Енергію електричного поля можна визначити за допомогою визначення роботи, яка здійснюється полем у процесі переміщення зарядів. Приладом, в якому можна створити електричне поле й зберегти його довгий час, є конденсатор. При підключенні до джерела постійного струму обкладинки конденсатору набувають різнойменні електричні заряди. Між обкладинками виникає електричне поле. Після відключення конденсатора від джерела струму, електричне поле у конденсаторі наявне до того часу, поки його енергія не перетвориться у іншій вид енергії у будь-якому процесі. Якщо приєднати обкладинки зарядженого конденсатора провідниками до резистора, тоді під дією електричного поля виникне електричний струм. За рахунок роботи електричного струму резистор буде нагріватися. Зміна внутрішньої енергії буде дорівнювати роботі А електричного струму:
. (7.15)
Енергія W електричного поля конденсатора дорівнює роботі А електричного струму, яку здійснює при повній розрядці конденсатор.
У процесі розрядки конденсатора напруга між його обкладинками поступово зменшується, зменшується й сила струму в ланцюзі. Щоб обчислити роботу електричного струму, необхідно знайти середні значення сили струму в ланцюзі протягом невеликих інтервалів часу ∆t, обчислити значення роботи електричного струму за ці інтервали й потім скласти всі знайдені значення. Розряд конденсатора звичайно відбувається дуже швидко. Для збільшення часу розряду потрібно взяти конденсатор з великою електроємністю й підключити до його обкладинок резистор з великим електричним опором.