Ø Частота пульсу - це кількість пульсових коливань стінки артерії за 1 хвилину. В нормі вона звичайно співпадає з частотою серцевих скорочень. У дорослої людини в стані спокою це становить 60-80 ударів/хв.
Ø Ритм пульсу визначають за тривалістю інтервалів між сусідніми пульсовимихвилями. Якщо ці інтервали однакові, говорять про ритмічний пульс, якщо ні - пульс аритмічний.
Ø Напруженість пульсу визначають тією силою, яку необхідно прикласти до артерії, щоб зупинити пульсову хвилю. Напруженість пульсу відтворює такий гемодинамічний показник, як артеріальний тиск.
Ø Наповненість пульсу визначають висотою пульсових хвиль, які залежать від кількості артеріальної крові, що викидається в аорту лівим шлуночком за одну систолу.
Сфігмографія - це графічна запис артеріального пульсу. На сфігмограмі розрізняють анакроту, катакроту і дикротичний підйом (рис.12). Анакрота відповідає систолі лівого шлуночка, коли кров, що находить в аорту, розтягує її стінки. Зниження тиску в аорті під час діастоли лівого шлуночка відтворюється у вигляді спуску на сфігмограмі - катакроти. Дикротичний підйом виникає в результаті зниження тиску крові в шлуночках під час їх діастоли. При цьому частина крові з аорти намагається повернутися назад у серце. Однак потрапити в серце вона не може, тому що півмісяцеві клапани закрилися. Внаслідок цього кров вдаряється в півмісяцеві клапани, викликаючи утворення дикротичного підйому на сфігмограмі.
Рис.14. Сфігмограма; а – анакрота; б – катакрота;
в – дикротичний підйом.