Дирекційний кут α – це кут, що відрахований за ходом годинникової стрілки від північного напряму осьового меридіана зони або лінії, що йому паралельна до напряму лінії.
Завдання. Виміряти на карті дирекційний кут α лінії MN.
Розв’язок.На карті продовжити лінію від точки М до перетину з ближньою до точки М лінією координатної сітки (т. М'). Ця лінія є паралельна до осьового меридіана зони.
Рис. 17 Схема вимірювання кута α
- Можна також змістити паралельно лінію сітки до перетину з точкою М.
- Прикласти в точці перетину(М або М') центр транспортира, а його штрихи 0 і 180 спрямувати по вертикальній лінії сітки відповідно на північ та на південь (рис. 17)
- Якщо лінія MN спрямована в ІІІ або IV чвертях (α>180°), транспортир розташувати зліва від вертикальної лінії сітки відліком 0° на південь, взяти відлік по шкалі транспортира та додати до нього 180°.
- Вимірюємо дирекційний кут напряму MN за допомогою транспортира: αмn = 143°45'.
6.2. Обчислення істинного азимута Аі лінії MN
Істинний азимут лінії в точці М – це кут, що відрахований за ходом стрілки годинника від північного напряму істинного меридіана, який проходить через дану точку, до напряму цієї лінії в межах 0° до 360°.
Завдання.Обчислити істинний азимут Аі лінії MN.
Розв’язок.Підраховуємо кут зближення меридіанів γ за формулою
γ = і · tgφ , (23)
де ρ - кутова міра радіану, ρ = 3438';
R – середній радіус земної кулі, який дорівнює 6371,11км;
Магнітний азимут лінії MN в точці М – це кут, що відрахований за ходом стрілки годинника від північного напряму магнітного меридіана, який проходить через дану точку, до напряму цієї лінії в межах від 0° до 360°.