МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Імунітет. Клітини і органи імунної системиЛекція №2. Неспецифічний (природний) і специфічний (набутий)
Насьогодні імунологією вважається наука, що вивчає механізми імунітету як еволюційно підтриманого процесу захисту організму від агресії екзогенного (інфекційні агенти ) та ендогенного (змінені та пухлинні клітини) характеру. Захист забезпечується здійсненням контролю за сталістю фізико-хімічної структури соматичних клітин організму, виявлення серед них клітин з ознаками “Чужого” та розвитку реакцій, спрямованих на їх елімінацію.
Спеціалізована ситема захисту-імунна система – залучає для виконання своїх функцій природні і набуті фактори залежно від механізмів розпізнавання, ізоляції та знешкодження носіїв чужорідної інформації. Таким чином, першою і основною функцією імунної системи є розпізнавання “не свого”.
Система за участі природних факторів, або система природного імунітету, активує прості механізми розпізнавання ознак “чужого”, які є спільними для багатьох інфекційних агентів. Отже ефекторні фактори природного імунітету є неспецифічні для кожного окремого патогену, тому природний імунітет називають неспецифічним. Природний імунітет є першою і часто кінцевою стадією імунітету. Природний (неспецифічний) імунітет innate immunity
По-перше, до системи природного імунітету належать1) механічні бар’єри як:шкіра та секрети організму, що покривають епіталіальні клітини, заважаючи контакту між патогенами і організмом. Також слизові оболонки, сеча, сльози та інші, що сприяють виведенню мікробів, та фізіологічні фактори,а саме температура тіла, концентрація кисню, гормональний баланс і т.д. 2) Хімічні і біохімічні реакції - приклади- продукти обміну в сальних залозах, які виділяють антимікробні фактори в вигляді жирних кислот, фермент лізоцим (мурамідаза) – міститься у слині та сльозах, що сприяє знищенню грампозитивних бактерій; низький рівень рН секретів (кисле середовище) сечі, шлункового соку, низьке рН шкіри підтримує здатність протистояти патогенам.
3)До розчинних чинників неспецефічного імунітету (гуморальна ланка) належать: а) білки системи комплементу, які активовані альтернативним шляхом. Це група, що складається приблизно з 20 сироваткових білків, які регулюють процес запалення; б) білки гострої фази -наприклад, С-реактивний білок, належить до класу пентраксинів, що зв'язується з мікроорганізмами, до складу мембран яких входить фосфатидилхолін; в) інтерферони- які заважають реплікації вірусів і розповсюдженню інфекції. г) природні (нормальні) антитіла - розчинні продукти В1-лімфоцитів, які містяться у сироватці крові і, зв’язуючи чужерідні агенти, сприяють їх видаленню за участі системи комплементу та фагоцитарної системи.
д) білок пропердин, який активує систему комплементу за альтернативним шляхом. е) білок лактоферрин- зв’язує залізо, що необхідне для метаболізму бактерій та інші. ж) нормальна мікрофлора кишковика (антагоністи патогенних мікроорганізмів). 4) До клітинної ланки вродженого імунітету належать ряд клітин імунної системи, які на сьогодні не можна виокремити в окремий клас, тому що, як ми вже зауважували, системи неспецифічного і набутого імунітету взаємопов'язані , отже і їх виконавчі дії теж. Неспецифічна клітинна складова природного імунітету –це клітини гранулярного та моноцитарного ряду мієлоїдної групи та натуральні кілерні клітини лімфоїдної групи, що виконують функції неспецифічного знищення. 5) Головними рецепторами системи природного імунітету є лектини і пентраксини, Toll-like- та scavenger-рецептори та інші, які розпізнають великі просторові структури різних груп патогенів - молекулярні патерни.
Читайте також:
|
||||||||
|