Опір і індуктивність кола симетричного кабелю залежать від частоти струму. У більшому ступені залежить від частоти опір жил. При проходженні по колу струму високої частоти усередині кожного провідника утворюються вихрові струми, що замикаються в товщі провідника по траєкторіях, схожим на еліпси. Напрямок вихрових струмів у провіднику завжди збігається з напрямком переданого на поверхні провідника струму. Таким чином, переданий струм витісняється з центра провідника на його поверхню. Це явище називається поверхневим ефектом. Унаслідок втрат на вихрові струми активний опір провідника зростає.
Поверхневий ефект характеризується еквівалентною глибиною проникнення. Еквівалентна глибина проникнення Q – це така глибина проникнення поля в провідник, при якій напруженість поля (чи щільність струму) зменшується в =2,718 разів.
Крім того, у близько розташованому зворотному провіднику виникають також вихрові струми, що замикаються в товщі сусіднього провідника. Напрямок вихрових струмів такий самий, як у вихрових струмів прямого провідника, тобто у видалених крапках сусіднього провідника збігається з напрямком переданого струму й у більш близьких крапках протилежно йому. Якщо по сусідньому проводі передається струм протилежного напрямку (зворотний струм), то вихрові струми збігаються по напрямку з назад переданим струмом у більш близьких крапках сусіднього провідника і протилежно спрямовані у видалених крапках. Таким чином, переданий у сусідньому провіднику зворотний струм фактично витісняється на ближню частину циліндричної поверхні. Це явище називається ефектом близькості (зближення).