Істиннісні характеристики складних еквівалентних суджень
a
b
–часткової сумісності– це судження, де при однакових наборах значень простих суджень вони не можуть мати одночасно значення неістинності: «А.П.Чехов був письменником або художником» і «А.П.Чехов не був письменником або не був художником».
Істиннісні характеристики складних субконтрарних суджень
a
b
– підпорядкування – це судження, де не може бути так, щоб одне з суджень було істинним, а інше – неістинним: «Якщо він вчиться в університеті тоді і тільки тоді, коли він є студентом, то, якщо він вчиться в університеті, то він є студентом».
Складні судження субординативні в тому і тільки у тому випадку, якщо вони однакові за істиннісною характеристикою – істинні або неістинні одночасно, причому істинність підпорядковуючого судження детермінує істинність підпорядкованого.
Істиннісні характеристики складних підпорядкованих суджень
а
підпорядковуюче
b
підпорядковане
Види відношень між несумісними судженнями:
–протиріччя –це судження, де при однакових наборах змінних вони не можуть бути одночасно істинними і одночасно неістинними: «Поліна і Вікторія є подругами» і «неправильно, що Поліна і Вікторія є подругами».
Істиннісні характеристики складних контрадикторних суджень
a
b
–протилежності– це судження, де при однакових наборах значень їх змінних вони не можуть бути одночасно істинними: «Петро є студентом і спортсменом» і «Петро не є студентом і спортсменом».