Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Парасимпатична частина вегетативної нервової системи: будова. функція

 

1.Анатомічні особливості вегетативної нервової системи.

1.Вегетативна нервова система забезпечує іннервацію внутрішніх органів:травного, дихального та сечостатевого апаратів, серцево-судинноїсистеми, залоз внутрішньої секреції, а також усіх гладеньких м'язів ізалоз зовнішньої секреції.

2. Вона не може керувати роботою внутрішніх органів. Її діяльність поза свідомістю людини.

3.У вегетативній нервовій системі розрізняють центральну й периферичнучастини. Центральна частина міститься в спинному і головному мозку.Периферична складається з нервових вузлів і волокон.

4.Вегетативна нервова система має тільки відцентрову (еферентну) ланкурефлекторної дуги. Доцентрову (аферентну) ланку рефлекторної дуги вонавикористовує у соматичній нервовій системі.

5.Ефекторна ланка рефлекторної дуги вегетативної нервової системи має дванейрони: центральний або вставний і ефекторний (руховий). Тілоцентрального нейрона міститься у бічних рогах спинного мозку або в ядрахстовбура головного мозку. Тіло ефекторного нейрона лежить за межамиЦНС, а саме у автономних вузлах.

6.Аксони вставних нейронів, які виходять зі спинного мозку і з стовбураголовного мозку утворюють передвузлові (прегангліонарні) волокна. Ціволокна покриті мієліном, тому їх іменують білими. Аксони ефекторнихнейронів, які виходять із вузлів і йдуть до органів утворюютьпіслявузлові(постгангліонарні) волокна. Ці волокна не вкриті мієліном,тому їх іменують сірими.

7.Вегетативні ( автономні) вузли лежать ближче до органа, що нимиіннервується. Вони поділяються на вузли 1- 2- 3- порядку. Вузли першогопорядку це паравертебральні (біляхребетні), другого порядку –превертебральні (передхребетні), третього порядку – біля органі іінтрамуральні ( лежать в стінці органа )

2.Центри симпатичної частини вегетативної нервовоїсистеми містяться в бокових рогах сірої речовини спинного мозку.Починаючи від восьмого шийного до 2-3 поперекового сегмента.Передвузлові волокна виходять зі спинного мозку в складі черевнихкорінців спинномозкових нервів, а потім через білу сполучну гілкупрямують до вузлів симпатичного стовбура. Правий і лівий симпатичністовбури лежать з боків хребта від основи черепа до куприка. Пучкинервових волокон з'єднують вузли між собою. Кожен стовбур складається зтрьох шийних вузлів, 10-12 грудних, 4-5 поперекових, 3-4 крижових таодного куприкового. Від шийних вузлів (верхнього, середнього інижнього) відходять серцеві гілки, які доходять до серцевого сплетення,також ідуть гілочки і до кровоносних судин. Від верхнього шийного вузлавідходять внутрішні і зовнішні сонні нерви. Від шийних симпатичнихвузлів ідуть симпатичні волокна до слинних залоз, глотки, гортані та зіниці ока. Верхні грудні вузли дають гілки до органів заднього середостіння, аортального,серцевого й легеневого сплетень. Від 6-9 грудних вузлів відходитьвеликий нутрощевий нерв, а від 10-11 вузлів малий нутрощевий нерв.Обидва нерви проходять крізь діафрагму в черевну порожнину йзакінчуються в черевному сплетенні. Черевне або сонячне сплетеннярозташоване навколо початку нутрощевої артерії та іннервує печінку,шлунок, підшлункову залозу, тонку кишку, товсту кишку до низхідноїободової кишки, нирки, надниркові залози, селезінку. У ділянці малоготаза є підчеревне сплетення, розташовано на черевній аорті. Воноіннервує органи малого таза. У чоловіків: нижні відділи прямої кишки,сечовий міхур, сім'явиносну протоку, передміхурову залозу, а у жінок –матку, піхву, пряму кишку і сечовий міхур.

3.Парасимпатична частина вегетативної нервової системи. Першийпарасимпатичний центр (ядро Якубовича) лежить у середньому мозку на дніводопроводу. Від ядра відходять прегангліонарні волокна, які йдуть ускладі окорухового нерва (3 пара черепних нервів).На своєму шляхупрегангліонарне волокно заходить у війчастий вузол. Від вузлапочинаються постгангліонарні волокна, які викликають звуження зіниці.Другий парасимпатичний центр (верхне слиновидільне ядро) міститься уромбоподібній ямці, його передвузлові волокна входять до складупроміжного нерва, потім лицевого (7 пара черепних нервів).Прегангліонарні волокна підходять до крилопіднебінного й підщелепноговузлів. Постгангліонарні волокна, які відходять від крилопіднебінноговузла іннервують слізну залозу, залози слизової оболонки носової іротової порожнин. Постгангліонарні волокна, які відходять від підщелепноговузла іннервують піднижньощелепну і підязикову слинні залози. Третійпарасимпатичний центр (нижнє слиновидільне ядро) розташоване удовгастому мозку. Від ядра відходять прегангліонарні волокна, які йдуть ускладі язикоглоткового нерва (9 пара черепних нервів). На своєму шляхупрегангліонарне волокно заходить у вушний вузол. Від вузла відходятьпостгангліонарні волокна, які іннервують привушну слинну залозу.Четвертий парасимпатичний центр (дорзальне ядро блукаючого нерва)розташоване на дні ромбоподібної ямки. Правий блукаючий нерв з'єднуєтьсяз черевним (сонячним) сплетенням. Прегангліонарні волокна йдутьу складі блукаючого нерва до органів шиї, грудної черевної порожнин ізакінчуються в інтрамуральних вузлах. Ці вузли розташовані всерединіщитоподібної, загрудинної залоз, у бронхах, легенях, серці, стравоході,шлунку, кишках - до селезінкового вигину. Від вузлів відходятьпостгангліонарні волокна, які іннервують ці органи. П'ятийпарасимпатичний центр розташованій у 2-4 крижових сегментах спинногомозку. Прегангліонарні волокна від центрів йдуть у складі черевнихкорінців крижових нервів, а потім утворюють тазові нерви. Ці нервивходять до складу підчеревного сплетення і закінчуються інтрамуральнимивузлами в органах малого таза. Від вузлів відходять постгангліонарніволокна, що іннервують органи малого таза.

Вищими центрами вегетативної нервової системи є сірий бугорпроміжного мозку, смугасте тіло півкуль великого мозку, мозочок, сіраречовина водопроводу середнього мозку. Також виявлені центри в коріпівкуль великого мозку, які впливають на функціі вегетативної нервовоїсистеми.

Симпатична і парасимпатична частини вегетативної нервовоїсистеми відрізняються одна від одної функціонально. Так, симпатичначастина прискорює роботу серця, посилює дихання, розширює зіницю ока, апарасимпатична - звужує зіницю ока, прискорює перистальтику кишок.Працюють вони злагоджено, антагонізма між ними немає.

 

 


 


Читайте також:

  1. I. Вступна частина
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II Основна частина
  4. II Основна частина
  5. II Основна частина
  6. II частина
  7. II частина.
  8. II. Основна частина
  9. II. Основна частина
  10. II. Основна частина ЗАНЯТТЯ
  11. III Заключна частина
  12. III Заключна частина




Переглядів: 2703

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Анатомічні особливості вегетативної нервової системи. | Лекція №21 Органи чуттів ( аналізатори )

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.