Загальна характеристика і основні етапи розвитку українського філософствування. Міфопоетичний світогляд і особливості українського філософствування. Проблема періодизації.
Філософське мислення Київської Русі і староукраїнського періоду. Філософствування київських книжників. Українські гуманісти XV – поч. XVІІ ст. Метафізичні та етичні вчення професорів Києво-Могилянської академії. Вчення про „три світи” і „дві натури” Г. Сковороди.
Українська філософія ХІХ–ХХ ст. Вплив німецьких мислителів на українську філософію першої половини ХІХ ст. „Філософія серця” П. Юркевича. „Філософія мови” О. Потебні. Екзистенційні мотиви і соціальні ідеї філософії Т. Шевченка, М. Драгоманова, Лесі Українки та І. Франка. Філософія „Молодої України” і „інтегрального націоналізму”. Світоглядна проблематика української філософії радянських часів.
Тема 9. Філософське вчення про буття.
Поняття буття у філософії. Буття єдине і множинне. Категорії одиничнеі всезагальне в характеристиці буття окремих речей і явищ. Особливеяк міра висвітлення всезагального в одиничному виразі. Буття і небуття. Буття і становлення.
Буття людини у світі. Людиномірна визначеність буття. Антропологія як онтологія. Самотворність людського буття. Способи і засоби людського буття в світі. Діяльність і спілкування. Способи і засоби відношення до предметного світу. Практичне і духовно-практичне осягнення буття. Абсолютне і відносне в бутті.
Матеріальне та ідеальне буття. „Першопочаток” буття – категорія субстанції.Чуттєво-матеріальне предметне буття: природне і соціальне. Ідеальне буття: індивідуальне та об’єктивоване. Діалектика взаємозв’язку ідеального і матеріального буття.