Найвищий урожай збирають цукрових буряків з максимально - можливим вмістом цукру, коли прирости маси коренеплодів і цукру невеликі або зовсім припиняються. Сіючих зонах республіки в переважній більшості років у вересні та на початку жовтня бувають переважно сприятливі умови, для росту коренеплодів і нагромадження цукру. До 25 жовтня треба вважати останніми строками збирання цукрових буряків.
Способи збирання. Цукрові буряки в останні роки в основному збирають потоковим, перевалочним і потоково-перевалочним способами без ручного доочищення коренеплодів з одночасним збиранням гички. З потокового способу коренеплоди й гичка під час руху збиральних машин подаються в транспортні засоби. Коренеплоди зразу ж відвозять на буряко- приймальні пункти, а гичку - до місця силосування чи згодовування тварин . При перевалочному способі буряки відвозять до місця тимчасового кагатування на полі. В міру вивільнювання транспорту їх перевозять на буряко - приймальні пункти. При потоково-перевалочному способі частину буряків вивозять безпосередньо від комбайна на приймальний пункт, а решту укладають у тимчасові польові кагати на спеціально підготовлених майданчиках. В районах недостатнього зволоження буряки найдоцільніше збирати потоковим способом.
Лекція № 13.
Тема: „Овочеві культури. Овочівництво як галузь рослинництва".
Народногосподарське значення овочевих культур.
Класифікація овочевих культур.
Ботанічна характеристика та біологічні особливості овочевих культур.
Технологія вирощування овочевих культур.
Література:
1. Основи сільського господарства /за ред. Б.М. Польського. - К.: Вища школа, 1991.
2. Основи землеробства і тваринництва /П.Д. Клименко, О.І. Кононенко, В.П. Федоров. - К.: Вища школа, 1991. - С. 268-277.
2. Технологія виробництва сільськогосподарських продукції: Навчальний посібник /Ярош Ю.М., Трусов Б.А. - К.: Український Центр духовної культури, 2005. -С. 303-327.