Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ботанічна характеристика

Картопля належить до родини пасльонових – Solanaceae род - Solanum L з багатьма даними і культурними видами, яких налічує понад 150. Найбільш поширений тільки один культурний вид S. tuberosum L. Картопля багаторічна рослина , проте в культурі вона однорічна – її викопують на зиму.

Коренева система в картоплі буває двох видів. Якщо її розмножувати насінням (у селекційній роботі), розвивається головний, стрижневий корінь. При вирощуванні з бульб формується мичкувата (вторинна) коренева система. Основна маса коренів розташована в одному шарі. Стебла коренисті ребристі, 50-100 см заввишки, зеленого або коричневого кольору. У підземній частині утворюються пагони, так звані столони закладаються в пазухах зачаткових листків. У сприятливих умовах столони на місцях потовщуються і утворюють бульби-видозмінні підземні пагони.

Форма бульб різноманітна (видовжена, овальна, кругла). За пігментацією - бульби бувають білі, жовті, рожеві, червоні, сині. Форма листків у картоплі шпорно- переривчасно- піргасто- розсічена, складається з долей,дольок і долечок.

Квітки самозапильні, із зрослими пелюстками, забарвлені в білий, синій, фіолетовий та інші кольори. Квітки зібрані в суцвіття - закрут. Плід - м'ясиста, багатонасінна ягода округлої форми. Насіння дрібне розміщується в двох гніздах плоду.

Технологія вирощування картоплі

Вимоги до умов вирощування:

Картопля - світлолюбива культура. Посіви слід утримувати чистими від бурянів, а рядки краще розміщувати з півночі та півдня.

Щодо ґрунтових умов, то кращими для неї є легкі за механічним складом дерново-підзолисті супіщані, глинисто-піщані, а також торфові ґрунти. Найкраще вдається вирощування цієї культури на червоноземах та сірих лісових ґрунтах.

Кислотність ґрунту повинна бути близько до нейтральної (рН=5,6-6,0). При вищій кислотності ґрунти необхідно вапнувати. Вносити вапнякові добрива потрібно під передники картоплі.

Сорти

В господарстві бажано вирощувати три сорти картоплі: ранньостиглу, середньостиглу, середньопізну. Ранньостиглі сорти забезпечують одержання молодої і смачної картоплі в ранні строки, що дуже важливо. Для певної частини населення це - одне з джерел вітаміну С.

Для осіннього, зимового та ранньовесняного споживання необхідно мати середньостиглі та середньопізні сорти.

Вирощувати, як мінімум три сорти картоплі різних груп стиглості досить вигідно. Зокрема, якщо весняною та у першій половині літа складають сприятливі сьогодні умови, то ранні сорти дають досить високий урожай. І навпаки, якщо весна суха та сприятливі умови для вирощування картоплі припадають на другу половину вегетаційного періоду, вищу врожайність забезпечують середньостиглі і середньопізні сорти.

З групи ранньостиглих сортів в умовах Львівської області стабільно забезпечують високу продуктивність і сприяють одержанню ранньої продукції: Кобза, Бородянська рожева і Краса. Слід відзначити високі смакові якості бульб сорту Кобза.

З ранньостиглих сортів іноземної селекції у Львівській області районовано сорт Краса (Чехія). Цей сорт, поряд з високими смаковими якостями, має ряд недоліків, зокрема бульби сильно пошкоджуються (19,1%) орінгофторозолі та гниляки.

З середньостиглих сортів в умовах, Львівської області високою пластичністю до несприятливих кліматичних умов характеризуються Водограй та Мавка. З середньостиглих сортів забезпечують стабільно високий урожай Слава, Пекуровська, Слов'янка і Горлиця. Перспективним є сорт Віра, який з 1997 р проходить державне сортове випробовування (оригінатор інститут землеробства і біології тварин). Із середньостиглих сортів заслуговують на увагу Західна і Оксамит. Ці сорти характеризуються високою стійкістю до фітофторозу.


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  3. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  4. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  5. Автобіографія. Резюме. Характеристика. Рекомендаційний лист
  6. Автокореляційна характеристика системи
  7. Амплітудно-частотна характеристика, смуга пропускання і загасання
  8. Аналіз розриву», його характеристика
  9. Анатомо-біомеханічна характеристика положень і рухів тіла
  10. Антична філософія як перший етап західної філософської традиції. Загальна характеристика
  11. Аплікація як вид образотворчої діяльності дошкільнят, його характеристика.
  12. Архітектура СЕП та характеристика АРМ-1, АРМ-2, АРМ-3




Переглядів: 1769

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція № 11 | Попередники та обробіток грунту

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.