Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Глосарій

Ажіо - відхилення ринкового курсу цінних паперів від їх номінальної вартості в бік перевищення. Визнача­ється у процентах до номіналу. На противагу ажіо розглядають дизажіо.

Альтернативна санація - форма фінансової санації з допомогою влас­ників підприємства, за якої акціонер (пайовик) на добровільних засадах може зробити вибір між деномінаці­єю чи консолідацією своїх корпора­тивних прав, з одного боку, та здійс­ненням безповоротної фінансової до­помоги підприємству - з іншого. Перед власниками постає проблема вибору: або вони роблять цільові вне­ски для погашення непокритих збит­ків підприємства і зберігають належ­ну їм частку (в абсолютному і від­носному розмірах) номінальної вар­тості статутного фонду, або погоджу­ються на зниження номінальної вар­тості своїх корпоративних прав, уни­каючи будь-яких доплат.

Андеррайтери - фінансові посеред­ники, професійні торгівці цінними паперами, до послуг яких вдаються емітенти корпоративних чи боргових прав, щоб швидко та ефективно роз­містити цінні папери (акції, облігації). Посередники можуть взяти на себе зобов'язання з розміщення всієї емісії або її частини. При цьому емітенту надається гарантія розміщення емісії.

Арбітражний керуючий - розпоря­дник майна, керуючий санацією, лік­відатор - фізична особа, яка має лі­цензію, видану в установленому зако­нодавством порядку, і діє на підставі ухвали арбітражного суду. Одна і та сама особа може виконувати функції арбітражного керуючого (розпоряд­ника майна, керуючого санацією, лік­відатора) на всіх стадіях провадження у справі про банкрутство.

Аудит - незалежна експертиза пуб­лічної бухгалтерської та фінансової звітності, іншої інформації щодо фі­нансово-господарської діяльності су­б'єкта господарювання, яка має на меті визначити достовірність його звітності, з'ясувати повноту обліку й відповідність чинному законодавству, сформувати висновки щодо реального фінансового стану цього суб'єкта.

Балансова (залишкова) вартість основних фондів - первісна вар­тість основних засобів за відрахуван­ням їх зносу.

Банківські консорціуми - тимча­сові об'єднання банків, які створюю­ться для координації дій під час ви­конання різного роду банківських операцій або для кредитування однієї, але великої та ризикованої угоди і за­сновуються банками на паритетних засадах. Банківські консорціуми для надання санаційних кредитів можуть створюватися з метою об'єднання кре­дитних ресурсів, диверсифікації кре­дитного ризику, підтримання ліквід­ності балансу банку.

Банкрутство - пов'язана з недоста­тністю активів у ліквідній формі не­спроможність юридичної особи задо­вольнити в установлений для цього строк заявлені до неї з боку кредито­рів вимоги і виконати зобов'язання перед бюджетом. Згідно із Законом «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкру­том» справа про банкрутство порушу­ється арбітражним судом, якщо без-спірні вимоги кредиторів до борж­ника становлять разом не менш як 300 мінімальних розмірів заробітної плати і не були задоволені протягом ,трьох місяців після визначеного для їх погашення строку.

Банкрутство приховане - навмис­не приховування факту стійкої фінансової неспроможності поданням не­достовірних даних кредиторам, дер­жавним органам та іншим зацікавле­ним особам. Має на меті одержання кредиту, вигідного державного за­мовлення і т. ін. Якщо приховуван­ня банкрутства завдало матеріальних збитків кредиторам чи державі, то винні в цьому особи караються згідно з Кримінальним кодексом України.

Банкрутство умисне - це свідоме доведення суб'єкта підприємницької діяльності до стійкої фінансової не­платоспроможності, до якого з кори­сливих мотивів вдається власник або посадова особа підприємства, вжива­ючи протиправних заходів або не ви­конуючи чи неналежне виконуючи свої службові обов'язки і яке істотно зашкоджує державним або громадсь­ким інтересам чи законним правам власників та кредиторів. Винні в до­веденні до банкрутства особи караю­ться згідно з Кримінальним кодексом України.

Банкрутство фіктивне - явно не­правдива заява громадянина - засно­вника або власника підприємства, а також посадової особи цього підпри­ємства про фінансову неспромож­ність виконати зобов'язання перед кредиторами та бюджетом. Такі дії мають на меті: порушити справу про банкрутство чи санацію підприємства в рамках провадження справи про банкрутство; приховати незаконне ви­трачання коштів; ліквідацію, реорга­нізацію чи приватизацію підприємст­ва з метою зміни форми власності; увести в оману незалежного аудитора з метою одержання необ'єктивного висновку про фінансовий стан під­приємства. Якщо факт фіктивного банкрутства завдав матеріальних зби­тків кредиторам чи державі, то винні в цьому особи караються згідно з Кримінальним кодексом України.

Безнадійна заборгованість - забор­гованість, яка відповідає одній з на­ведених далі ознак:

• заборгованість за зобов'язаннями, щодо якої минув строк позовної дав­ності;

• заборгованість, яка лишилася непо­гашеною за браком майна фізичної чи юридичної особи, оголошеної банк­рутом у встановленому законодавст­вом порядку, або юридичної особи, що ліквідується;

• заборгованість, яка лишилася непо­гашеною через нестачу коштів, одер­жаних від продажу на відкритих аук­ціонах (публічних торгах) майна позичальника, переданого в заставу як забезпечення зазначеної заборго­ваності, за умови, що інші юридичні дії кредитора стосовно примусового стягнення іншого майна позичальни­ка не привели до повного покриття заборгованості.

Бенчмаркінг - метод контролінгу, який полягає в перманентному, безпе­рервному порівнянні товарів (робіт, послуг), виробничих процесів, методів та інших параметрів досліджуваного підприємства (структурного підрозді­лу) з аналогічними показниками інших підприємств чи структурних підрозділів. Основна мета бенчмаркінгу поля­гає у виявленні негативних відхилень у значенні порівнюваних показників, причин таких відхилень та розробці пропозицій щодоїх ліквідації.

Вартість бізнесу - це вартість дію­чого підприємства або вартість ста відсотків корпоративних прав у діло­вому підприємстві.

Виокремлення підприємств - фор­ма реорганізації, за якої на базі існу­ючого суб'єкта господарювання чи його структурної одиниці створюєть­ся нове підприємство. У разі виокре­млення з підприємства одного чи кількох нових підприємств до кожно­го з них переходять за розподільним актом (балансом) у відповідних час­тинах майнові права і обов'язки реор­ганізованого підприємства. Частина його активів і пасивів передається правонаступнику або кільком право­наступникам, які створюються внас­лідок реорганізації. Підприємство, що реорганізується, продовжує свою фі­нансово-господарську діяльність. Во­но не втрачає статусу юридичної осо­би, а лише вносить зміни до уста­новчих документів згідно з чинним законодавством. Коли йдеться про виокремлення, нова юридична особа (особи) створюється з використанням лише частини майна, належного ре­організованому підприємству. Решта стає базою для продовження його го­сподарської діяльності.

Власний капітал - це підсумок першого розділу пасиву балансу. Він відбиває частку активів (майна) під­приємства, яка фінансується за раху­нок внесків держателів корпоратив­них прав та власних коштів суб'єкта господарювання. Головними його складовими є статутний фонд, додат­ковий капітал, резервні фонди й при­буток. Показник власного капіталу є одним із індикаторів кредитоспроможності підприємства, основою для визначення фінансової незалежності підприємства, його фінансової стій­кості та стабільності.

Гудвіл - ділова репутація підприєм­ства, нематеріальний актив, вартість якого визначається як різниця між ба­лансовою вартістю активів підприєм­ства та його звичайною вартістю як цілісного майнового комплексу. Гуд­віл виникає завдяки застосуванню ра­ціональних управлінських заходів, домінуючій позиції на ринку, новим технологіям тощо. Вартість гудвілу не підлягає амортизації і не враховує­ться у визначенні валових витрат під­приємства.

Деномінація акцій - зменшення номінальної вартості акцій акціонер­ного товариства, що має на меті при­вести у відповідність номінальну вар­тість випущених в обіг акцій з роз­міром статутного фонду у разі його зменшення. Деномінація може здійс­нюватися подрібненням акцій або їх консолідацією.

Державний орган з питань банк­рутства - державний орган України, до відання якого належить відповідна проблематика. Сприяє створенню ор­ганізаційних, економічних та інших умов, необхідних для реалізації про­цедур відновлення платоспроможнос­ті боржника або визнання його банк­рутом. Ліцензує діяльність фізичних осіб, які виконують функції арбітра­жних керуючих (розпорядників май­на, керуючих санацією, ліквідаторів).

Дизажіо - відхилення ринкового курсу цінних паперів від їх номіналь­ної вартості в бік зменшення.

Дисконтування - процес приведен­ня майбутньої вартості грошей (грошових надходжень) до їх теперішньої вартості. Процес дисконтування може здійснюватися за простими чи скла­деними процентами.

Добровільна ліквідація підприємс­тва-боржника - це процедура лікві­дації неспроможного підприємства, яка здійснюється поза судовими ор­ганами на підставі рішення власників або угоди, укладеної між власниками відповідного підприємства та креди­торами і під контролем кредиторів.

Додатковий капітал - це сума при­росту майна підприємства, яка виник­ла в результаті переоцінювання (інде­ксації), безоплатно одержаних мате­ріальних цінностей та від емісійного доходу. Згідно з національними стан­дартами бухгалтерського обліку до­датковий капітал поділяється на «До­датковий вкладений капітал» та «Ін­ший додатковий капітал».

Експертне оцінювання майна - визначення оцінної вартості майна підприємства експертом згідно з до­говором із замовником.

Емісійний дохід - сума перевищен­ня доходів, отриманих від емісії (ви­пуску) власних акцій та інших корпо­ративних прав над номіналом таких акцій (інших корпоративних прав). Тобто це різницяміж курсом емісії і номінальним курсом акцій. Емісійний дохід є одним із джерел формування додаткового капіталу підприємства.

Емісія акцій або облігацій підпри­ємств - сукупність дій емітента що­до здійснення передплати на акції або продажу облігацій.

Застава - засіб забезпечення вико­нання зобов'язання, своєрідна майно­ва гарантія його виконання в обумов­леному обсязі й у визначені умовами договору застави терміни. Для офор­млення застави складається документ, в якому фіксуються вид зобов'язання (грошовий, майновий, іпотечний то­що), його розмір, терміни та порядок одержання. Заставне зобов'язання ви­дається кредиторові, щоб підтвердити його право на отримання належної суми коштів у разі невиконання пого­джених умов.

Зворотний лізинг - господарська операція, яка передбачає продаж ос­новних фондів з одночасним зворот­ним отриманням таких основних фон­дів в оперативний або фінансовий лі­зинг.

Злиття підприємств - форма реор­ганізації суб'єктів господарювання, що полягає в об'єднанні підприємства (кількох підприємств), яке перебуває у фінансовій кризі, з іншим фінансове стійким підприємством (кількома під­приємствами). У разі злиття підпри­ємств усі майнові права та обов'язки кожного з них переходять до суб'єкта господарювання, який виник в ре­зультаті злиття. Бухгалтерські балан­си підприємств консолідуються. Під час реорганізації злиттям активи і па­сиви підприємств, що реорганізують­ся, в повному обсязі передаються під­приємству-правонаступнику, а під­приємства, які злилися, припиняють свою господарську діяльність і втра­чають юридичний статус.

Золоте правило балансу - принцип фінансування підприємств, який ви­магає не лише паралельності строків фінансування та інвестування, а й до­тримання певних співвідношень між окремими статтями пасивів і активів. Це правило передбачає виконання двох умов:

а) основні засоби мають фінансувати­ся за рахунок власного капіталу та довгострокових позик;

б) довгострокові капіталовкладення мають фінансуватися за рахунок кош­тів, мобілізованих на довгостроковий період, тобто довгострокові пасиви мають використовуватися не лише для фінансування основних фондів, а й для довгострокових оборотних ак­тивів.

Золоте правило фінансування - називають також золотим банківсь­ким правилом, або правилом узго­дженості строків. Воно вимагає, щоб строки, на які мобілізуються фінансо­ві ресурси, збігалися зі строками, на які вони вкладаються в реальні чи фі­нансові інвестиції. Це означає, що фі­нансовий капітал має бути мобілізо­ваний на строк, не менший від того, на який відповідний капітал заморо­жується в активах підприємства, тоб­то в об'єктах основних та оборотних засобів. Дотримання вимог золотого правила фінансування забезпечує під­приємству стабільну ліквідність і пла­тоспроможність.

Інноваційний проект - комплекс взаємозв'язаних заходів інвестицій­ного характеру, спрямованих на ко­мерційне застосування науково-тех­нічних розробок, освоєння нових ви­дів продукції, послуг, упровадження новітніх технологій. Проект оформ­ляється згідно з вимогами Держав­ного інноваційного фонду у вигляді формалізованого опису і включає тех-ніко-економічне обгрунтування й біз­нес-план.

Комітет кредиторів - робочий ор­ган зборів кредиторів боржника під час провадження справи про банкрут­ство. Комітет кредиторів обирається зборами кредиторів у складі не більш як семи осіб. До компетенції комітету належать такі питання: скликання зборів кредиторів; підготовка та укла­дання мирової угоди; звернення до арбітражного суду з клопотанням про відкриття процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, призначення та припинення повноважень арбітра­жного керуючого та ряд інших.

Конверсія акцій - об'єднання кіль­кох акцій в одну (або обмін за встано­вленим співвідношенням однієї кіль­кості акцій на іншу), яке має на меті привести у відповідність номінальну вартість випущених в обіг акцій з розміром статутного фонду в разі йо­го зменшення. Наприклад, конверсія акцій у співвідношенні 4 : 3 означає, що кожні чотири акції можна обміня­ти на три акції нової емісії.

Контрольний пакет корпоративних прав - кількість корпоративних прав (акцій, часток), яка забезпечує їх власникові право здійснювати факти­чний контроль над діяльністю під­приємства. У разі високої концентра­ції статутного капіталу контрольний пакет становить не менш як 50% за­гальної його суми плюс одна акція. За широкої диверсифікації контрольний пакет може охоплювати 20-30% но­мінальної вартості всіх корпоратив­них прав.

Корпоративні права - право влас­ності на частку (пай) у статутному фонді (капіталі) юридичної особи, включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибу­тку такої юридичної особи, а також частки активів у разі її ліквідації згід­но з чинним законодавством.

Кредитний ризик - ризик несплати позичальником основного боргу і від­сотків за ним.

Кредитор - юридична або фізична особа, яка має підтверджені належ­ними документами грошові вимоги до боржника, у тому числі вимоги з ви­плати заробітної плати, зі сплати по­датків та інших обов'язкових плате­жів.

Кредитоспроможність - наявність передумов для отримання кредиту і здатність повернути його. Кредито­спроможність позичальника визначає­ться показниками, які характеризують його акуратність при розрахунках за раніше отриманими кредитами, його поточне фінансове становище, спро­можність у разі необхідності мобілі­зувати кошти з різних джерел, забез­печивши оперативну конверсію акти­вів у ліквідні кошти.

Курс емісії акцій - курс, за яким відбувається передплата на акції. З юридичного погляду нижньою межею курсу емісії нових акцій є їх номі­нальна вартість, з економічного - номінальна вартість плюс витрати на проведення емісії. Верхня межа курсу емісії - ринковий курс акцій.

Ліквідатор - фізична особа, яка за рішенням арбітражного суду здійс­нює ліквідацію визнаного банкрутом суб'єкта підприємницької діяльності та забезпечує задоволення вимог кре­диторів.

Ліквідаційна вартість майна - ві­рогідна ціна, за яку майно може бути продане на ринку на дату оцінювання з урахуванням терміну продажу, ви­значеного ліквідаційною комісією.

Ліквідаційна маса - сукупність усіх видів майнових активів банкрута, що належать йому на правах власності або повного господарського відання. До ліквідаційної маси включаються також майнові активи інших осіб, які згідно із законодавчими актами або установчими документами банкрута відповідають за його зобов'язаннями.

Ліквідаційна процедура - це здійс­нення щодо визнаного банкрутом підприємства заходів, пов'язаних із за­доволенням вимог кредиторів прода­жем його майна та ліквідацією юри­дичної особи боржника.

Ліквідаційний баланс - це баланс підприємства, який складається після проведення ліквідаційних процедур, тобто після реалізації майнових об'єк­тів, які входять до складу ліквідацій­ної маси і необхідні для повного задоведення претензій кредиторів, та після розподілу виручених сум між кредиторами.

Ліквідні активи - майно підприєм­ства, що користується високим попи­том на ринку та може бути швидко реалізоване.

Ліквідність - здатність окремих ви­дів активів (майнових цінностей) до швидкої реалізації на ринку та пере­творення на грошові активи.

Маржинальний прибуток - різни­ця між виручкою від реалізації та змінними витратами. Це та сума при­бутку, який спрямовується на покрит­тя постійних витрат та на формування прибутку. Маржинальний прибуток можна розраховувати як на весь обсяг реалізації, так і на одиницю продук­ції. Цей показник використовується в ході аналізу точки беззбитковості.

Масове оцінювання майна - ви­значення вартості майна підприємст­ва з використанням стандартної ме­тодології та стандартного набору вихідних даних.

Метод затрат - метод оцінювання вартості майна підприємства, який грунтується на визначенні відновної вартості активів, тобто передбачає оцінювання вартості майна з викори­станням інформації про вартість його відтворення в існуючому вигляді в цінах на момент оцінювання,

Мирова угода - це процедура дося­гнення домовленості між боржником і кредиторами щодо пролонгації стро­ків сплати належних кредиторам пла­тежів або щодо зменшення суми бор­гів. Мирова угодаміж боржником і кредиторами може бути укладена на будь-якому етапі провадження справи про банкрутство. Вона укладається в письмовій формі і підлягає затвер­дженню арбітражним судом.

Мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконанняборжником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введен­ня мораторію, та зупинення заходів, спрямованих на забезпечення вико­нання цих зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обо­в'язкових платежів), застосованих де прийняття рішення про введення мо­раторію.

Нематеріальні активи - об'єкти ін­телектуальної, у тому числі промис­лової, власності, а також інші анало­гічні права, визнані об'єктом права власності підприємства. До нематері­альних активів відносять право влас­ності на винахід, право власності на фірмове найменування, право корис­тування земельною ділянкою, право власності на програми для ЕОМ, гуд­віл та інші.

Неплатоспроможність - це по­в'язана з недостатністю активів у лік­відній формі нездатність суб'єкта підприємницької діяльності виконати платіжні зобов'язання, строк сплати яких настав.

Номінальна вартість корпоратив­них прав - це вартість, яка відпові­дає частці участі держателя таких прав у статутному фонді емітента. Визначається діленням статутного фонду на кількість корпоративних ппявякі р. в обігу.

Оцінна вартість майна - вірогідна ціна, за яку майно може бути продане на ринку на дату оцінювання з ураху­ванням інвестиційних умов і способу продажу. Оцінною вартістю залежно від мети оцінювання може бути рин­кова вартість, інвестиційна вартість, ліквідаційна вартість.

Первісна вартість основних засобів (історична вартість) - вартість окремих об'єктів основних фондів, за якою вони були зараховані на баланс підприємства. Включає в себе суму витрат, пов'язаних із виготовленням, придбаванням, доставлянням, спору­дженням, установленням, страхуван­ням під час транспортування, держа­вною реєстрацією, реконструкцією, модернізацією та іншим поліпшенням основних фондів. У контексті оціню­вання вартості майна первісна вар­тість - це вартість відтворення осно­вних засобів на дату оцінювання з урахуванням витрат, пов'язаних з їх поліпшенням.

Передавальний баланс - це баланс підприємства, що реорганізується, на день припинення його діяльності. Пе­редавальний баланс складається за стандартними правилами, передбаче­ними нормативними актами, які регу­люють порядок заповнення форм річ­ної (квартальної) бухгалтерської звіт­ності. Передавальний баланс має силу акта приймання-передавання. Його під­писують директори та головні бухгал­тери підприємства, що реорганізуєть­ся, та підприємства-правонаступника.

Перетворення підприємств - фор­ма реорганізації, яка передбачає зміну форми власності або організаційно-правової форми юридичної особи без припинення господарської діяльності підприємства. У разі перетворення одного підприємства на інше до під­приємства, яке щойно виникло, пере­ходять усі майнові права і обов'язки колишнього підприємства. Розмір ча­стки (у відсотках) кожного засновни­ка (учасника) у статутному фонді під­приємства, що реорганізується, має дорівнювати розміру його частки у статутному фонді товариства, створе­ного в результаті перетворення.

Платоспроможність - здатність юридичної чи фізичної особи своєча­сно і повністю виконати свої платіжні зобов'язання.

Поглинання підприємств - форма реорганізації, яка полягає в придбанні корпоративних прав фінансове не­спроможного підприємства підприємством-санатором. Поглинене під­приємство може або зберегти свій статус юридичної особи і стати дочі­рнім підприємством санатора, або бу­ти приєднаним до підприємства-са-натора і стати його структурним під­розділом, втративши при цьому юри­дичний статус. Майнові права та зо­бов'язання боржника переходять до правонаступника.

Поділ підприємств - форма реорга­нізації, за якої одна юридична особа припиняє свою діяльність, а на її базі створюються кілька нових підпри­ємств, оформлених у вигляді само­стійних юридичних осіб. У разі поді­лу підприємства до нових підпри­ємств, які виникли в результаті цього поділу, за розподільним актом (ба­лансом) у відповідних частинах пере­ходять майнові права і обов'язки (ак­тиви та пасиви) реорганізованого під­приємства.

Подрібнення акцій (спліт) - один із прийомів дивідендної політики та по­літики диверсифікації акціонерного капіталу підприємства, який полягає в емісії додаткової кількості звичайних акцій без збільшення суми статутного фонду. У результаті такої операції збільшується кількість акцій, які є в обігу, при пропорційному зменшенні їх номінальної вартості (деномінація). Обмін старих акцій на акції нової емі­сії здійснюється за встановленим співвідношенням.

Позовна давність - це встановле­ний законодавством строк, протягом якого потерпіла сторона для захисту порушеного права може звернутися до суду. Загальний строк позовної да­вності щодо захисту прав за позовом про відшкодування основного боргу, встановлений чинним законодавст­вом, - 3 роки.

Потенціал розвитку - сукупність наявних на підприємстві передумов (факторів), необхідних для досягнен­ня приросту вартості майна (капіталу) та прибутковості. Потенціал підпри­ємства визначають такі фактори: на­явність рентабельної та конкурентос­проможної продукції, висококваліфі­кованого персоналу, передових виро­бничих технологій, «ноу-хау», торго­вельної марки, надійних і постійних клієнтів (споживачів продукції) тощо. Ці фактори, як правило, мають довго­строковий вплив.

Потреба в капіталі - виражена в грошовому еквіваленті потреба під­приємства у грошових та матеріаль­них засобах, необхідних для виконан­ня поставлених цілей та забезпечення фінансової рівноваги. Базою для кла­сифікації форм потреби в капіталі є класифікація вихідних грошових по­токів підприємства. Виникнення по­треби в капіталі зумовлене незбігом у часі моменту здійснення грошових ви­трат та моменту надходження грошо­вих коштів за продукцію, виробницт­во якої потягло за собою витрати.

Початкова ціна майна - ціна, з якої розпочинаються торги щодо продажу майна на аукціоні і яка об­числюється з урахуванням ринкової вартості майна, витрат, пов'язаних з його оцінюванням, зберіганням, тран­спортуванням та реалізацією.

Приєднання підприємств - форма реорганізації, яка передбачає приєд­нання всіх прав та обов'язків однієї або кількох юридичних осіб - правопопередників до іншої юридичної особи - правонаступника. В резуль­таті приєднання відповідні підприєм­ства виключаються з державного реє­стру та втрачають свій юридичний статус. Головна різниця між злиттям і приєднанням полягає в тому, що в разі злиття всі майнові права та обов'язки кількох юридичних осіб концентруються на балансі одного підприємства, яке є новоствореним, а в разі приєднання - на балансі такого, що вже функціонує на момент прийняття рішення про приєднання, підприємства.

Примусова ліквідація підприємст­ва - це процедура ліквідації неспро­можного підприємства, яка здійснює­ться за рішенням арбітражного суду (як правило, у процесі провадження справи про банкрутство).

Приховані резерви - це частина капіталу підприємства, яка жодним чином не відбита в його балансі. Роз­мір прихованих резервів в активній стороні балансу дорівнює різниці між балансовою вартістю окремих майно­вих об'єктів підприємства та їх ре­альною (вищою) вартістю.

Пролонговані кредити - кредити, за якими строк дії кредитного дого­вору продовжений та змінені його умови з огляду на об'єктивні причи­ни, що зумовили несвоєчасне повер­нення позики.

Прострочені кредити - кредити, що не повернені; установам банку чи ін­шим позичальникам у визначений термін внаслідок фінансових усклад­нень, що виникли в позичальника.

Реєстр вимог кредиторів - список, до якого розпорядник майна включає визнані боржником або арбітражним судом грошові вимоги кредиторів. Реєстр вимог має містити всі визнані судом вимоги кредиторів; відомості про кожного кредитора; розмір вимог за грошовими зобов'язаннями чи зо­бов'язаннями щодо сплати податків і зборів за кожним кредитором; черго­вість задоволення кожної вимоги. Ре­єстр затверджується арбітражним су­дом на попередньому засіданні.

Реєстр неплатоспроможних підпри­ємств - це документ, до якого вно­сяться відомості про неплатоспромо­жні підприємства та інформація про їх фінансово-економічний стан на час внесення до реєстру.

Режим фінансового оздоровлення комерційного банку - система не-примусових та примусових заходів впливу на комерційний банк, спрямо­ваних на збільшення обсягу капіталу до необхідного рівня протягом визна­ченого НБУ періоду з метою віднов­лення ліквідності й платоспроможно­сті та усунення порушень, які при­звели комерційний банк до збиткової діяльності або скрутного фінансового стану, а також наслідків цих пору­шень. Комерційний банк переводить­ся в режим фінансового оздоровлення відповідно до постанови Правління НБУ за наявності підстав, підтвер­джених висновками системи банків­ського нагляду та відповідного регіо­нального управління НБУ.

Реорганізація підприємства - це повна або часткова заміна власників корпоративних прав підприємства, зміна організаційно-правової форми організації бізнесу, ліквідація окре­мих структурних підрозділів або ство­рення на базі одного підприємства кількох. Найпоширенішими формами реорганізації є злиття, приєднання, поділ, виокремлення, перетворення.

Реструктуризація активів - сана­ційні заходи, пов'язані зі зміною структури та складу активної сторони балансу (нерідко ці зміни супрово­джуються також змінами у складі й структурі пасивів).

Реструктуризація підприємства - це здійснення організаційно-еконо­мічних, правових, виробничо-техніч­них заходів, спрямованих на зміну структури підприємства, його управ­ління, форм власності, організаційно-правових форм, які можуть забезпе­чити підприємству фінансове оздоро­влення, збільшення обсягів випуску конкурентоспроможної продукції, під­вищення ефективності виробництва.

Рефінансування дебіторської за­боргованості - це форма реструк­туризації активів, яка полягає в пе­реведенні дебіторської заборгова­ності в інші, ліквідні форми оборот­них активів: грошові кошти, корот­кострокові фінансові вкладення то­що. До основних форм рефінансу­вання дебіторської заборгованості належать факторинг, форфейтинг, облік векселів.

Розподільний баланс - це баланс підприємства, що реорганізується, на день припинення його діяльності, в якому окремими рядками відбиваю­ться активи і пасиви, розподілені між ним і підприємствами-правонаступ­никами. У такому балансі відбиваєть­ся частка майна, вимог та зобов'я­зань, яка передається підприємствам, що утворюються в результаті поділу чи виокремлення. У цьому балансі відбиваються баланси новостворених підприємств на момент початку їх го­сподарської діяльності.

Розпорядник майна - фізична осо­ба, на яку в установленому порядку покладаються повноваження щодо нагляду і контролю за управлінням та розпорядження майном боржника на період провадження у справі про бан­крутство. Повноваження розпорядни­ка майна припиняються з дня затвер­дження арбітражним судом мирової угоди, призначення керуючого сана­цією або ліквідатора.

Санатор - фізична або юридична особа, яка має намір узяти (або бере) фінансову чи іншого роду матеріаль­ну участь у санації підприємства, що перебуває у фінансовій кризі.

Санаційна спроможність - це су­купність фінансових, організаційно-технічних та правових можливостей підприємства, що перебуває у фінан­совій кризі, які визначають його здат­ність до успішного проведення фі­нансової санації. До загальних пере­думов санаційної спроможності від­носять наявність у підприємства по­тенціалу для майбутньої успішної ді­яльності.

Санаційний аудит - поглиблений аналіз фінансово-господарського ста­ну підприємств, який здійснюється на підприємствах, що перебувають у фі­нансовій кризі. Основна його мета - оцінити санаційну спроможність гос­подарської структури, визначивши глибину фінансової кризи та причини її виникнення, виявивши можливості подолання кризи та провести експер­тизу наявної санаційної концепції. Санаційний аудит здійснюють неза­лежні аудиторські фірми.

Санаційний прибуток - це прибу­ток, який виникає внаслідок викупу підприємством власних корпоратив­них прав (акцій, часток) за курсом, нижчим від номінальної вартості цих прав, або в результаті їх безкоштов­ного передання до анулювання, а та­кож у разі одержання підприємством безповоротної фінансової допомоги, зокрема в результаті списання креди­торської заборгованості.

Санація балансу - покриття за­свідчених у балансі збитків на осно­ві одержання санаційного прибутку. Основними фінансовими джерелами санації балансу є емісійні доходи, одержані в результаті зменшення (збільшення) статутного капіталу під­приємства; резервні фонди; безпово­ротна фінансова допомога власників, кредиторів та інших зацікавлених в успішній діяльності підприємства осіб.

Санація підприємств - комплекс послідовних, взаємозв'язаних заходів фінансово-економічного, виробничо-технічного, організаційного, соціаль­ного характеру, спрямованих на ви­ведення господарюючого суб'єкта з кризи і відновлення або досягнення його прибутковості та конкуренто­спроможності в довгостроковому пе­ріоді.

Система раннього попередження та реагування - це особлива інформа­ційна система, яка сигналізує керів­ництву про потенційні ризики та шанси, які можуть вплинути на підприємство як із зовнішнього, так і з внутрішнього середовища. Система виявляє та аналізує інформацію про приховані обставини, настання яких може призвести до виникнення загро­зи для існування підприємства чи втрати потенційних шансів. Вона є одним із інструментів контролінгу.

Спрощена процедура банкрутства - альтернативна до діючого порядку процедура банкрутства підприємства, яка передбачає примусове створення на базі майна банкрута відкритого ак­ціонерного товариства з подальшим продажем акцій на відкритих торгах. Кошти, одержані від продажу акцій новоствореного акціонерного товари­ства, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів відповідно до вста­новленої законодавством черговості. Ця процедура була передбачена Ука­зом президента України в 1998 році, але не знайшла поширення у практиці провадження справ про банкрутство.

Стабілізаційна позика - позика, якаможе надаватись НБУ комерцій­ному банку на визначений Правлін­ням НБУ строк для оперативного за­безпечення його платоспроможності і ліквідності та підтримання виконання заходів фінансового оздоровлення. Стабілізаційна позика може надава­тися лише за умови її забезпечення заставою високоліквідними активами комерційного банку або під гарантію чи поручительство інших фінансове стабільних банків.

Статутний фонд (статутний капі­тал, номінальний капітал) - суку­пність вкладів (у грошовому виразі) учасників (власників) у майно підпри­ємства для забезпечення його діяль­ності в розмірах, визначених установ­чими документами. Отже, це сума вкладів власників підприємства в йо­го активи за номінальною вартістю відповідно до засновницьких доку­ментів, тобто сума капіталу, у межах якої засновники підприємства (АТ, ТОВ) несуть матеріальну відпові­дальність перед його кредиторами.

Факторинг - операція з перевід-ступлення першим кредитором прав вимоги боргу третьої особи друго­му кредитору (фактору) з попере­дньою або наступною компенсаці­єю вартості такого боргу першому кредитору.

Фінансова криза на підприємст­ві - це кінцева стадія непрогнозованого процесу втрати (під впливом зо­внішніх і внутрішніх факторів) по­тенціалу розвитку, у ході котрого структура капіталу та ліквідність під­приємства погіршується настільки, що це загрожує його подальшому іс­нуванню.

Фінансова рівновага - стан фінан­сів підприємств, за якого грошові надходження дорівнюють потребі в капіталі для виконання поточних пла­тіжних зобов'язань суб'єктів госпо­дарювання або перевищують її.

Фінансова санація - покриття по­точних збитків та усунення причин їх виникнення, поновлення або збере­ження ліквідності й платоспроможно­сті підприємств, скорочення всіх ви­дів заборгованості, поліпшення струк­тури оборотного капіталу та форму­вання фондів фінансових ресурсів, необхідних для проведення санацій­них заходів виробничо-технічного ха­рактеру.

Цілісний майновий комплекс - го­сподарський об'єкт із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг). Цілісними майновими комп­лексами можуть бути структурні під­розділи підприємств (цехи, виробни­цтва, дільниці тощо), які виокрем­люють


Читайте також:

  1. ISO 14050 «Глосарій».
  2. Б. Англо-український глосарій типових конструкцій з військового перекладу 1 страница
  3. Б. Англо-український глосарій типових конструкцій з військового перекладу 2 страница
  4. Б. Англо-український глосарій типових конструкцій з військового перекладу 3 страница
  5. ГЛОСАРІЙ
  6. Глосарій
  7. ГЛОСАРІЙ
  8. Глосарій
  9. Глосарій
  10. Глосарій
  11. Глосарій
  12. ГЛОСАРІЙ




Переглядів: 498

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 10. Державна фінансова підтримка санації підприємств | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.029 сек.