Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контактна різниця потенціалів

 

Електрони провідності в металі весь час перебувають у хаотичному тепловому русі. Та обставина, що вільні електрони утримуються всередині металу, вказує на те, що в поверхневому шарі металу виникає затримуюче електричне поле, яке перешкоджає електронам виходити з металу в навколишній вакуум. Щоб покинути метал, електрон повинен виконати деяку роботу, яка називається роботою виходу.

Рис. 37
Одна із причин виникнення роботи виходу полягає в наступному. Якщо при теп­ловому русі електрон вилетить з металу, то він індукує на його поверхні заряд, який нази­вається зарядом дзеркального відображення. Між електроном і цим зарядом виникає сила притягання, що називається силою електрич­ного зображення і яка намагається повернути електрон назад у метал.

Інша причина зумовлена тим, що біля поверхні металу у вакуумі існує “електронна хмарка”, яка заряджена негативно (рис.1). Розміри цієї хмарки одного порядку з розміра­ми атомів (10-10м). При цьому метал, охоп­лений негативною електронною хмаринкою, відносно вакууму заряджений позитивно (рис.1). Позитивний потенціал внутріш­ньої частини металу відносно вакууму на­зивається внутрішнім потенціалом .

Потенціальну енергію W вільних електронів у вакуумі вважають такою, що дорівнює нулю (бо ). Тоді всередині ме­талу з позитивним внутрішнім потенціалом потенціальна енергія електронів провід­ності від’ємна:

.

Рис.38
Отже, вільні електрони в металах знаходяться в “потенціальній ямі з плоским дном” (рис.2) (плоским через те, що поверх­невий подвійний шар утворює електричне по­ле, подібне до поля плоского конденсатора).

Для виходу електрона з металу у ва­куум треба подолати потенціальний бар’єр – поле подвійного поверхневого шару. Це потребує додаткової енергії, яка має бути не меншою за глибину потенціальної ями.

Роботою виходу називається вели­чина Авих, що дорівнює тій найменшій до­датковій енергії з протилежним знаком, яку потрібно передати електрону провід­ності в металі для його виходу у вакуум. Отже, числове робота виходу дорівнює:

.

Якщо електрону в металі надати до­даткової енергії, його кінетична енергія Зростає. Умову виходу електрона з металу можна записати так:

.

де – проекція швидкості електрона на нормаль до поверхні металу.

Додаткову енергію електрони про­відності можуть отримати при освітленні металу (зовнішній фотоефект), нагріванні (термоелектронна емісія), під дією сильного електричного поля (автоелектронна емісія), при бомбардуванні поверхні металу потоком електронів у вакуумі (вторинна електронна емісія).

Робота виходу залежить від хімічної природи металу і стану його поверхні. Забруднення, залишки вологи тощо зміню­ють величину роботи.

Підібравши певним чином покриття поверхні, можна значно зменшити Авих. Як­що на поверхню вольфраму вих=4,5 еВ) нанести шар оксиду лужно-земельного ме­талу (Са,Ва), то робота виходу змен­шується до 2еВ.

Якщо розглянути два контактуючих метала із роботами виходу А12, то електрони будуть більше переходити у перший метал. Між металами виникає різниця потенціалів Dj12=j1–j2, яка зветься внутрішньою контактною різницею потенціалів.

Це явище було відкрито А. Вольтою і описується законами Вольти.

Ій закон Вольти

при з’єднанні двох провідників, виготовлених із різних металів, між ними виникає контактна різниця потенціалів, яка залежить тільки від їх хімічних властивостей і температури:

,

де k – стала Больцмана; е – заряд електрона; п1, п2 – концентрація вільних електронів у металах.

ІІй закон Вольти

Різниця потенціалів між кінцями кола, яке складається із послідовно з’єднаних металевих провідників, що знаходяться при однакових температурах Т, не залежить від хімічного складу проміжних провідників. Вона дорівнює контактній різниці потенціалів, яка виникає при безпосередньому з’єднанні крайніх провідників.

 


Читайте також:

  1. Вимірювання електродних потенціалів.
  2. Доповнення та різниця множин
  3. Електроконтактна обробка
  4. Задачі на знаходження невідомого за двома різницями
  5. Значення викликаних потенціалів мозку людини.
  6. Контактна інформація.
  7. КОНТАКТНАЯ ИНФОРМАЦИЯ ПРЕПОДАВАТЕЛЯ
  8. Критерій оптимальності. Метод потенціалів
  9. Магнітне коло. Напруженість магнітного поля. Різниця магнітних потенціалів.
  10. Метод вузлових потенціалів
  11. Метод вузлових потенціалів




Переглядів: 4134

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Термоелектричні явища

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.