють виражений «парниковий» ефект
Розтирання
- за рахунок місцевоподразнюючої дії спирту розширює судини шкіри й покращує кровообіг в тканинах - слабо виражена системна дія - підсушує шкіру за рахунок вмісту спирту - менше виражена системна дія, як у мазі чи гелю

 

Вдалою формою для локальної терапії є використання гелю, у складі якого спирт як розчинник забезпечує швидке всмоктування діючої речовини в поверхнево розташовані структури суглоба. Тому застосування гелю є більше виправданим у порівнянні з мазями або кремами й більше економічним. Найефективнішими препаратами визнані мазі й гелі, що містять кетопрофен, ібупрофен і піроксикам.

До рекомендацій зі способу застосування мазі, крему або гелю варто ставитися з більшою увагою. Так, бутадіон тільки наносять на поверхню шкіри, не втираючи, тоді як мазь, що містить піроксикам, рекомендується втирати обережно, а утримуючу ібупрофен - ретельно; мазь із кетопрофеном повинна втиратися обережно, але до повного всмоктування, інакше знижується її лікувальний ефект.

Місцевоподразнюючі засоби стимулюють чутливі нервові закінчення в шкірі та викликають рефлекторну реакцію, яка сприяє місцевому розширенню судин, покращенню постачання кисню до тканин і прискорює розпад медіаторів запалення та болю. Потік імпульсів від шкірних рецепторів створює зону збудження в корі головного мозку, відволікаючи від істинної больової імпульсації. Також як місцеву терапію застосовують парафінові, грязеві, озокеритові аплікації, фонофорез гідрокортизону чи анальгіну, електрофорез новокаїну, саліцилатів, радіоактивні та сірководневі ванни.

Варто пам’ятати й про можливість використання мазі, що містить зміїну отруту (зокрема, отрута кобри), широке застосування якої при захворюваннях опорно-рухового апарату, що супроводжуються больовим синдромом, обумовлено наявністю в її складі складних біологічно активних з’єднань (гіалуронідази, гідролаз, поліпептидів і ін.). Порушення ними чутливих рецепторів шкіри сприяє розширенню судин, поліпшенню трофіки підлеглих тканин, що проявляється болезаспокійливим ефектом. Гіалуронідаза, послаблюючи міжклітинні зв’язки й полегшуючи тим самим відтік рідини з міжклітинного простору, володіє протизапальним ефектом.

Таким чином, локальна терапія протизапальними мазями, кремами й гелями є ефективним методом лікування суглобового синдрому, особливо в осіб літнього віку з обтяженим виразковим, серцево-судинним, нирковим анамнезом, здатна тимчасово замінити системний прийом НПЗС. У ряді випадків місцева терапія є вагомим доповненням до системно призначуваних НПЗС, оскільки дозволяє знизити дозу останніх або взагалі обійтися без них і в такий спосіб зменшити ускладнення. Місцеву терапію можна розглядати як ефективну альтернативу внутрішньосуглобовому або периартикулярному введенню глюкокортикостероїдів.

Взаємодія безрецептурних засобів з їжею й алкоголем.Всі НПЗП,особливо препарати ацетилсаліцилової кислоти, слід приймати після їди.Всмоктування НПЗС з ШКТ посилюють насичені м'ясні бульйони, кофеїн, кава, міцний чай, амінокислоти, які стимулюють вироблення соляної кислоти. Прийнятий алкоголь діє як індуктор печінкових ферментів і прискорює розщеплення парацетамолу до гепатотоксичних метаболітів і підвищує ризик уражень печінки, а також посилює подразливу дію на слизову шлунка з розвитком виразок, шлункових кровотеч. Для зменшення подразливої дії НПЗС на шлунок їх слід запивати молоком, мінеральними лужними водами й розчином натрію гідрокарбонату. Під час застосування НПЗС рекомендується механічно й хімічно щадна дієта, не рекомендується грубоволокниста їжа (сирі овочі, фрукти), смажені й гострі продукти, м'ясні та рибні бульйони. При використанні фенілбутазону слід обмежити вживання кухонної солі, при поєднанні кеторолаку з препаратами часнику, цибулі, гінкго виникає небезпека геморагічних ускладнень.

Засоби, які містять кофеїн (анальгет, аскопар, гевадал, новалгін, солпадеїн, цитрамон), не можна поєднувати з міцним чаєм чи кавою, оскільки може виникнути передозування кофеїну з подразливістю і збудженням.

Особливості використання безрецептурних ЛП у різні вікові періоди

Препарат першого порядку –– парацетамол (ефералган, солпадеїн, панадол, ацетамінофен) не має протипоказів. Панадол не протипоказаний вагітним, дітям після 3-х місяців – (панадол бебі), після 2-х років - парацетамол.

Вагітним– всі НПЗП протипоказані, за винятком, при потребі можна призначити ібупрофен (бруфен), індометацин, сургам – короткими курсами тільки у ІІ триместрі. Піроксикам можна короткими курсами у ІІ – ІІІ триместрі.

Солпадеїн не рекомендують вагітним жінкам.

Лактуючим жінкампротипоказані моваліс, сургам.

Дітям протипоказаніацетилсаліцилова кислота, моваліс (мелоксікам), кеторолак, диклофенак (до 12 років), теноксікам, кетопрофен, сургам. Дітям до 7 років не рекомендований солпадеїн.

Дітям з обережністю призначаютьіндометацин, напроксен (після 2 років), піроксикам, бутадіон (з 6 міс).

Хворим похилого віку не призначають через хондротоксичністьацетилсаліцилову кислоту; призначають з обережністю фенілбутазон(бутадіон), індометацин,сургам через нефротоксичність, особливо індометацин, фенілбутазон.

 


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. I. Застосування похідної та інтеграла до роз’язування задач елементарної математики.
  3. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  4. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  5. II. Найважливіші проблеми, що визначають розвиток місцевого самоврядування і є спільними для будь-яких урядових систем.
  6. V. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил.
  7. А.1 Стан , та проблемні питання застосування симетричної та асиметричної криптографії.
  8. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  9. Автобіографія. Резюме. Характеристика. Рекомендаційний лист
  10. Автокореляційна характеристика системи
  11. Автомобільні ваги із застосуванням цифрових датчиків
  12. Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання.




Переглядів: 617

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Порівняльна характеристика лікарських засобів для симптоматичного лікування суглобового та м’язового болю (адаптовано за В.П.Черних, І.О.Зупанцем і | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.