Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Класифікація розмірних ланцюгів

На кресленнях деяких заготованок, деталей, вузлів, машин відповідно до правил оформлення конструкторської документації проставляють не всі розміри, а тільки розміри основних повер­хонь, їх взаємного розміщення, габаритні, монтажні тощо. Пра­вилами заборонено замикати розмірні ланцюги, тому на креслен­нях відсутні деякі розміри. Їх отримують, дотримуючись інших розмірів, які впливають на їх величину.


Розглянемо вал (див. рис. 3.30), для якого згідно з вимогами ЄСКД задано два лінійних та два діаметральних розміри. На кре­сленні відсутні лінійний розмір довжини елемента вала з діаметром і розмір уступу між поверхнями з більшим і меншим діаметрами. Але ці розміри можна отримати внаслідок оброблення поверхонь 20 і 15 та лінійних розмірів 100±0,27 і 15±0,2, оскі­льки вал стане реальним виробом. Які дійсні значення матимуть відсутні на кресленнях розміри, залежить від істинних розмірів, зазначених на кресленні. Для заданого прикладу визначити від­сутні розміри нескладно, оскільки вони є функціями тільки двох інших розмірів. Трапляються задачі, у яких відсутній на креслен­ні розмір залежить від багатьох інших розмірів. Особливо склад­ними такі задачі можуть бути для складальних креслень (вузлів, агрегатів, приладів, машин), у яких розміри деяких деталей вза­галі не зазначають. Ці розміри вказують тільки раз і здебільшого у детальних кресленнях.

Рис. 3.30.

 

Розв'язування перелічених задач є предметом аналізу розмір­них ланцюгів, що дає змогу отримати потрібні методи, способи, рекомендації. Основні терміни, визначення, типи задач, методи та способи їх розв'язування регламентовані стандартами.

Розмірним ланцюгомназивають сукупність розмірів, що утво­рюють замкнений контур (рис. 3.31). Залежно від об'єкта, якого стосуються вказані розміри замкненого контуру, бувають розмір­ні ланцюги окремих деталей (рис. 3.31 в), складаних виробів (рис. 3.31 а і б), технологічні, вимірювальні, конструкторські тощо. Якщо всі ланки (вектори) розмірного ланцюга паралельні між собою, такі ланцюги називають плоскими, а якщо вони направле­ні одна до одної під кутом, чи різними кутами, такі розмірні лан­цюги називають просторовими. Розмірні ланцюги, складові лан­ки яких є лінійними розмірами, називають лінійними, а розмірні ланцюги з кутовими розмірами — кутовими.

Рис. 3.31.

 

Розмірні ланцюги складаються зі скалярних, векторних і комбінованихвеличин, а також залежно від наявності спільних двох і більше ланок для зв'язаних чи суміжних ланцюгів можуть бути взаємозалежнимита незалежними.

У електротехніці аналізують ланцюги (кола) електричні, маг­нітні, резистивні, ємнісні, індуктивні. Усі розмірні ланцюги утворені відомими ланками, які називають складовими, та однією не­відомою — замикальною. Замикальну ланку отримують внаслі­док оброблення складових ланок (розмірів). Складові ланки нази­вають збільшувальними,якщо їх збільшення зумовлює відповід­не збільшення замикальної ланки, та зменшувальними, якщо їх збільшення спричинює зменшення замикальної ланки.

Часто задають замикальну ланку, визначаючи залежно від неї значення всіх інших складових ланок. Тому в літературі іноді замикальну ланку називають вихідною.

Беручи до уваги те, що розміри виробів є векторами, шляхом проектування усіх векторів (розмірів) заданого просторового лан­цюга на напрямок одного з них чи будь-який інший напрямок просторовий ланцюг можна перетворити у лінійний. Нижче роз­глянемо методи та способи розв'язування задач з лінійними роз­мірними ланцюгами.

На рис. 3.31, а зображені дві схеми розмірних ланцюгів для визначення проміжків гладкого циліндричного з'єднання і між поверхнями торця зубчастого колеса та стінки корпуса редук­тора, а на рис. 3.31, б — умовні схеми зазначених розмірних ланцюгів, які мають по дві складові ланки та одну замикальну. Для подальших розрахунків розглянемо спрощену схему розмір­ного ланцюга, зображеного на рис. 3.32.

Рис. 3.32. Схема розмірного ланцюга

Згідно з чинними рекомендаціями НТД ланки кожного розмір­ного ланцюга позначають літерами латинського алфавіту з циф­ровими індексами. Для збільшувальних розмірів використовують вектори зі стрілками, поверненими вправо, а для зменшувальних і замикального розміру — без стрілки (чи поверненими вліво).


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. V. Класифікація і внесення поправок
  3. V. Класифікація рахунків
  4. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.
  7. АТОМНО-МОЛЕКУЛЯРНЕ ВЧЕННЯ. КЛАСИФІКАЦІЯ НЕОРГАНІЧНИХ СПОЛУК
  8. Базова класифікація ризиків підприємств
  9. Баланс енергій у видобувній свердловині і класифікація видобувних свердловин за способом їх експлуатації
  10. Банківська платіжна картка як засіб розрахунків. Класифікація платіжних карток
  11. Банківський кредит та його класифікація.
  12. Банківські ресурси, їх види та класифікація




Переглядів: 1235

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Методи розрахунку розмірних ланцюгів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.