Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Сусп. Руки в укр. в першій пол. 19ст.Декабристський рух.

Західноукраїнські землі під владою Австрійської імперії (кінець 18- перша половина 19 ст) Аграрна реформа 1848р.

Отже, характерним для розвитку західноукраїнських земель у складі Австрійської імперії наприкінці XVIII — в першій половині XIX ст. було чергування періодів реформ з періодами реакції. Тогочасне суспільне життя функціонувало в режимі: «вперед — стоп — назад». Реформи Марії-Терези та Йосифа II були спробою модернізувати імперію, осучаснити та гармонізувати в дусі освіченого абсолютизму соціальні та національні відносини. Смерть цісаря-реформатора, події Великої французької революції, егоїстичні бажання феодалів підштовхнули до дії консервативні кола імперії. Тривалий період реакції, що надовго запанував у Австрійській державі, для західноукраїнських земель характеризується поступовим відновленням феодалами втрачених позицій в аграрному секторі, посиленням експлуатації селян, гальмуванням промислового розвитку, Перетворенням краю на колоніальну провінцію, поглибленням суспільної кризи. Реакцією народу на ці процеси було посилення соціального та національного руху. Яскравим та самобутнім явищем була діяльність громадсько-культурного об´єднання «Руська трійця». Члени цієї організації визначили та оприлюднили основне ядро ідей національного відродження, своєю різнобічною діяльністю сприяли переходу від фольклорно-етнографічного етапу національного руху до культурницького, робили перші спроби спрямувати розв´язання національних проблем у політичну площину.

Революційна хвиля, що прокотилася Європою 1848— 1849 pp., започаткувала новий етап модернізації імперії — було скасовано кріпосне право, проголошено конституцію, створено парламент. Ці та інші модернізаційні зрушення позитивно позначилися на житті західноукраїнських земель, активізували суспільну діяльність населення, особливо у культурній сфері. Однак незабаром знову запанувала реакція, яка перекреслила більшість революційних завоювань

Причини:дворяни розуміють що кріпацтво і самодержавство є головними причинами відсталості росії;вплив війни з наполеоном 1812р яка виховала патріотизм майб декабристів та зблизила їх з народом та закордонних походів рос армії 1813-1814 що ознайомили росіян з зах революц вченнями;розчарув в Олександрі І.який споч сприяв розробці реформаторських проектів,а після наполен воєн встановив реакційний режим;вплив між нар подій,зростання нац.-визв рухів в італії,греції,іспанії.ПЕРЕДУМОВИ:діяння масонських лож які об'єднували представників привілейованої верхівки сусп. І були своєрідною підготовкою до вступу в таємні декабристські товариства,в 1819 створене малорос товариство,яке мало мету-незалежність україни.Діял декабристів-першими декабр організ стали союз порятунку та союз благоденства 1816-1818.Внаслідок реорганізації 1821р виникло 2 осередки-півн-петербург і півд. В тульчині.згодом було засновано ще 2 управи півд. Товариства в каменську та василівську.1823-засновано товариство об'єднаних словян в новограді волинському.Між організ існували суттєві розходж,які можна простежити в їх програмних документах.

Північне товариство-докруська правда-пестель.Повалення самодержавства шляхом перевороту;проголош республ;виробниче право для чол.від 20р без обмежень;верховна законодавча влада має належати нар віче,виконавча-держ думі,нагляд за виконання законів-верх суд;скасув кріпацтва та надання землі селянам без викупу;обмеж поміщицького землеволодіння;лік від станових привілеїв,рівність громадян перед законом;свобода слова,друку,віри;лікв військ поселень та скороч строку служби в армії;збереж єдиної неподільної росії.в якій жоден народ не має права на відокремл.крім польщі,Україна мала стати 1 з Юобл росії.Л/вн товариство,док-конституц-муравйова.формою правл в росії мала бути конституц монархія;законодавча влада-парламент;виробн. Право з 21р зі збереж майна;скасув кріпацтва,наділення селян землею.збереж поміщицького землеволод;росія-федерація з 14 держав

і 2 обл з самостійним управлінням.без урахув етнічних кордонів.Україна мала бути поділена на чорно мор держ з центром в києвіда укр. держ з центр в харькові.Товариство об'єднаних словян.обєднання словян нар у федеративну республ;парламент респ що скл з представників усіх народів,прийматиме тільки основні закони федерації,кожен народ матиме право на широке самоврядування.Ловст0мняс>ексгбркст/в.І825 помер Олександрі і декабр вирішили повстати 14,12,1825 в петербурзі.їх придушили.Через це півд. Товар терміново підготувало виступ.20,12,1825 муравйов-апостол підняв повстання Чернігів полку.урядові війська придушили повстання.солдати здались без бою.Учасників засилали в сибір,страчували,або на військ службу на Кавказ.наслідки:декабр зазнали поразки,це перше повстан проти кріпацтва і самодержавства,після повстання в росії почались репресії проти вільнодумства,створ тайна поліція,посилився нагляд за ВУЗами.


Читайте також:

 1. Адміністративний поділ, площа і населення українських земель у складі Речі Посполитої в першій воловині ХVІІ ст.
 2. Адміністративно-територіальний устрій, економічне становище українських земель у першій половині ХІХ ст.
 3. Адміністративно-територіальний устрій, економічне становище українських земель у першій половині ХІХ ст.
 4. Визвольний рух в Україні у XVI - першій пол. XVII ст.
 5. Галицько-Волинське князівство, його політичний розвиток у 12 - першій половині 14ст
 6. Господарський розвиток України та економічні погляди її мислителів у другій половині XVII – першій половині ХІХ ст.
 7. Застій в економічному, суспільно-політичному та культурному розвитку України в 1970 – першій половині 1980-х років.
 8. Козацько-селянські повстання проти шляхетської Польщі в кінці ХУ1 – першій половині ХУ11 ст.
 9. Лекція 5. Україна в першій половині 19 століття
 10. Наведіть приклади українського національного відродження в першій половині ХІХ ст.
 11. Національно-визвольний рух на західноукраїнськиї землях в першій половині ХІХ ст. Вплив революції 1848-1849 р. на соціально-економічне і політичне становище українців.
 12. Основні віхи політичної думки в першій половині XX ст.
Переглядів: 703

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Україна в російсько-турецьких війнах другої половини 18ст. Заселення Південної Українию Заснування та розвиток м.Одеси. | Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.