Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методика оцінювання абсолютної економічної ефективності інвестицій у господарське рішення та умови її застосування.

Всі ГР, що реалізуються з практичним упровадженням їх результатів у виробництво протягом короткого періоду (тиждень, місяць, квартал, півріччя) можна розглядати як ГР з одноразовими, або ж одно часовими витратами. За своєю сутністю, це капітальні затрати (капітальні вкладення), що вимірюються у грн., відповідно до ціни придбаних одиниць техніки, технологій, сплачених послуг сторонніх організацій за виконані ними роботи капітального та іншого характеру (виконання проектних і будівельно-монтажних робіт, перепідготовку кадрів, сертифікацію продукції тощо). У теорії фінансів поняттю «капітальні затрати» відповідає поняття «грошовий запас». На відміну від капітальних затрат витрати по собівартості продукції є поточними витратами підприємства, значення яких вимірюється у грн./за період (місяць, квартал, рік). Аналогічно вимірюються виручка, доходи, прибуток підприємства, що наряду із собівартістю є також фінансовими показниками. У теорії фінансів усім цим поняттям відповідає поняття «грошовий потік». Зрозуміло, що значення грошового потоку тим більше, чим довший часовий період. Зазвичай, у практиці економічного обґрунтування ГР за одиницю виміру періоду береться 1 рік.

Характер впливу капітальних затрат на динаміку собівартості продукції та прибутку підприємства в результаті реалізації короткострокових ГР показано на рис. 1 і 2.

Рис.1.Характер впливу капітальних затрат на динаміку собівартості продукції підприємства внаслідок реалізації ГР

Рис. 2. Характер впливу капітальних затрат на динаміку прибутку підприємства в результаті реалізації ГР

 

Для економічного обґрунтування короткострокових ГР використовуються дві методики:

методика оцінки абсолютної економічної ефективності капітальних вкладень та

методика оцінки порівняльної економічної ефективності капітальних вкладень. Порівняльна характеристика цих методик наведена в табл.1.

Оцінка абсолютної економічної ефективності, яка спирається на співставлення економічних вигод і витрат за конкретним господарським рішенням – з використанням в якості критеріїв ефективності показників

· періоду окупності і коефіцієнта економічної ефективності

· або чистої теперішньої вартості та індексу доходності при довготривалому інвестуванні.

На практиці, у числі варіантів обґрунтування, для яких доцільно використовувати метод абсолютної економічної ефективності, знаходяться господарські рішення, які дозволяють збільшити прибутки підприємства (за рахунок отримання додаткових витрат, зменшення експлуатаційних витрат, обох зазначених факторів), в т. ч. будівництво нових об’єктів або реконструкція діючих, технічне переозброєння існуючих виробничих систем із збільшенням потужності; із створенням можливості надання додаткових послуг або підвищення якості існуючих тощо.

Під час визначення абсолютної ефективності капіталовкладень розраховують ефект і ефективність уже здійснюваних виробничих інвестицій і при цьому немає необхідності обирати один варіант з багатьох.

Структурно-логічна схема обґрунтування економічної ефективності господарських рішень наведена на рис. 3.

Таблиця 1

 

Порівняльна характеристика методик економічного обґрунтування короткострокових ГР

Параметр порівняння методик Методика оцінки абсолютної (загальної) економічної ефективності капітальних вкладень Методика оцінки порівняльної економічної ефективності капітальних вкладень
Капітальні вкладення, ефект від яких підлягає оцінці Загальна сума капіталовкладень , грн. (звідси і слово «загальної» в назві методики) Додаткові капіталовкладення , грн.
Мінімальна кількість необхідних об`єктів (варіантів) оцінки для прийняття ГР Один (звідси і слово «абсолютної» в назві методики). На практиці оцінюється і більше варіантів ГР. Розрахункові значення показників порівнюють з нормативними. Як мінімум два. Один з варіантів береться за базовий, решта розглядаються як запропоновані для оцінки їх ефективності (проектні варіанти). Варіанти порівнюються між собою (звідси і слово «порівняльної» в назві методики).
Економічний ефект від капіталовкладень Прибуток , грн./рік, що обумовлений Зменшення собівартості продукції , грн./рік, внаслідок прийняття проектного варіанта ГР замість базового
Основний показник методики, що використовується в якості критеріального Коефіцієнт абсолютної економічної ефективності капіталовкладень , 1/рік Зведені затрати ,грн/рік. , де - нормативний коефіцієнт економічної ефективності капіталовкладень, 1/рік.

 

Замість показника «Прибуток , грн./рік, що зумовлений внаслідок ГР», можна використовувати показники: приріст прибутку , грн./рік, зменшення собівартості річного випуску продукції , грн./рік. Оцінку ефективності варіанта можна проводити за критерієм:

,

де і розрахунковий і нормативний термін окупності за рахунок , відповідно, років; , або ; .

Значення нормативних показників підприємство може встановлювати, виходячи з галузевої спрямованості ГР. Програмні продукти та інформаційні системи, наприклад, бажано окупити протягом 2-3 років ( = 0,3 – 0,5 1/рік), верстати і рухомі транспортні засоби – протягом 6-8 років ( = 0,12 – 0,15 1/рік) тощо.

 


Читайте також:

  1. B. Тип, структура, зміст уроку і методика його проведення.
  2. IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ
  3. IV. Загальна схема поточного і підсумкового контролю та оцінювання знань студентів
  4. IX. Зміст рішення про результати розгляду скарги та його вручення
  5. V. КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
  6. VII розділ. Маркетингові рішення з розподілу та збуту товару
  7. X. Оцінювання виробів та відбір їх на виставку.
  8. А) Методика проведення заняття
  9. А) Методика проведення заняття
  10. А) Методика проведення заняття.
  11. А) Методика проведення заняття.
  12. Або зі зберігання інформації та забезпечення доступу до неї, за умови, що ця особа не могла знати про незаконність розповсюдження інформації.




Переглядів: 429

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сутність показників економічної ефективності інвестицій | Методика оцінювання порівнянної економічної ефективності інвестицій у господарське рішення та умови її застосування.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.