Економічна ефективність інтенсифікації сільськогосподарського виробництва
Підвищення рівня інтенсивності забезпечує збільшення виробництва сільськогосподарської продукції , а також сприяє зростанню його ефективності. При цьому використовують такі показники, що характеризують економічну ефективність інтенсифікації сільськогосподарського виробництва: вартість валової продукції (у порівнянних цінах) у розрахунку на одного середньорічного працівника, на 1 люд.-год., на 1 грн. основних виробничих фондів, на 1 грн. виробничих витрат (окупність виробничих витрат); собівартість виробництва 1 ц основних видів продукції; валовий доход у розрахунку на 1 га сільськогосподарських угідь і на одного середньорічного працівника; рівень рентабельності і норма прибутку; окупність додаткових витрат (вартість додаткової валової продукції в розрахунку на 1 грн; додаткових виробничих витрат).
Оцінюючи економічну ефективність інтенсифікації сільськогосподарського виробництва, порівняти наведені вище показники в базисному та досліджуваних роках і зробити відповідні висновки.
РОЗДІЛ 3. ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ІНТЕНСИФІКАЦІЇ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА ТА ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЇЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ
Основні напрямки інтенсифікації
Показати, що основою подальшої інтенсифікації сільськогосподарського виробництва є поглиблення його спеціалізації і досягнення оптимальних розмірів усіх галузей і господарств. Обґрунтувати необхідність і показати економічну ефективність упровадження комплексної механізації виробництва сільськогосподарської продукції.
Показати рівень хімізації сільськогосподарського виробництва, зокрема внесення мінеральних добрив на 1 га ріллі і на 1 га посіву окремих сільськогосподарських культур та оцінити його, виходячи з наукових пропозицій щодо забезпечення оптимального рівня застосування хімічних засобів. Розглянути економічну ефективність внесення добрив, використання хімічних засобів захисту рослин, хімізації тваринництва. Показати, що застосування хімічних засобів є важливою складовою індустріальних та інтенсивних технологій вирощування сільськогосподарських культур.