Якщо контроль над виконанням плану показує, що хід робіт відрізняється від за планового, тоді слід застосувати корегуючі дії. Форма корегуючих дій буде залежати від причин, які викликали порушення плану. Те, як швидко повинні бути проведені корегуючи дії, буде визначатись характером причини.
Необхідність корегуючих дій викликають, головним чином, такі причини:
1. Недолік планування. У тих випадках, коли менеджер планує роботу, з якою недостатньо знайомий, він буває надто оптимістичним. Він, як правило, розраховує отримати більш високі та більш швидкі результати, ніж це реально можливо. Або йому не вдається передбачати деякі труднощі.
2. Недоліки організації. Іноді менеджеру не вдається своєчасно отримати у своє розпорядження необхідні матеріали або потрібних працівників.
3. Недоліки керівництва. Провали у цій сфері, звичайно, виникають через погані комунікації: менеджеру не вдається пояснити працівникам досить точно те, що від них вимагається за планом.
4. Недолік мотивації. Працівники не бажають виконувати план.
5. Зміна умов. Після того як план було сформовано, затверджено і почалося його виконання, можуть змінитися умови. Це буде потребувати корегування плану – для забезпечення нормальної роботи у нових умовах.