Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Киснева ємність крові. Газообмін між кров’ю та тканинами.

Гази в крові знаходяться в двох станах: фізично розчиненому і хімічно зв'язаному. Розчинення відбувається відповідно до закону Генрі, згідно з яким кількість газу, розчиненого в рідині, прямо пропорційно парціальному тиску цього газу над рідиною. На кожну одиницю парціального тиску в 100 мл крові розчиняється 0,003 мл О2 або 3 мл/л крові.

Кожний газ має свій коефіцієнт розчинності. При температурі тіла розчинність СО2 в 25 разів більше, ніж О2. Через гарну розчинності вуглекислоти в крові і тканинах СО2 переноситься в 20 разів легше, ніж О2. Прагнення газу переходити з рідини в газову фазу називають напругою газу. У звичайних умовах в 100 мл крові знаходиться в розчиненому стані всього 0,3 О2 мл і 2,6 мл СО2. Газообмін кисню між альвеолярним повітрям і кров'ю відбувається завдяки наявності концентраційного градієнта О2 між цими середовищами. Транспорт кисню починається в капілярах легень, де основна маса О2, що надходить в кров, вступає в хімічну зв'язок з гемоглобіном. Гемоглобін здатний вибірково зв'язувати О2 і утворювати оксигемоглобін (НbО2). Один грам гемоглобіну пов'язує 1,36 – 1,34 мл О2, в 1 літрі крові міститься 140 – 150 г гемоглобіну. На 1 грам гемоглобіну доводиться 1,39 мл кисню. Отже, у кожному літрі крові максимально можливе вміст кисню в хімічно пов'язаної формі складе 190 – 200 мл О2 або 19 об% – це киснева ємність крові. Кров людини містить приблизно 700 – 800 г гемоглобіну і може пов'язувати 1 л кисню.

Під кисневої ємністю крові розуміють кількість О2, яка зв'язується кров'ю до повного насичення гемоглобіну. Зміна концентрації гемоглобіну в крові, наприклад, при анеміях, отруєннях змінює її кисневу ємність. Насичення крові киснем виражає відношення кількості пов'язаного кисню до кисневої ємності крові, тобто під насиченням крові О2 увазі відсоток оксигемоглобіну по відношенню до наявного в крові гемоглобіну. У звичайних умовах насичення О2 складає 95 – 97%. При диханні чистим киснем насичення крові О2 становить 100%, а при диханні газовою сумішшю з низьким вмістом кисню відсоток насичення падає. При 60 – 65% наступає втрата свідомості. Залежність зв'язування кисню кров'ю від його парціального тиску можна представити у вигляді графіка, де по осі абсцис відкладається рО2 в крові, а по осі ординат відкладається насичення гемоглобіну киснем (НbО2).

Рисунок 1 – Крива дисоціації

оксигемоглобіну

Цей графік – крива дисоціації оксигемоглобіну, або сатураційна крива, що показує, яка частка гемоглобіну в даній крові пов'язана з О2 при тому чи іншому його парціальному тиску, а яка – дисоційована, тобто вільна від кисню. Крива дисоціації має S-подібну форму (рис. 1). Плато кривої характерно для насиченої О2 (сатурірованої) артеріальної крові, а крута спадна частина кривої – венозної, або десатурірованої, крові в тканинах.

Спорідненість кисню до гемоглобіну і здатність віддавати О2 в тканинах залежить від метаболічних потреб клітин організму і регулюється найважливішими чинниками метаболізму тканин, що викликають зсув кривої дисоціації. До цих факторів належать: концентрація водневих іонів, температура, парціальний напруга вуглекислоти і з'єднання, яке накопичується в еритроцитах – це 2,3-діфосфогліцератфосфат (ДФГ). Зменшення рН крові викликає зрушення кривої дисоціації вправо, а збільшення рН крові – зрушення кривої вліво. Внаслідок підвищеного вмісту СО2 в тканинах рН також менше, ніж у плазмі крові. Величина рН та вміст СО2 в тканинах організму змінюють спорідненість гемоглобіну до О2. Їх вплив на криву дисоціації оксигемоглобіну називається ефектом Бора (Х. Бор, 1904). При підвищенні концентрації водневих іонів і парціального напруги СО2 в середовищі спорідненість гемоглобіну до кисню знижується. Цей «ефект» має важливе пристосувальне значення: СО2 в тканинах надходить в капіляри, тому кров при тому ж рО2 здатна звільнити більше кисню. Утворений при розщепленні глюкози метаболіт 2,3-ДФГ також знижує спорідненість Нb до О2. На криву дисоціації оксигемоглобіну впливає також і температура. Зростання температури значно збільшує швидкість розпаду оксигемоглобіну і зменшує спорідненість гемоглобіну до О2. Збільшення температури в працюючих м'язах сприяє звільненню О2. Зв'язування О2 гемоглобіном знижує спорідненість його аміногруп до СО2 (ефект Холдена). Дифузія СО2 із крові в альвеоли забезпечується за рахунок надходження розчиненого в плазмі крові СО2 (5 – 10%), з гідрокарбонатів (80 – 90%) і, нарешті, з карбамінових з'єднань еритроцитів (5 – 15%), які здатні дисоціювати.

Вуглекислий газ в крові знаходиться в трьох фракціях: фізично розчинений, хімічно зв'язаний у вигляді бікарбонатів і хімічно пов'язаний з гемоглобіном у вигляді карбогемоглобін. У венозної крові вуглекислого газу міститься всього 580 мл. При цьому на частку фізично розчиненого газу припадає 25 мл, на частку карбогемоглобін – близько 45 мл, на частку бікарбонатів – 510 мл (бікарбонатів плазми – 340 мл, еритроцитів – 170 мл). В артеріальній крові вміст вугільної кислоти менше. Від парціального напруги фізично розчиненого вуглекислого газу залежить процес зв'язування СО2 кров'ю. Вуглекислота надходить в еритроцит, де є фермент карбоангідрази, який може в 10 000 разів збільшити швидкість утворення вугільної кислоти. Пройшовши через еритроцит, вугільна кислота перетворюється в бікарбонат і переноситься до легень.

Еритроцити переносять в 3 рази більше СО2, ніж плазма. Велика частина СО2 транспортується в організмі у зв'язаному стані у вигляді гідрокарбонатів та карбамінових з'єднань, що збільшує час обміну СО2. Крім фізично розчиненого в плазмі крові молекулярного СО2 із крові в альвеоли легень дифундує СО2, який вивільняється з карбамінових з'єднань еритроцитів, завдяки реакції окислення гемоглобіну в капілярах легені, а також з гідрокарбонатів плазми крові в результаті їх швидкої дисоціації за допомогою ферменту карбоангідрази, що міститься в еритроцитах. Цей фермент в плазмі відсутній. Бікарбонати плазми для звільнення СО2 повинні спочатку проникнути в еритроцити, щоб піддатися дії карбоангідрази. У плазмі перебуває бікарбонат натрію, а в еритроцитах – бікарбонат калію. Мембрана еритроцитів добре проникна для СО2, тому частина СО2 швидко дифундує з плазми всередину еритроцитів. Найбільша кількість бікарбонатів плазми крові утворюється за участю карбоангідрази еритроцитів.


Читайте також:

  1. Визначення груп крові. Сумісність крові.
  2. Газообмін у легенях і тканинах
  3. Газообмін у пірнаючих тварин
  4. Газообмін у повітряному середовищі
  5. Газообмін.
  6. Гемотрансфузія – переливання крові.
  7. Групи крові. Система АВО
  8. Дифузія, транспорт газів кров’ю.
  9. Ємність кабеля
  10. Ємність плоского конденсатора.
  11. Ємність у ланцюзі синусоїдального струму
  12. Застереження про взаємність у міжнародному приватному праві.




Переглядів: 10592

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ВИСНОВОК | Структури ЦНС, що регулюють ритм дихання. Роль центральних і периферійних рецепторів, дихальних центрів у забезпеченні газового гомеостазу.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.