Вплив світла на ріст і розвиток с/г культур і якість врожаю
У житті рослини світло відіграє важливу роль. Воно є джерелом енергії для фотосинтезу. Життя зелених рослин без світла не можливе. Тільки не зелені рослини ( бактерії та гриби) можуть жити без світла.
Залежно від вимог до інтенсивності освітлення рослини поділяються на світлолюбні, тіньолюбні та тіневитривалі.
Світлолюбні рослини не переносять затінення. До них належать всі польові культури, сосна, дуб та інші. При недостатньому освітлені у цих рослин порушується процеси росту і розвитку, слабо розвиваються механічні тканини, рослини витягуються і вилягають. У с/г культур при цьому зменшується врожайність і погіршується якість продукції: у бульб картоплі зменшується вміст крохмалю, а в зерні пшениці – білка, в коренеплодах буряків цукру.
Світловий режим польових культур регулюють встановленням правильних норм висіву, способом сівби, своєчасним проріджуванням рослин, зменшенням бур’янів.
Велике значення має розміщення рядків відносно сторін світу. Встановлено, що при напрямку рядків з півночі на південь врожайність зернових культур більша на 0,2-0,3 т/га.
У процесі історичного розвитку рослини пристосувалися до певної тривалості сонячного освітлення протягом доби. Залежно від цього розрізняють рослини короткого ( кукурудза, просо, тютюн) і довгого (овес, льон) дня.
При зміні тривалості дня подовжується вегетаційний період рослин, затримується утворення плодів і насіння.