Тема 16. Людина як предмет філософського осягнення.
Людина – центральна тема філософії. Актуальність проблеми людини. Буття людини: дух, душа і тіло. Аспекти філософського аналізу людини. Філософська антропологія.
Проблема сутності і походження людини. Натуралістичні концепції. Релігійні концепції. Концепція космічного походження людини (Д. Чижевський, В.І. Вернадський, Т. де Шарден). Трудова теорія походження людини. Соціологізаторські концепції. Єдність природного, соціального і духовного в людині.
Філософія про смисл і мету життя людини. Принципова відкритість питання про смисл життя. Концепція людського безсмертя в філософії російського космізму. Самоцінність людського буття. Життя людини як єдність універсально-людського і неповторно-індивідуального.
Тема 17. Цінності та їх функції в життєдіяльності суспільства і людини.
Природа цінностей. Ціннісний підхід до наукових досліджень. Місце цінностей у бутті. Абсолютний і відносний характер цінностей. Історичні підходи до розуміння цінностей. Філософська аксіологія.
Система цінностей людини як ядро життєдіяльності. Типологія цінностей. Загальнолюдські цінності. Категорія «блага» як центральна цінність, його розуміння і можливості досягнення. Цінність правди як основа відносин людини зі світом. Цінність мудрості як ядро світогляду. Суперечливий характер цінностей. Зв’язок аксіології і релігії.
Типологія ціннісних орієнтацій, їх зміст. Ідеалістичні і матеріалістичні підходи. Утилітаризм, марксизм і філософія всеєдності – їх тлумачення аксіології. Споживацько-екологічна і гуманістично-космічна концепції аксіології.