Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Правове становище учасників страхової діяльності

 

Головними учасниками, які здійснюють страхову діяльність, є страховики — юридичні особи, які створені у формі акціо­нерних, повних, командитних товариств або товариств з до­датковою відповідальністю згідно з Законом України «Про гос­подарські товариства» з урахуванням особливостей, передбаче­них Законом «Про страхування», а також які одержали у вста­новленому порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності. Учасників страховика повинно бути не менше трьох. Страхова діяльність в Україні здійснюється виключно страховиками — резидентами України.

В окремих випадках, встановлених законодавством Украї­ни, страховиками визнаються державні організації, які ство­рені і діють відповідно до Закону «Про страхування».

Загальний розмір внесків страховика до статутних фондів інших страховиків України не може перевищувати 30% його власного статутного фонду, в тому числі розмір внеску до ста­тутного фонду окремого страховика не може перевищувати 10%. Ці вимоги не поширюються на страховика, який здійснює види страхування інші, ніж страхування життя, у разі здійснення ним внесків до статутного фонду страховика, який здійснює страхування життя.

При створенні страховика або збільшенні зареєстрованого статутного фонду статутний фонд повинен бути сплачений виключно в грошовій формі. Дозволяється формування ста­тутного фонду страховика цінними паперами, що випускають­ся державою, за їх номінальною вартістю в порядку, визначе­ному спеціальним уповноваженим центральним органом ви­конавчої влади у справах нагляду за страховою діяльністю (далі — Уповноважений орган), але не більше 25% загального розміру статутного фонду.

Законом встановлені певні особливості формування статут­ного фонду страхової компанії. Забороняється використовува­ти для формування статутного фонду векселі, кошти страхо­вих резервів, а також кошти, одержані в кредит, позику та під заставу, і вносити нематеріальні активи.

Відповідно до ст. 8 Закону «Про страхування» страхова діяльність підлягає ліцензуванню.

вповноважений орган, яким є Державна комісія з регулю­вання ринків фінансових послуг в Україні, здійснює в уста­новленому порядку ліцензування діяльності фінансових уста­нов, затверджує ліцензійні умови провадження діяльності з надання фінансових послуг і порядок контролю за їх додер­жанням; видає страховикам ліцензію на проведення конкрет­них видів страхування і перестраховування, передбачених стат­тями 6, 7 Закону «Про страхування»1.

Страховики, які отримали ліцензію на страхування життя, не мають права займатись іншими видами страхування.

Статтею 38 Закону «Про страхування» встановлено, що для одержання ліцензії страховик подає Уповноваженому органу заяву, до якої додаються:

- копії установчих документів та копія свідоцтва про реєст­рацію;

- довідки банків або висновки аудиторських фірм (ауди­торів), що підтверджують розмір сплаченого статутного фонду;

 

_______________________________________________________

' Див., підпункт 8 п. 4 Положення про Державну комісію з регулювання ринку фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 4 квітня 2003 р. // Офіційний вісник України. — 2003. — № 15. — Ст. 650.

- довідка про фінансовий стан засновників страховика, під­тверджена аудитором (аудиторською фірмою), якщо страховик створений у формі повного чи командитного товариства або товариства з додатковою відповідальністю;

- правила (умови) страхування;

- економічне обґрунтування запланованої страхової (пере-страхувальної) діяльності;

інформація про учасників страховика, голову виконавчого органу та його заступників, копія диплома голови виконавчо­го органу страховика або його першого заступника про вищу економічну або юридичну освіту, копія диплома головного бухгалтера страховика про вищу економічну освіту, інформа­ція про наявність відповідних сертифікатів у випадках, перед­бачених Уповноваженим органом.

Уповноважений орган зобов'язаний розглянути заяву стра­ховика про видачу йому ліцензії у строк, що не перевищує 30 календарних днів з часу одержання всіх передбачених цією статтею документів.

Відповідно до ст. 39 Закону «Про страхування» підставою для відмови у видачі юридичній особі ліцензії на здійснення страхової діяльності може бути невідповідність документів, що додаються до заяви, вимогам чинного законодавства України.

Про відмову у видачі ліцензії Уповноважений орган по­відомляє юридичну особу в письмовій формі з зазначенням причини відмови.

Спори про відмову у видачі або відкликанні ліцензії роз­глядаються у судовому порядку.

Страхова організація (страхових) як господарське товари­ство може створювати свої філії і представництва, проте здій­снювати страхову діяльність мають право лише філії.

Філія страховика — це відокремлений підрозділ страховика, який не є юридичною особою, може мати власну назву, яка повинна використовуватися згідно з Положенням про філію, має відокремлений баланс та здійснює страхову діяльність по видах, на які страховик одержав ліцензії, і право на проведен­ня яких було надане філії загальними зборами учасників стра­ховика в повному обсязі або з обмеженнями.

Представництво страховика — це відокремлений підрозділ страховика, який не є юридичною особою, діє у відповідності з Положенням про представництво, не має права займатися страховою, а також будь-якою підприємницькою діяльністю. Представництво виконує функції і задачі сприяння організації і здійсненню статутної діяльності страховика, виступає від імені страховика та фінансується останнім.

 

Оскільки страхові організації (компанії) створюються як господарські товариства, їх ліквідація здійснюється в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Реорганізація страховика (злиття, приєднання, поділ, виді­лення, перетворення) проводиться у порядку, визначеному чинним законодавством, з урахуванням особливостей по за­безпеченню правонаступництва щодо укладання договорів стра­хування, встановлених Уповноваженим органом.

У тих випадках, коли реорганізація страховика проводиться за рішенням Уповноваженого органу, така реорганізація пе­редбачає:

- реорганізацію у страхового посередника відповідно до нормативних актів, що регулюють діяльність страхових посе­редників;

- об'єднання кількох страховиків із визначенням порядку передачі страхових зобов'язань за умови погодження на це власників страховиків;

- залучення до числа учасників страховика інших страхо­виків (у тому числі іноземних страховиків) за умови прове­дення ними всіх розрахунків за зобов'язаннями та боргами страховика, строк сплати яких уже настав.

При ліквідації страховика у разі, коли учасники страховика прийняли таке рішення і страховик не має зобов'язань перед страхувальниками, Уповноважений орган приймає рішення про виключення страховика з Єдиного державного реєстру страхо­виків (перестраховиків).

Ліквідація страховика, що має зобов'язання перед страху­вальниками, у разі визнання його банкрутом здійснюється у порядку, визначеному законом.

Виключення страховика з державного реєстру суб'єктів підприємницької діяльності органами державної влади і орга­нами місцевого самоврядування у зв'язку з його ліквідацією або реорганізацією здійснюється тільки після внесення відпо­відних змін у Єдиний державний реєстр страховиків (пере­страховиків).

Діяльність на ринку страхових послуг здійснюють також страхові посередники — страхові агенти, які провадять свою діяльність згідно з Положенням про порядок провадження діяль­ності страховими посередниками, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 1996 р. № 1523.

 

 

Агентська діяльність - це діяльність суб'єктів підприєм­ницької діяльності, уповноважених діяти від імені та на підставі доручення одного або більше страховиків, щодо рекламуван­ня, консультування, пропонування страхувальникам страхо­вих послуг та проведення роботи, пов'язаної з укладенням та виконанням договорів страхування (підготовка і укладення договорів страхування, виконання робіт з обслуговування до­говорів), у тому числі оформлення всіх необхідних документів для своєчасної виплати страхових сум або страхового відшко­дування, а також здійснення цих виплат;

Неналежний контроль страховика за діяльністю його стра­хових агентів кваліфікується як порушення страхового зако­нодавства.

На страховому ринку України функціонують і інші учасни­ки, які справляють певний вплив на страхову діяльність.

Наприклад, відповідно до ст. 13 Закону «Про страхування» страховики можуть утворювати спілки, асоціації та інші об'єд­нання для координації своєї діяльності, захисту інтересів своїх членів та здійснення спільних програм, якщо їх утворення не суперечить законодавству України. Ці об'єднання не можуть займатися страховою діяльністю, а тому не можуть бути визнані її суб'єктами.

Об'єднання страховиків діють на підставі статутів і набува­ють прав юридичної особи після їх державної реєстрації. Орган, що здійснює реєстрацію об'єднань страховиків, у десятиден­ний термін з дня реєстрації повідомляє про це Уповноваже­ний орган.

Страховики, яким дозволено займатися страхуванням відпо­відальності власників транспортних засобів за шкоду, заподія­ну третім особам, та за умовами, передбаченими міжнародни­ми договорами України щодо зазначеного виду страхування, зобов'язані утворити Моторне (транспортне) страхове бюро, яке є юридичною особою, що утримується за рахунок коштів страховиків1.

Моторне (транспортне) страхове бюро є єдиним об'єднан­ням страховиків, які здійснюють обов'язкове страхування ци­вільної відповідальності власників транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам. Участь страховиків у Мотор­ному (транспортному) страховому бюро є умовою здійснення діяльності щодо обов'язкового страхування цивільної відпові­дальності власників транспортних засобів.

 

________________________________________________________

1 Див.: Положення про Моторне (транспортне) страхове бюро. Затвер­джено постановою Кабінету Міністрів України від 28 вересня 1996 р. № 1175 // ЗП України. - 1996. - № 18. - Ст. 510.

Основними завданнями Моторного (транспортного) стра­хового бюро є:

- виконання страхових зобов'язань із зазначеного у цій статті виду обов'язкового страхування за страховиків — його членів у разі їх неплатоспроможності;

- виплати із централізованих страхових резервних фондів у межах, передбачених умовами здійснення зазначеного у цій статті виду обов'язкового страхування, компенсацій за шкоду, заподіяну життю і здоров'ю потерпілих у дорожньо-транспорт­них подіях, що сталися з вини водіїв невстановленого транс­порту; коли винуватець загинув і не мав чинного договору такого обов'язкового страхування; в інших випадках та на умо­вах, встановлених Кабінетом Міністрів України;

- забезпечення пільгового страхування для окремих кате­горій автовласників за рахунок коштів централізованих стра­хових резервних фондів у випадках та на умовах, встановле­них Кабінетом Міністрів України.

До Моторного (транспортного) страхового бюро, яке здійсни­ло виплату компенсацій, в межах фактичних витрат перехо­дить право вимоги, яке потерпілий або інша особа, що одер­жала таку компенсацію, має до особи, відповідальної за запо­діяну шкоду.

Моторне (транспортне) страхове бюро забезпечує членство України в міжнародній системі автострахування «Зелена Карт­ка» та виконання загальновизнаних зобов'язань перед анало­гічними уповноваженими організаціями інших країн — членів цієї системи.

Моторне (транспортне) страхове бюро є організацією — га­рантом по відшкодуванню шкоди: на території країн — членів міжнародної системи автострахування «Зелена Картка», спри­чиненої власниками (користувачами) зареєстрованих в Україні транспортних засобів, якщо такі власники (користувачі) нада­ли відповідним іноземним органам страховий сертифікат «Зе­лена Картка», виданий від імені страховиків — членів Мотор­ного (транспортного) страхового бюро; на території України, спричиненої водіями-нерезидентами, на умовах та в обсягах, встановлених законодавством про обов'язкове страхування ци­вільної відповідальності власників транспортних засобів та принципами взаємного врегулювання шкоди на території країн — членів міжнародної системи автострахування «Зелена Картка»; за інших обставин, на умовах, визначених чинним законодавством про цивільну відповідальність власників транспортних засобів.

 

 

У випадку, коли Моторним (транспортним) страховим бюро відповідно до правил міжнародної системи автострахування «Зелена Картка» було здійснене відшкодування шкоди за стра­ховика — члена об'єднання або за власника (користувача) за­реєстрованого в Україні транспортного засобу, який викорис­товував за кордоном підроблений або змінений у незаконний спосіб страховий сертифікат «Зелена Картка» та спричинив дорожньо-транспортну подію, відповідні витрати Моторного (транспортного) страхового бюро мають бути компенсовані та­кими особами в повному обсязі.

Фінансування виконання гарантійних функцій та завдань Моторного (транспортного) страхового бюро здійснюється за рахунок коштів централізованих страхових резервних фондів, органами управління якими є це об'єднання страховиків.

Моторне (транспортне) страхове бюро, за погодженням з Уповноваженим органом, встановлює єдиний зразок страхо­вих свідоцтв (полісів, сертифікатів), які є формою договору обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів.

Законодавством України Моторному (транспортному) стра­ховому бюро можуть бути надані права щодо прийняття рішень, які є обов'язковими для страховиків — членів Моторного (транс­портного) страхового бюро в частині уніфікації порядку укла­дання та виконання договорів обов'язкового страхування ци­вільної відповідальності власників транспортних засобів.

Страховики, яким дозволено займатися страхуванням авіа­ційних ризиків, та страховики, яким дозволено займатися стра­хуванням морських ризиків, зобов'язані утворити Авіаційне страхове бюро та Морське страхове бюро, які є юридичними особами, що утримуються за рахунок коштів страховиків1.

Страховики, які мають дозвіл на страхування відповідаль­ності операторів ядерних установок за шкоду, що може бути заподіяна внаслідок ядерного інциденту, зобов'язані утворити ядерний страховий пул, який є юридичною особою, що утри­мується за рахунок коштів страховиків.

 

_______________________________________________________

1 Див.: Положення про Авіаційне страхове бюро та Положення про Морське страхове бюро. Затверджені постановою Кабінету Міністрів Ук­раїни від 27 квітня 1998 р. № 561 // Офіційний вісник України. — 1998. — № 17. - Ст. 625.


Читайте також:

  1. II. Мотивація навчальної діяльності
  2. II. Мотивація навчальної діяльності
  3. II. Мотивація навчальної діяльності
  4. II. Мотивація навчальної діяльності
  5. II. Мотивація навчальної діяльності
  6. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  7. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  8. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  9. III. Мотивація навчальної діяльності
  10. III. Мотивація навчальної діяльності
  11. IV. Загальна оцінка діяльності вчителя
  12. IV. НС у природному середовищі та інших сферах життєдіяльності людини




Переглядів: 656

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття страхової діяльності. Законодавство про страхову діяльність | Державний нагляд за страховою діяльністю

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.023 сек.