Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Глава 41 Злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини)

ОСНОВНІ ПИТАННЯ:

1. Поняття військового злочину.

2. Відмежування непокори від опору начальникові.

3. Аналіз юридичних складів злочину «погроза або насильство щодо начальника».

4. Аналіз юридичних складів злочину «порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності відносин підлеглості».

5. Аналіз юридичних складів злочину «дезертирство»; відмежування цього злочину від самовільного залишення військової частини або місця служби.

6. Аналіз юридичних складів злочину «порушення правил водіння або експлуатації машин».

7. Аналіз юридичного складу злочину «порушення правил кораблеводіння».

8. Аналіз юридичних складів злочину «порушення статутних правил несення прикордонної служби».

9. Характерні ознаки злочину «зловживання військовою службовою особою владою або службовим становищем».

10. Кримінально-правова характеристика добровільної здачі в полон; відмінність цього злочину від державної зради.

11. Аналіз юридичних складів злочину «насильство над населенням у районі воєнних дій».

ЗАДАЧІ:

1. Книш і Рак, які були у відпустці, вирішили до місця військової служби не повертатись. Вони виїхали до районів Крайньої Півночі, влаштувалися на роботу лісорубами і через два роки повернулись додому, де були затримані (весь цей час вони значилися в розшуку).

2. Панчоха й Оріх проходили військову службу в Києві. Вони вирішили зустріти Новий рік у Львові, де проживали їхні знайомі дівчата. 30 грудня вони залишили військову частину, вийшли на трасу Київ—Львів, зупинили автомашину і запропонували водію відвезти їх до станції Тетерів. Водій відмовився. Вони виштовхали водія з машини, побили його й кинули в кювет, а самі сіли в машину, доїхали до Тетерева, залишили машину біля залізничної станції, взяли квитки до Львова й прибули туди 31 грудня. Зустріли Новий рік і 3 січня повернулися до військової частини.

3. Рядовий Санько отримав від матері листа, в якому вона просила його приїхати до неї і полагодити дах будинку, який дуже протікає. Санько подав рапорт своєму командиру з проханням надати йому відпустку на 14 днів. Командування військової частини повідомило Саньку, що відпустка може бути надана йому не раніш як через місяць. Санько самовільно залишив місце служби, приїхав до матері й 10 днів латав дах будинку. На одинадцятий день він був затриманий.

4. Рядовий Зуб одержав від батьків посилку з продуктами та солодощами. Солодощами він поділився зі своїми друзями. Молодший сержант Аргон запропонував Зубу взяти участь у спільному вживанні спиртних напоїв і віддати для цього отримані ним продукти. Зуб відмовився від участі в такому «банкеті» та продуктів не дав. Аргон підмовив Кизю і Сулу провчити Зуба. Кизя і Сула жорстоко побили Зуба, який протягом 22 днів був на лікуванні в госпіталі.

5. Військовослужбовець Друк, будучи в стані сп’яніння, в казармі брутально лаявся, говорив непристойні слова на адресу чергового по роті. Присутні не реагували на поведінку Друка, тоді він зняв з себе гімнастерку і розірвав її.

6. Новик протягом десяти днів вісім разів (інколи двічі на день) самовільно відлучався з частини. За весь цей час він був відсутній у частині 26 годин.

7. Військовослужбовець Дрозд залишив свою частину, щоб ухилитися від військової служби. Він обміняв свою військову форму на цивільну, підробив паспорт брата на своє ім’я і переховувався у друзів. Через три доби Дрозд був затриманий.

8. Бум залишив військову частину з метою зовсім ухилитися від військової служби, але через 12 діб добровільно повернувся до військової частини. Суд виходячи з того, що Бум добровільно відмовився від дезертирства, визнав Бума винним у самовільному залишенні частини і призначив йому покарання у виді направлення до дисциплінарного батальйону строком на один рік.

Чи правильно вирішив цю справу суд?

9. Військовослужбовець Аго був заарештований з санкції прокурора за крадіжку зброї і утримувався на гауптвахті. Через два дні Аго, щоб ухилитися від кримінальної відповідальності, втік з-під варти і був затриманий через 16 діб. Слідчі органи кваліфікували дії Аго за ч. 1 ст. 408 і ч. 1 ст. 410 КК.

Чи правильно слідчі органи кваліфікували його дії?

10. Рядового Піка під час стрибка з парашутом занесло від наміченої площі приземлення далеко вбік, і він опустився на лісову галявину. Довго блукав лісом, а пізно ввечері вийшов у поле. Він заліз спати у стіг сіна, а чоботи, куртку і парашут залишив сушитися біля вогнища, де вони і згоріли.

11. Патрульні берегової застави Сич і Глоба вирішили скупатись у морі. Вони знайшли тихе місце на березі моря, роздягнулися, накрили автомати одежею і попливли до буйка. Коли вони повернулися, зброї на місці не виявилось.

12. Водій Дуб, перебуваючи у відрядженні, заїхав до своїх батьків переночувати і залишив на подвір’ї без нагляду закріплену за ним автомашину. Вранці він побачив, що його машина розукомплектована.

13. Водій бронетранспортера Сич під час руху по вулиці одного із селищ Київської області передав керування машиною сержанту Носу. Той перевищив швидкість, наїхав на пішохода і заподіяв йому тяжке тілесне ушкодження.

14. Старший машини Зой примусив водія передати керування машиною мічману Усу. Останній порушив правила водіння машини — виїхав на узбіччя, вдарився об стовп і пошкодив машину, яка була після цього в капітальному ремонті.

15. Сержант Клен випиляв з пульту управління переговорний пристрій і намагався його викрасти, але був затриманий.

16. Механік технічної частини вирішив поїхати до брата, який мешкав за 100 км від місця його військової служби. Він заволодів автомашиною, що стояла в гаражі, і виїхав до брата. В дорозі він не впорався з керуванням, внаслідок чого машина перекинулась і згоріла.

17. Під час польоту літака військовий пілот почав знижувати літак на посадку з висоти, меншої, ніж дозволено. Машина врізалася в земляний насип і загорілася. Пілот залишився живий.

18. Командир військового катера Тумак не дав вказівок зменшити швидкість плавання поблизу мілини. Катер врізався у мілину, двом членам екіпажу було заподіяно середньої тяжкості тілесні ушкодження.

19. Під час проведення на військовому кораблі ремонтних робіт від іскри зварювального апарату загорілася фарба. Два матроси, які гасили пожежу, отримали опіки 2-го ступеня.

20. Рядовий Пух, перебуваючи в казармі по охороні заарештованих, які були на гауптвахті, на прохання одного з них відчинив кватирку, щоб було більше повітря в кімнаті, де були заарештовані. Коли Пух відхилився від маршруту руху вартового, заарештовані Сом і Друнь пролізли через кватирку і втекли.

21. Після зміни караулу розвідний старший сержант Муха дав наказ Ільку бути готовим заступити в караул через годину. Ілько заявив, що він у наступні дві зміни в караул не піде, оскільки дуже хоче спати, і назвав сержанта «піратом» та «жлобом».

22. Вартовий Чуб охороняв парк машин. Опівночі він побачив, що до воріт парку підійшла якась людина. Він дав команду: «Стій! Хто йде?». У відповідь почув: «Ісус Христос». Чуб розгубився і помилково вирішив, що на його пост готується напад. Він вистрелив у бік сторонньої людини і тяжко поранив її. Потерпілим виявився кухар військової їдальні, який напідпитку заблукав до воріт парку машин.

23. Рядовий конвойного наряду Ясик неодноразово приносив у зону спиртні напої для засуджених, які відбували покарання, а іноді й сам разом з ними вживав спиртне.

24. Військові патрульні, Беренко та Войков, що несли службу в міському парку, не вжили заходів щодо військових Борзи та Жука, які там вчинили хуліганські дії. Беренко і Войков не затримали хуліганів і самовільно залишили місце патрулювання.

25. Військовослужбовець прикордонного наряду Гармаш самовільно залишив свій пост по охороні державного кордону і пішов на заставу попросити свого напарника підмінити його. У цей час хтось перерізав лінію зв’язку.

26. Військовий підрозділ був залучений для надання допомоги прикордонним заставам і постам у ліквідації прикордонних інцидентів. Рядові Васюта і Луч о 22 годині залишили свою частину і пішли до неподалік розташованого села. Вони купили самогон та сало, зайшли до будинку своїх знайомих і пиячили до 5-ї години ранку. До своєї частини вони повернулися через 30 годин.

27. Черговий по роті Поп побачив, що військовослужбовці другого року служби в умивальній кімнаті жорстоко б’ють двох молодих солдатів. Поп не вжив ніяких заходів щодо зупинення насильства. Через деякий час стало відомо, що Кузя і Сан нанесли середньої тяжкості тілесні ушкодження Кощею та Лопаті за те, що вони відмовилися почистити їм взуття та заступити за них чергувати на кухні.

28. Рядовий Сулик вважав, що до нього дуже необ’єктивно ставиться командир взводу (накладає на нього позачергові наряди, не дозволяє увільнення до міста, наказує командирові відділення проводити окремо з Суликом стройову підготовку тощо). Коли в черговий раз командир взводу наказав Сулику за його непристойний гумор вийти зі строю, Сулик вийшов і сказав: «Якщо ви будете переслідувати мене, я уб’ю вас на стрілецькому полігоні», — і замахнувся кулаком на командира взводу.

29. Рядовий Никончук у відповідь на зауваження старшини роти у зв’язку з його появою в караулі у стані сп’яніння завдав старшині кількох ударів по обличчю, заподіявши йому легке тілесне ушкодження без розладу здоров’я.

30. Рядовий Паксянов, заарештований командиром роти за грубе порушення військової дисципліни, шляхом насильства вчинив опір старшині роти, що доставляв його на гауптвахту.

31. Командир роти Новик зайшов до казарми. Йому здалося, що сержант Газик напідпитку. Він зірвав з Газика погони, плюнув йому в обличчя і вийшов з казарми.

32. Сержант Боб, не будучи начальником солдата Дреми ні за службовим становищем, ні за військовим званням, зробив тому зауваження і при цьому нецензурно лаявся. Дрема у відповідь завдав кількох ударів Бобу в різні частини тіла.

Чи зміниться кваліфікація дій Дреми, якщо сержант Боб був командиром останнього?

33. Військовослужбовці другого року служби Кац, Мурза та Слон глумилися над молодими воїнами (забирали у них мило, зубні щітки, примушували гавкати та кукурікати, прати онучі, чистити чоботи, віддавати пайку цукру тощо). Коли хтось з молодих солдатів не виконував їхньої вимоги, Кац, Мурза та Слон накидали на них ковдру, били самі й примушували робити це інших солдат.

34. Військовослужбовець Куц написав листа своєму другу Зоренку з проханням вислати йому фіктивну телеграму про смерть батька. Зоренко вислав таку телеграму, що була завірена відповідним органом. Куц отримав відпустку на поховання батька та для влаштування господарства матері на 15 днів.

35. Заз вислухав наказ командира заступити в добове чергування по військовому підрозділу. Він повторив наказ, але виконувати його не став, заявивши наступного дня, що він забув про те, що одержав наказ.

36. Перебуваючи у 5-денній відпустці, військовослужбовець Кріт вирішив звільнитися з армії. З цією метою він завдав собі сокирою рубленої глибокої рани. Після 25 днів лікування Кріт був визнаний медкомісією непридатним до строкової служби і звільнений у запас.

37. Військовослужбовцю Калиті дуже тяжко було нести військову службу. Він вирішив піти з життя. Будучи в караулі, Калита вистрелив собі в живіт, внаслідок чого втратив багато крові. Три дні лікарі боролися за його життя. Шість солдатів віддали частину своєї крові, щоб врятувати Калиті життя. Життя вдалося зберегти, але він став інвалідом II групи і був демобілізований з армії.

Чи є злочином замах на самогубство?

38. Сулима під час призову його на строкову військову службу купив диплом про вищу освіту (він мав освіту за 7 класів), завдяки чому відбував військову службу замість двох років один рік і був демобілізований як такий, що має вищу освіту.

39. Рядовий Грузд узяв з піраміди закріплений за ним автомат і залишив військову частину. Через день шляхом збройного опору працівникам військової частини зумів уникнути затримання. Через два дні Грузд викинув автомат у Дніпро і протягом року ховався на горищі домівки його родичів.

40. Рядовий Сук у караульному приміщенні порушив правила поводження зі зброєю, внаслідок чого стався постріл, яким був смертельно поранений інший солдат.

41. Лейтенант Буйвол порушив встановлений порядок зберігання довірених йому відомостей, що становлять військову таємницю. Частину документів він зберігав у себе на квартирі, записував таємні відомості в особистому блокноті. Порушення таких правил не призвело до розголошення відомостей, що становлять військову таємницю.

42. Начальник караулу Козак при перевірці караульних постів установив, що Налюк спить на посту. Козак побив На-люка і замінив вартового.

43. Начальник військової частини Бровко, зловживаючи службовим становищем, віддав своїм підлеглим наказ зайнятися незаконним полюванням з використанням вогнепальної зброї і службової автомашини. Підлеглі виїхали на полювання, вбили лося, вепра і козулю та поділилися здобиччю з Бровком.

44. Сержант Вовк побачив, що його підлеглий Розін під час перевезення майна їхнього підрозділу зняв з машини ящик бойових набоїв і почав продавати їх стороннім особам, але, як він пізніше зізнався, якось розгубився і не вжив необхідних заходів щодо недопущення розкрадання бойових набоїв.

45. Ольховик, виконуючи обов’язки начальника патруля, з метою затримання без необхідності зробив кілька пострілів у напрямку рядового Бича, що втікав від нього. Бичу було заподіяно тяжке тілесне ушкодження, від якого він, не приходячи до свідомості, помер.

46. Завідувач технічної частини Гаркуша незаконно використовував автомашини й іншу військову техніку, що була в його розпорядженні, для робіт у колективних організаціях. Отриману за це платню привласнював.

47. Рядовий Ліхович, перебуваючи на території США у складі військової частини України, яка брала участь у спільних маневрах з військовими частинами США, залишив місце розташування своєї частини і звернувся до командування однієї з американських військових частин з проханням допомогти йому отримати притулок у США з політичних мотивів. Ліхович був затриманий і через п’ять днів, на прохання командира військової частини України, повернутий до своєї частини.

Вирішіть цю справу.


Читайте також:

  1. II. Злочини проти життя та здоров'я особи
  2. IXX. ОСОБЛИВОСТІ ПРИЙОМУ ДО кафедри військової підготовки НАУ
  3. RLC-фільтр четвертого порядку
  4. V. Класифікація і внесення поправок
  5. XXIII. ПОИСК НЕПРОТИВОРЕЧИВОЙ ВЕРСИИ
  6. XXIII. ПОИСК НЕПРОТИВОРЕЧИВОЙ ВЕРСИИ
  7. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  8. Аварійно-рятувальні служби
  9. Автомобільний комплект для спеціальної обробки військової техніки ДК-4К
  10. Агітація за і проти та деякі особливості її техніки.
  11. Агрегати для приготування, навантаження та внесення добрив.
  12. Агрегати для приготування, навантаження та внесення добрив.




Переглядів: 1079

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Глава 40 Злочини проти правосуддя | Глава 42 Злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.