Комунікація (від лат. communicatio – зв’язок, повідомлення, передача) – це процес спілкування, обміну інформацією, знаннями, думками, ідеями і т. ін.
Необхідні умови успішної комунікації – вміння логічно мислити, грамотно використовувати закони логіки під час відбору, аналізу, передачі інформації, в організації комунікативного процесу.
Головна мета комунікативного процесу – забезпечення розуміння інформації, що є предметом обміну, та отримання нової інформації.
Базові елементи процесу комунікації:
1. Відправник – той , хто генерує ідеї або збирає інформацію і передає її.
2. Повідомлення – інформація, закодована за допомогою символів.
3. Канал – засіб передачі інформації.
4. Адресат – той, кому адресована інформація і хто інтерпретує її.
Для забезпечення взаєморозуміння відправник інформації і той, кому вона адресована повинні спиратися на закони та правила викладу інформації – логічні закони.
Необхідними умовами взаєморозуміння суб’єктів комунікації є логічність викладу в поєднанні з професійністю мови, концентрування уваги, врахування рівня інтелекту, повноти інформації, особливостей предмета обговорення.
Ділова бесіда – усний контакт між партнерами (співбесідниками), які мають необхідні повноваження з боку своїх організацій для проведення і вирішення конкретних проблем.