Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Функції фінансів

Сутність фінансів як особливої сфери розподільчих відношень виявляється насамперед за допомогою розподільчої функції. Саме через цю функцію реалізується суспільне призначення фінансів - забезпечення кожного суб'єкта господарювання необхідними йому фінансовими ресурсами, які використовуються у формі грошових фондів спеціального цільового призначення.

Об'єктами дії розподільчої функції фінансів виступають вартість валового суспільного продукту у його грошовій формі, а також частина національного багатства, яка прийняла грошову форму.

Суб’єктами при фінансовому методі розподілу виступають юридичні і фізичні особи (держава, підприємства, об’єднання, організації, установи, громадяни), що є учасниками процесу відтворення, у розпорядженні яких формуються фонди цільового призначення.

За допомогою фінансів розподільчий процес протікає в усіх сферах громадського життя - у матеріальному виробництві, у сферах обігу і споживання. Фінансовий метод розподілу охоплює різні рівні керування економікою: державний, територіальний, місцевий. Фінансовому розподілу властива багатоступінчастість, що породжує різні види розподілу - внутрішньогосподарський, внутрішньогалузевий, міжгалузевий, міжтериторіальний.

Обіг фінансових ресурсів, протікаючи як у фондовій, так і в позафондовій формах, складає основу контрольної функції фінансів. Оскільки фінанси "пронизують" усе суспільне виробництво, усі його сфери і підрозділи, усі рівні господарювання, вони виступають універсальним знаряддям контролю з боку суспільства за виробництвом, розподілом і обертанням сукупного суспільного продукту. Завдяки контрольній функції фінансів суспільство знає про те, як складаються пропорції в розподілі коштів, наскільки своєчасно фінансові ресурси надходять у розпорядження різних суб’єктів господарювання, чи ощадливо і ефективно вони ними використовуються і т. п.

Розподільна і контрольна функції - це дві сторони того самого економічного процесу. Тільки в умовах їхньої єдності і тісної взаємодії фінанси можуть проявитися в якості категорії вартісного розподілу.

Інструментом реалізації контрольної функції фінансів виступає фінансова інформація. Вона укладена у фінансових показниках, наявних у бухгалтерській, статистичній і оперативній звітності. Фінансові показники дозволяють побачити різноманітні сторони роботи підприємств і оцінити результати господарчої діяльності. На їхній основі приймаються заходи, спрямовані на усунення виявлених негативних моментів.

Контрольна функція, об’єктивно властива фінансам, може реалізуватисязвеликою або меншою повнотою, що багато в чому визначається станом фінансової дисципліни.

Фінансова дисципліна - це обов'язковий для усіх підприємств, організацій, установ і посадових осіб порядок ведення фінансового господарства, дотримання встановлених норм і правил, а також дотримання фінансових зобов’язань.

У фінансовій науці існує ряд дискусійних питань і насамперед питання про економічну природу і межі фінансових відношень. Одні вчені вважають, що фінанси виникають на другій стадії процесу відтворення при розподілі і перерозподілі вартості суспільного продукту; інші розглядають фінанси як категорію відтворення в цілому, включаючи до складу фінансів також грошові відношення на стадії обміну.

Проте розподіл і обмін - це різні стадії відтворення, що мають свої, особливі економічні форми відображення. Тому, більш правомірно вважати, що різні види грошових відношень відображаються в різноманітних економічних формах. Так, відношення, які пов’язані з розподілом грошової форми вартості суспільного продукту, складають зміст категорії фінансів, а відношення, що виникають у процесі товарного обертання на основі систематично здійснюваних актів купівлі-продажу, приймають форму розрахунків, здійснюваних за допомогою грошей, (як загального еквівалента і ціни, (як грошового вираження вартості).

Проте фінансові відношення, будучи розподільчими по характеру, одночасно є невід'ємною складовою частиною усієї системи виробничих відношень, органічно взаємопов’язані з усіма стадіями процесу відтворення і можуть впливати на нього.

 


Читайте також:

  1. Автоматизоване робоче місце (АРМ) бухгалтера: призначення, функції та його рівні
  2. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  3. Адміністративна відповідальність: поняття, мета, функції, принципи та ознаки.
  4. Алгоритм знаходження ДДНФ (ДКНФ) для даної булевої функції
  5. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .
  6. Аналіз коефіцієнтів цільової функції
  7. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
  8. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
  9. Асимптоти графіка функції
  10. Асимптоти графіка функції
  11. Базальні ядра, їх функції, симптоми ураження
  12. Базальні ядра, їх функції, симптоми ураження.




Переглядів: 459

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Фінанси - це економічні відношення, що виникають у процесі формування, розподілу, перерозподілу і використання централізованих і децентралізованих грошових фондів. | Фінансова система, її ланки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.