Дія лікарських речовин при повторному застосуванні
При тривалому застосуванні ліків найчастіше зустрічається послаблення фармакологічної дії, яке прийнято називати звиканням. В основі лежить біологічна закономірність адаптації організму до нових умов.
Тахіфілаксія – гостра форма звикання, результат прискореного виведення ліків з організму.
GПосилення дії лікарського засобу при повторному застосуванні можливе, як наслідок нагромадження діючої речовини в тканинах організму – матеріальна кумуляція або кумуляції ефекту, яка характеризується стійкими змінами компонентів клітин , які не відновлюються до повторного застосування, хоча сама речовина в організмі довго не затримується..
Комбінована дія лікарських речовин
GСинергізм– це одночасна дія двох або більше засобів в одному напрямі. Сумування дії зустрічається найчастіше в тому випадку, коли різні засоби діють аналогічно на одні й ті ж елементи – це прямий синергізм. Прикладом непрямого синергізму може бути одночасне застосування наркотичних та нейролептичних засобів, які підсилюють дію наркотиків.
GАнтагонізм – одночасна дія двох або більше лікарських засобів у протилежних напрямках, що призводить до послаблення кінцевого фармакологічного ефекту. Розрізняють фізичний, хімічний та функціональний або фізіологічний антагонізм.
Під фізичнимслід розуміти обмеження дії лікарських засобів чи отрут, в основі якого лежать фізичні явища.
Хімічнийпов’язаний із втратою фармакологічної активності як наслідок утворення нових неактивних сполук.
Фізіологічний проявляється протилежною дією лікарських засобів на органи та системи що призводить до послаблення фармакологічної активності.