Поняття пізнання. Соціокультурна детермінація пізнавального процесу. Основні складові пізнавальної діяльності: суб’єкт і об’єкт, мета і ціль, засоби та результат. Гносеологія та епістемологія. Сучасні концепції теорії пізнання.
Можливості та межі пізнавального процесу. Чуттєве та раціональне, емпіричне і теоретичне, інтуїтивне та дискурсивне у пізнанні. Пізнання як єдність відображення та творчості.
Вчення про істину. Проблема істини в теорії пізнання. Істина та правда. Істина як процес (об’єктивність, абсолютність і відносність, конкретність істини). Істина і хиба, ймовірність і вірогідність. Питання про критерії істини.
Тема 14. Наукове пізнання, його принципи і методи.
Методи наукового пізнання. Загальні і часткові (спеціально-наукові) методи. Метод абстрагування. Метод узагальнення. Аналіз і синтез. Метод сходження від абстрактного до конкретного. Індуктивний і дедуктивний методи пізнання. Наукове спостереження. Експеримент. Методи аналогії і моделювання. Метод екстраполяції. Системно-структурний метод. Математичні методи.
Форми наукового пізнання: проблема, ідея (гіпотеза), закон, теорія. Суттєві риси наукового пізнання: обґрунтованість (логічна доказовість висновків), системність, істинність, спеціалізована (точна й однозначна) мова і методи, здатність до прогнозування.
Гуманізація як провідна риса сучасного стану розвитку наукового пізнання. Ціннісна компонента наукового знання.
Тема 15. Суспільство як предмет філософії.
Поняття соціального суб’єкта та його різновидів. Людина і суспільство як соціальний суб’єкт. Основні характеристики суспільства. Співвідношення понять “суспільне” і “соціальне”. Різновиди соціального суб’єкта (економічний, політичний, моральний, правовий, естетичний, філософський, релігійний тощо).
Соціальна структура суспільства. Поняття соціальної структури. Сім’я як соціальна ланка суспільства. Соціальна група. Соціальна стратифікація і мобільність. Нація як соціальний феномен.
Суспільний ідеал і соціальна дійсність. Проблема соціального вибору, різновиди суспільного ідеалу. Ідеологія та утопія як форми організації соціуму. Рушійні сили соціального процесу. Місце і роль реформ і революцій в соціальному процесі. Соціальна прогностика як теорія ціннісних орієнтацій суспільств.