Історія України як наука та навчальний предмет. Предмет і завдання курсу історії України. Історія України як складова частина загальносвітової історії. Джерела та історіографія. Форми та методи вивчення курсу. Значення оволодіння історією України для фахової підготовки і виховання громадянської позиції та патріотизму, вироблення історичної свідомості.
Дослов’янський етап державотворення на території України у найдавніші часи. Еволюція господарства первісної доби. Трипільська культура, її традиції. Витоки формування аграрного суспільства. Перші державні утворення на території України: кіммерійці, скіфи, сармати, таври. Античні міста-держави Північного Причорномор’я та їх значення для економічного розвитку регіону. Східні слов’яни у давнину. Племінні союзи, перші державні об’єднання східних слов’ян (VI-IX ст.). Особливості розвитку господарства.
Тема. Київська Русь, її піднесення. Втрата політичної єдності
Київської Русі та державності
Політичний та соціальний розвиток Київської Русі (IX-XII ст.). Утвердження Київської Русі як європейської ранньофеодальної держави. Джерела, література про основні періоди історії Київської Русі, походження термінів “Русь”, “Україна”. Роль київських князів у державотворчих процесах. Запровадження християнства. “Руська правда” – перший письмовий звід законів Київської Русі.
Економічний розвиток Київської Русі. Формування аграрного суспільства: еволюція господарства та відносин власності. Вотчина. Економічна політика князів. Категорії населення (смерди, рядовичі, закупи, холопи) та галузі господарства. Місто і ремесло. Внутрішні та зовнішньоекономічні зв’язки Київської Русі.
Етнокультурні процеси у ХІІ-ХІІІ ст. Проблема феодальної роздробленості та її причини. Князівства Середнього Подніпров’я: особливості їх політичного та економічного розвитку.
Галицько-Волинська держава – спадкоємиця Київської Русі. Визначні постаті в історії Галицько-Волинського князівства. Боротьба за українські землі у другій половині ХІІІ – середині ХIV століття.
Значення Київської Русі та Галицько-Волинського князівства в історії українського народу.