Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Вплив рослин та тваринних організмів на процеси переносу

Дія сили тяжіння на процеси переносу

Сила тяжіння відіграє важливу роль в транспортуванні осадочного матеріалу. Ця сила проявляє себе самостійно і при переносі осадочного матеріалу водою, атмосферою і льодовиками. Якби не сила тяжіння, то частинки підняті над планетою могли переміщуватись до безкінечності і не переходити в осадок.

Як самостійний фактор транспортування найбільш активно сила тяжіння проявляється в гірських районах, особливо при землетрусах, коли порушуються сили зв’язку між окремими пластами, блоками, ділянками.

Відомо, що в 1889 р. в районі Алма-Ати внаслідок землетрусу маса порід перемістилась в інтервалі глибин від 1000 до 2000м, об’ємом до 450 млн. м3.

Досить ефективно сила тяжіння проявляється в морях та океанах у вигляді турбідних (муттєвих) потоків, які виникають при землетрусах, цунамі, підводних зсувах. Суть цього явища наступна: при землетрусах взмучується мулистий осадок, в результаті утворюється суспензія з густиною вищою, як у води. При нерівності дна ця суспензія починає переміщатись вниз, захоплює з собою все нові маси осадочного матеріалу і виникає при цьому муттєвий (турбідний) потік, швидкість якого досягає десятків км за годину.

Відомо, що швидкість переміщення муттєвого потоків районі Ньюфаундлендської банки складала 20 м/с (72 км/год). Такими потоками переноситься в основному пісок, алевроліт, пеліт в значних об’ємах, про що свідчать сформовані осадки товщиною до 4-6 м. Накопичуються такі осадки біля підніжжя континентальних схилів та в абісальних зонах, переважно на глибинах вище 2000м. Переміщення пов’язане з силою тяжіння проявляється і при осипах, зсувах.

Рослинні тваринні організми не мають великого значення при транспортуванні осадочного матеріалу. Це зокрема трави та дерева, які переміщаються в водних потоках разом з мінеральними уламками, які застрягли в їх корінні.

Висновки. Транспортування осадочного матеріалу залежить від фізико-географічної обстановки. В умовах гумідного клімату перенос здійснюється переважні) водою, в пустельних, засушливих – вітром, в високогірських і полярних областях – льодовиками і під дією сили тяжіння. В морських басейнах переміщення здійснюється течіями і хвилями. В тектонічно активних областях в морях утворюються турбідні потоки, в горах – зсуви, осипи.

У процесі переносу уламки міцних порід і стійких мінералів (кварц, польові шпати, халцедон та ін.) шліфуються, обкочуються. Досить швидко обкочуються крупні уламки, розмір яких зменшується при обкочуванні. Механічно нестійкі породи та мінерали (слюди, сланці) дробляться, а деякі (кальцій, доломіт, гіпс), повністю руйнуються, розчиняються. Хімічно нестійкі піроксени, основні плагіоклази, органічні речовини в процесі переносу розкладаються та розчиняються.

Такі особливості можна спостерігати на сучасному етапі розвитку Землі, але вони можуть бути використані і при аналізі давніх етапів геологічної історії. Очевидно, що в далекому минулому, в іншій фізико-географічній обстановці, роль окремих факторів переносу відрізнялась від сучасних. Зокрема, в докембрії при відсутності наземної рослинності, більшу роль при переносі відігравала атмосфера, а в четвертинній історії, як і в інші епохи зледеніння, суттєво зросла роль льодовиків.

 


Читайте також:

  1. I визначення впливу окремих факторів
  2. IV. Агротехніка квітково-декоративних рослин відкритого грунту.
  3. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  4. Аблактування - щеплення зближенням двох кореневласних рослин.
  5. АДАПТИВНІ РЕАКЦІЇ МІКРООРГАНІЗМІВ НА СТРЕСОВІ ДІЇ.
  6. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу
  7. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу, прояви гіпер- та гіпофункцій.
  8. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  9. Активний вплив на проблему
  10. Аналіз виробничого травматизму і професійних захворювань в рослинницькому технологічному комплексі
  11. Аналіз відхилень від нормативів та їх впливу на прибуток
  12. Аналіз впливу постачальників




Переглядів: 1079

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Транспортування осадочного матеріалу льодом | Відкладання осадочного матеріалу у водному басейні

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.