Відношення заряду, внесеного на провідник, до потенціалу, до якого зарядиться провідник під дією цього заряду, називається електричною ємністю . Виміряється у фарадах, мікрофарадах ( 10-6ф), нанофарадах ( 10-9 ф), пикофарадах ( 10-12ф).
Ємність циліндричного конденсатора, яким є кабель у металевій оболонці, може бути визначена
(2.42)
Еквівалентне значення діелектричної проникності складної (комбінованої) ізоляції, як правило, визначають за співвідношенням обсягів складових її частин. При безперервній і однаковій за довжиною ізоляції співвідношення обсягів можна замінити співвідношенням площ поперечних перерізів. Для комбінованої двошарової ізоляції
(2.43)
Для двошарової ізоляції комбінованої в радіальному напрямку, еквівалентне значення дорівнює
(2.44)
Ємність одножильного й окремих екранованих жил багатожильного кабеля (рис.2.5) визначається за формулою
Рис. 2.5 - Схеми ємностей у силових кабелях.
С10, С20, С30 – часткові ємності на землю; С12, С13, С23 – часткові ємності між жилами.
(2.45)
Ємність жили двожильного кабелю в загальній металевій оболонці або екрані дорівнює
, (2.46)
де а – відстань між центрами жил кабелю.
Робоча ємність жили трьохжильного кабелю визначається за формулою
(2.47)
Ємність трьохжильного кабелю із секторними жилами може бути приблизно визначена за вищенаведеною формулою із заміною секторних жил на круглі, але з перетином, збільшеним на 50% при тій же товщині ізоляції.
При включенні або вимиканні постійної напруги або взагалі при зміні величини прикладеної напруги виникає ємнісний струм. Довгостроково ємнісний струм існує тільки в ізоляції, що перебуває під впливом змінної напруги.
Добуток С*R називається постійною часу саморозряду конденсатора. Вона дорівнює часу, за який напруга на конденсаторі зменшується в е = 2,718 разів