Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



КЛІТИНИ ІМУННОЇ СИСТЕМИ

До клітинних факторів імунної системи належать різні типи ядровмісних, розсіяних по всьому організму та здатних переміщуватись в ньому клітин, які виконують численні функції, при цьому можуть продукувати численні біологічно-активні речовини- гуморальні фактори імунітету.

КЛТИНИ імунної системи утворюються зі стовбурових клітин кісткового мозку, які є попередниками всіх клітин крові. В імунних реакціях беруть участь білі кров΄яні тільця- лейкоцити, WBC (white blood cell),

що поділяються на 2 групи : мієлоїдну і лімфоїдну. До мієлоїдної групи входять гранулоцити і моноцити, до лімфоїдної- лімфоцити (Т і В клітини) та натуральні кілери (НК-клітини).

ЛЕЙКОЦИТИ
Мієлоїдна група 70-75 % Лімфоїдна група 25-30 %
Гранулоцити Моноцити Лімфоцити Натуральні кілери
Нейтрофіли-93-96% гранул. Моноцити В-клітини (15%-переф.кров) (15%-переф.кров)
Еозинофіли -3-6% гран. Макрофаги Т-клітини (70%-переф.кров)  
Базофіли-0,5-1% гранул Дендритні клітини    
Мастоцити      

 

Розглянемо популяцію мієлоїдних клітин.

1) Гранулоцити-складають до 70 % субпопуляції лейкоцитів, збагачені гранулами, які прокрашуються відповідними барвниками-нейтральними -азуром-нейтрофіли, кислими –еозином-еозинофіли та лужними –базофіли і мастоцити. Захист від патогенів проводять як шляхом фагоцитозу, так і унікальним чином- завдяки екзоцитозу вмісту власних гранул, індукування запалення та перетравлення патогенних агентів. Позбавлені можливості активно розмножуватись, бо мають високий руйнівний потенціал.

а) нейтрофіли- складають 93%-96% всіх гранулоцитів(50%-70% від всієї популяції лейкоцитів). Мечніков називав їх мікрофагами- це основні фагоцитуючі представники гранулоцитів. Ще одна назва- поліморфно- ядерні нейтрофіли, мають яскраво-виражене сегментоване ядро з щільно упакованим хроматином. Ядро є неповноцінним і не дозволяє клітинам ділитись, дорослі клітини не спроможні синтезувати білок de novo. Мають спільні клітини-попередники з моноцитами. Нейтрофіли у відповідь на різні стимули здатні мігрувати у тканини, для розпізнавання бактерій при фагоцитозі містять спеціальні лектинові рецептори, а також ряд рецепторів до опсонінів ( Fc - рецептори до антитіл та до ланок системи комплементу) , є короткоживучими і, поглинувши чужерідний матеріал, швидко гинуть шляхом апоптозу. Кожну добу в організмі здорової дорослої людини утворюється до 1011 клітин, час життя цих клітин-2-3 дні. У формулі крові відображені незрілі (юні), паличкоядерні і сегментоядерні клітини, що свідчить про ступінь їх дозрівання. У нормі кількість юних не перевищує 1%. Підвищення їх рівня свідчить про активацію процесу запалення з посиленою міграцією юних нейтрофілів з кісткового мозку.

Містять гранули 3 типів, вміст яких прискорює процес фагоцитозу.

Первинні гранули -азурофільні- катіонні білки, ферменти (наприклад, мієлопероксидаза), лізоцим.

Вторинні (специфічні)- лактоферин та інші антимікробні білки, як то дефензини, які мають здатність ушкоджувати стінки бактерій.

Третинні- фактично лізосоми, які збагачені кислими гідролазами (ДНКази, ліпази, протеїнази). Вміст цих гранул може забезпечити нейтралізацію практично будь-яких мікроорганізмів. Це відбувається при злитті гранул з фагосомами, що вже містять захоплений чужорідний агент і де можливе швидке накопичення активних форм кисню за рахунок "кисневого вибуху", чи за можливості вивільнення вмісту гранул в позаклітинний простір (дегрануляції). Останній процес є досить активно дослідженим, оскільки має принципове значення у сучасній медицині. Розповідь про гній (вивільнення вмісту гранул- осередок запалення-гній-абсцес). Колір клітин-зелений за рахунок мієлопероксидази (гемвмісний білок), гній зелений + еритроцити= жовтий колір.

 

б) еозинофіли– 3-6% всіх гранулоцитів (1-4% від всіх лейкоцитів), циркулюють 30 хв., у тканинах строк напівжиття -12 діб. Мають також сегментоване ядро та досить великі розміри (9 мкм у діаметрі). Містять еозинофільні гранули, до складу яких входять головний лужний білок еозинофілів (Major basic protein, 21 кДа), лізофосфоліпази, перекиси, кисла фосфатаза та інші. Фагоцитуюча здатність цих клітин, як і їх бактерицидність, набагато нижча, ніж у нейтрофілів і макрофагів, але вони здатні до позаклітинного цитолізу шляхом дегрануляції. Вважають, що ця популяція лейкоцитів здатна вражати великі позаклітинні паразитичні організми, наприклад- шистосоми (глисти). Таким чином адгезія еозинофілів на поверхні контакту і вивільнення вмісту гранул у зону контакту приводить до перетравлення клітин паразиту. Цей процес також є токсичними для пухлинних клітин.

в) базофіли- 0,5-1% всіх гранулоцитів (менше 1 % від всіх лейкоцитів) є високо гранульованими; час життя-декілька діб, в кров'яному руслі - 12 год.

Перша властивість- наявність базофільних гранул, до яких входять: анафілатоксин, гепарин, хондроїтинсульфат, гістамін, серотонін та інші медіатори запалення. Також містять пероксидазу, рибонуклеазу, різні дегідрогенази, РНКазу та інші.

Друга властивість-наявність на їх поверхні рецепторів для до Fc фрагмента імуноглобуліна IgE. Реакція АГ-АТ на мембрані базофілів приводить до їх активації з подальшою дегрануляцією і вивільненням медіаторів запалення. Отже при взаємодії з опсонізованими антитілами патогенами відбувається вивільнення вмісту гранул. Вважають, що в разі першого проникнення патогену саме ці клітини визначають проходження реакції запалення, оскільки активно циркулюють з током крові. Їм властивий хемотаксис та здатність до фагоцитозу. Вони не можуть ділитись.

Мастоцити "тучні клітини"-утворюються з базофілів і мають більший розмір і ворсинки на поверхні і дислокуються у тканинних. Активно проліферують, у гранулах на відміну від базофілів містять протеїнази, також містять медіатори запалення та низку цитокінів, синтезують метаболіти арахідонової кислоти. Надмірна активація як базофілів, так і мастоцитів призводить до проявів алергійного стану.

 

 

2) Моноцити= мононуклеарні фагоцити-1-8% всіх лейкоцитів.

Є професійнимифагоцитами і мають найвищу фагоцитуючу здатність серед всіх лейкоцитів- захоплення і знищення антигенів і патогенних мікроорганізмів. Для виконання цієї функції клітини стратегічно розмішуються в таких тканинах організму- клітини Купфера- вистиляють капіляри печінки, синовіальними А-клітинами вистелені порожнини суглобів. Для розпізнавання "чужого" використовують лектинові рецептори, рецептори до комплементу та до Fc фрагментів антитіл.

Мононуклеарні фагоцити, що циркулюють з кров'ю- моноцити, з током крові вони переносяться у тканини – макрофаги- зрілі моноцити-клітини-прибиральники. Як макрофаги, так і дендритні клітини, а іноді і моноцити- є антигенпрезентувальними клітинами. Отже:


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. IV. Розподіл нервової системи
  5. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  6. IV. Філогенез кровоносної системи
  7. POS-системи
  8. T. Сутність, етіологія та патогенез порушень опорно-рухової системи
  9. VI. Філогенез нервової системи
  10. А) Заробітна плата її форми та системи.
  11. А) Заробітна плата, її форми та системи.
  12. А) Поліпшення системи зворотного зв'язку.




Переглядів: 1114

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Імунітет. Клітини і органи імунної системи | Набутий (специфічний) імунітет (adaptive immunity)

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.