Англосаксонська (або Британо-американська) Австралiя, Великобританiя, Індiя, Канада, Ірландiя, Мексика, Нова Зеландія, США, Сiнгапур та інші.
Основна iдея моделi орiентацiя облiку на iнформацiйнi запити iнвесторiв i кредиторiв. Управлiнський персонал зобов’язаний надавати своїм акцiонерам звiти для контролю за ефективнiстю використання ресурсiв. Саме ця обставина визначила нацiленiсть фiнансовоi звiтностi на iнформацiйнi потреби iнвесторiв i кредиторiв. У результатi фiнансовi звiти компанiй значно вiдрiзняються за аналiтичнiстю. Система загальної та професiйної освiти також вiдповiдає високим стандартам, що певною мiрою поширюється на бухгалтерiв i користувачiв облiкової iнформацй.
Континентальна
Австрiя, Бельгiя, Грецiя, Данiя, Іспанія, Iталiя, Люксембург, Нiмеччина, Норвегiя, Швецiя Украiна, Португалiя, Францiя, Швейцарiя, та інші
Бiзнес, виробнича дiяльнiсть тiсно пов’язанi з банками, якi переважно задовольняють фiнансовi запити компанiй. Бухгалтерський облiк регламентований законодавчо. Облiкова полiтика спрямована передусiм на задоволення вимог уряду. Крiм цього, уряди країн вимагають публiкувати деяку iнформацiю про компанii, тому останнi змушенi готувати детальну фiнансову звiтнiсть.
Південноамериканська модель Аргентина, Перу, Чілі
Основною вiдмiннiстю цiєї моделi вiд названих вище е коригування облiкових даних вiдповiдндо темпiв iнфляцiї. Загалом облiк орiентований на потреби державних планових органiв, а його методи, що використовуються на пiдприємствах, достатньо унiфiкованi. Iнформацiя, необхiдна для контролю за дотриманням податковоi полiтики, дуже добре вiдображається в облiку та звiтностi.
Модель змішаної економіки Болгарія, Латвія, Литва, Польща, Румунія, країни СНД, Естонія, Угорщина.
Вона зумовлена потребами мiжнародного погодження облiку насамперед з iнтересами мiжнародних валютних ринкiв. Тiльки невелика кiлькiсть могутнiх корпорацiй може сьогодні стверджувати, що рiчнi фiнансовi звiти вiдповiдають мiжнародним облiковим стандартам.
3.Міжнародне та національне регулювання бухгалтерського обліку