Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Види контролю

 

Дієвість та ефективність контролю підвищуються також шляхом встановлення раціональних строків його проведення. Розрізняють такі види контролю: системний, періодичний і разовий.

Системний контроль організується до найбільш важливих, відповідальних аспектів діяльності організації або підприємства. Він проводиться у заздалегідь встановленому режимі. При цьому строки перевірок прямо залежать від ступеню важливості відповідних явищ або процесів, інтенсивності їх протікання або розвитку.

У звичайній повсякденній діяльності організації використовуються в більшості періодичні форми контролю. Це перевірка ходу роботи, присутність матеріалів на складах, виходу робітників на роботу. До цієї групи належить і статистична звітність, що забезпечує контроль господарської діяльності організацій і підприємств за певний період - добу, тиждень, декаду, місяць, рік. Дані відповідного обліку дозволяють отримати необхідну інформацію, порівнювати її з плановими нормативами або завданнями.

Як правило, періодична форма контролю передбачає здійснення, спостереження за станом контрольованих процесів або явищ на деякий визначений момент часу – годину, декаду.

Систематичний і періодичний контроль, звичайно, ніби вбудовується в інші функції управління, здійснюється відповідним персоналом і допомагає йому забезпечувати виконання встановлених планово-економічних та інших завдань. Таким чином, контроль сприяє реалізації управлінських рішень у розрізі всіх функцій регулювання виробництва, підвищує рівень функціонування системи управління.

Особливе місце в управлінні належить разовому контролю. Він, як правило, проводиться спеціалізованими функціональними органами і направлений на всебічну перевірку окремого аспекту або всієї діяльності організації чи підприємства. Прикладом такої роботи можуть служити перевірки, які виконуються податковою інспекцією, міжвідомчими та відомчими контрольно-ревізійними органами. Типовий приклад - перевірка стану бухгалтерського обліку.

У ході разових контрольних акцій ставиться завдання всебічної оцінки діяльності, визначення правомірності тих або інших господарських операцій організації. Велика увага приділяється культурі професійної діяльності менеджерів, виявленню передового виробничого досвіду. Одним словом, разовий контроль, що забезпечує отримання реальної діяльності організації або підприємства, якості роботи їх управлінського персоналу.

Важливість функції контролю в системі управління обумовлює безперервне вдосконалення його практики і методології. Особливо важливе значення надається підвищенню кваліфікації відповідних менеджерів, широкого активу працівників, що беруть участь у таких операціях. Все більше використання в цих роботах знаходять технічні засоби обробки інформації. Зокрема, на підприємствах для такої мети використовуються автоматизовані системи управління виробництвом.

Підвищення рівня та якості контролю – серйозний важіль удосконалення всього механізму управління. Спостереження і перевірки дозволяють оцінити адекватність використовуваних методів планування закономірностями перебігу різноманітних господарських процесів. Вони розширяють можливості для встановлення напрямку дії. Найважливіше призначення контролю - сприяння виконанню планів економічного і соціального розвитку організації та її комерційних підрозділів. Цей вид контролю здійснюється у всіх гілках управління і на всіх його рівнях. Він служить задля успішного виконання планових завдань, забезпечення випуску необхідної продукції і послуг. Особливістю контролю за ходом виконання планових завдань є всі види обліку – оперативного бухгалтерського і статистичного. Особливе значення такий контроль знаходить безпосередньо в організації і на підприємстві, де здійснюється процес виробництва, виготовлення продукції.

Контроль за ходом виконання плану в об'єднаннях і на підприємствах носить всеоб'ємний характер, зачіпає діяльність кожного члену колективу. Він здійснюється на ділянках, в цехах і в масштабах всього підприємства. І саме тут у його проведенні головну роль виконує оперативний облік.

Безпосередньо на виробничих ділянках контроль виконання планових завдань, як правило, проводиться на базі даних служби технічного контролю. Прийом готової продукції контролером забезпечує одночасно формування даних про виконання планових завдань. Матеріали всіх видів контролю зводять по всіх підрозділах в цілому, вони в подальшому забезпечують необхідною інформацією менеджерів усіх рівнів управління.

 

Питання для контролю

1. Перерахуйте чинники необхідності функції контролю в управлінській діяльності. Як ви вважаєте, чи можуть вони змінюватися, наприклад, з розвитком організації?

2. Дайте визначення поняттю "контроль". Зараз у діловій мові та літературі поруч зі словом "контроль" все частіше зустрічається термін "моніторинг". Чи є ці поняття тотожними?

3. Які управлінські навички застосовує керівник, виконуючи функцію контролю? Наскільки цей вид діяльності творчий?

4. Чому функцію контролю вважають критично важливою і комплексною? Чи можна її розглядати як кінцеву функцію процесу менеджменту?

5. З практики відомо, що міра відповідальності спускається згори донизу вздовж піраміди ієрархії управління. Чи означає це, що жорсткість контролю повинна рухатися в тому самому (чи протилежному) напрямку?

6. Проаналізуйте етапи процесу контролю у зіставленні з пірамідою ієрархії управління. Як ви гадаєте, чи повинен керівник організації здійснювати тотальний контроль за діяльністю всього персоналу?

7. Чому цільове управління розглядають як метод контролю, а не планування? Чи не вважаєте ви, що в сучасних умовах функції планування, організації і контролю зливаються в єдину?

8. Широко відомий факт, що при спробах більшого контролю з боку керівництва виконавська дисципліна погіршується. У чому причини цього явища і як можна з ним боротися?

9. У теорії організації існує термін "страйк по-італійськи". Це означає, що люди в організації починають працювати чітко за правилами та інструкціями – і тоді механізм управління діяльністю організації зупиняється. Чи означає це, що контроль як функцію керівника слід замінити на самоконтроль кожного працівника організації?

10. Чи існує кореляційний зв'язок між жорсткістю контролю і рівнем професійної підготовки персоналу?


Читайте також:

  1. D) оснащення виробництва обладнанням, пристроями, інструментом, засобами контролю.
  2. IV. Загальна схема поточного і підсумкового контролю та оцінювання знань студентів
  3. IV. Питання самоконтролю.
  4. V. ПОРЯДОК ПОТОЧНОГО ТА ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ ЗНАНЬ
  5. V. СИСТЕМА ПОТОЧНОГО ТА ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ ЗНАНЬ СТУДЕНТІВ
  6. VI. Перелік питань для підсумкового контролю знань, умінь та навичок
  7. Автоматизація контролю та діагностування вузлів РЕА
  8. Антиконкурентні дії органів влади, управління і контролю
  9. Аудиторська оцінка системи внутрішнього контролю
  10. Аудиторські докази щодо тверджень керівництва у фінансових звітах отримуються безпосередньо в процесі проведення тестів контролю та процедур по суті.
  11. Біржова валютна торгівля та ступінь валютного регулювання і контролю
  12. ВАРІАНТИ ТЕСТІВ ДЛЯ ПОТОЧНОГО І ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ ЗНАНЬ




Переглядів: 1271

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Причини необхідності корегуючих дій | Тестові завдання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.