Баланс електроспоживання побутовими приладами складається за формою таблиці 1, оформляється вдома і разом з висновками і переліком обґрунтованих заходів щодо економії електроенергії здається на наступному занятті.
Річне споживання електролампами визначається за формулою:
, (1)
де Pi - потужність ввімкнених ламп, кВт;
ti - тривалість роботи ламп протягом року, год.
Вартість спожитої електроенергії визначається за виразом:
, (2)
де Со– тариф на електроенергію, грн./кВт.год.
З 1.04.2011 р. НКРЕ установила наступні тарифи (з ПДВ):
- для міського населення Со = 28,02 (36,48) коп/кВт×год.;
- для сільського населення Со= 25,92 (33,72) коп/кВт×год.;
- для населення в будинках з кухонними електроплитами і електроопалювальними установками Со = 21,54 (28,02) коп/кВт×год.
В дужках наведені тарифи для споживачів, котрі споживають більше 150 кВт.год (або більше 250 кВт.год. – для споживачів з електроплитами).
Якщо побутовий електроприлад працює в повторно-короткочасному режимі (наприклад: холодильник), то для розрахунку електроспоживання необхідно визначити відносну тривалість його включення (ПВ):
, (3)
де tр - тривалість роботи, с.
tп - тривалість паузи, с.
Річна витрата енергії при цьому складе
, (4)
де Pi – потужність електроприладу за паспортом, кВт;
ПВi - відносна тривалість включення електроприладу, в. од.;
ti – загальна тривалість роботи електроприладу, год.
Завдання для практичного заняття
Скласти річний баланс електроспоживання всіма електропобутовими приладами в Вашій квартирі (будинку), загальна площа якої дорівнює S, м2 . Порівняти розраховане електроспоживання з фактичним за показанням електричного лічильника. Проаналізувати причину розходження результатів. Зробити висновок і дати рекомендації щодо зниження електроспоживання без зниження санітарних норм і комфортності мешканців. Визначити відсоток (%) електроспоживання кожного приладу (або групи електроприладів) від загального річного.