Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Матерія як філософська категорія

 

Буття, субстанція, матерія, природа.Ці поняття знаходяться в одному значеннєвому ряді мови онтології. Під субстанцієюзвичайно мають на увазі основубуття. У філософії розглядають як матеріальну(першоречовина Мілетської школи, атоми Демокріта, матерія французських матеріалістів XVIII в. і т.п.), так і ідеальнусубстанцію (ідеї Платона, монади Лейбніца, абсолютна ідея Гегеля і т.п.). Тим самим матерія – це одна із субстанцій. Природутакож можна розглядати як одну із субстанцій (наприклад, як це має місце у Б. Спінози), припускаючи матеріальну основу, що забезпечує життя людини (гідро-, атмо- і біосфера). Хоча у філософії, як відзначалося раніше, використовують поняття «природа» і в іншому значенні – як синонім слів «походження» і «сутність». У такому смислі це поняття вживається, наприклад, у назві знаменитого трактату давньогрецького філософа Лукреція Кара «Про природу речей».

Еволюція уявлень про матерію. Очевидно саме в Мілетській школі зародилися перші більш-менш систематичні уявлення про матеріальну основу світу. Матерія як першоречовина – от головна теза представників цієї школи філософів. З такими уявленнями тісно пов'язана й ідея чотирьох вихідних стихій – води, землі, вогню і повітря. Своєрідну матеріалістичну позицію займає Демокріт. Його атоми – матеріальні частки; з них, за Демокрітом, складається навіть душа людини.

Розвиток природничих наук сприяв збагаченню уявлень про матерію, її структуру і властивості. В другій половині ХІХ ст. фізиками був відкритий новий вид матерії – поле, – яке, на відміну від речовини, не можна безпосередньо відчувати, зважити. Крім того, на початку ХХ ст. було доведено, що атом має складну будову і що закономірності в мікросвіті істотно відрізняються від звичних нам законів макросвіту, світу земних масштабів. До світу матеріальних об'єктів стали тепер зараховувати не тільки ті об'єкти, які можна відчувати, що мають масу і просторово-часову локалізацію, але й ті, котрі є безупинними утвореннями типу хвиль і полів і про масу яких можна говорити досить умовно. Тим самим філософами була виявлена основна ознака матеріальності – бути об'єктивною реальністю. Тоді під матерієюварто розуміти філософську категорію для позначення об'єктивної реальності, даної нам в остаточному підсумку у відчуттях. При цьому відзначимо, що, по-перше, словосполучення «в остаточному підсумку» підкреслює, що більшість матеріальних об'єктів (тим більш – мікрооб'єктів) неможливо безпосередньо відчувати; до рівня відчуттів їх можна звести лише за допомогою приладів і вимірювань. По-друге, необхідно матеріальний об'єкт (наприклад, електромагнітне поле як вид матерії) відрізняти від категорії «матерія» як дуже загального поняття, тобто ідеального утворення. Можна порівняти в цьому зв'язку, з одного боку, конкретний плід, скажімо, яблуко з усіма його смаковими і візуальними якостями, і з іншого боку – «плід узагалі» як поняття, що відносяться до сфери ідеального і яке іменує всі плоди – груші, яблука, сливи і т.п.

Різноманіття видів матерії можна розглядати в рамках різних підходів. Так, один з них базується на наявності двох фундаментальних видів матерії - речовини і поля. Відповідно до новітніх наукових уявлень, до цієї пари варто приписати вакуум – точніше, його збуджений стан, – що відповідальний за виникнення нашого Всесвіту. Докладніше про вакуум див., наприклад, в [9].

Другийпідхід виходить з масштабного розрізнення: матеріальний світ поділяється на мікросвіт (світ клітин, молекул, атомів, ядер «елементарних частинок»), макросвіт (світ земних масштабів) і мегасвіт (світ космічних масштабів – зірок, галактик, метагалактик і т.п.). Третій, генетичний підхід, передбачає врахування фактору часу. Відповідно доцього підходу виділяють неживу матерію, живу і соціально організовану матерію.

 


Читайте також:

  1. А категорія
  2. А. КАТЕГОРІЯ СУБСТАНЦІЇ.
  3. Аналіз вимог та динаміки попиту на міжнародному та внутрішньому ринку туристичних послуг (за видами туризму, за категоріями туристів, цілей та об’єктів відвідування)
  4. Безпека життєдіяльності як категорія
  5. Буття як вихідна категорія філософії
  6. Буття, субстанція, матерія
  7. Буття. Матерія. Формування філософського поняття матерії
  8. Бюджет як економічна і правова категорія
  9. Бюджет як економічна і правова категорія. Значення бюджету.
  10. Бюджет як економічна категорія
  11. Бюджет як економічна категорія
  12. Бюджет як економічна категорія




Переглядів: 1713

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Філософська категорія «буття». Види буття | Тема 6 Детермінізм

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.