Алкани (насичені вуглеводні). Хімічні властивості алканів
Вуглеводні – це найпростіші органічні сполуки. Їх молекули містять лише атоми карбону та гідрогену. Вуглеводні різняться кількістю атомів карбону, їх гібридизацією та послідовністю їх зв’язку.
Вуглеводні, що мають відкритий ланцюг і містять тільки одинарні, прості зв’язки, звуться насиченими вуглеводнями або парафінами,за номенклатурою ІЮПАК – алканами.Найпростіший вуглеводень – метан (CH4). Загальна формула алканів – CnH2n+2. Алкани нерозгалуженої будови звуться нормальними.Якщо розмістити алкани нормальної будови в ряд, в якому молекула кожного наступного алкану збільшується на одну групу–СН2–, то отримаємо ряд, що зветься гомологічним.
Група– СН2 –зветься гомологічною різницею,а окремі члени гомологічного ряду - гомологами.
Існують також вуглеводні з розгалуженим вуглецевим ланцюгом:
Атоми карбону в молекулах органічних сполук поділяються на первинні, вторинні, третинні й четвертинні атоми карбону. Атом карбону, що безпосередньо сполучений тільки з одним сусіднім атомом карбону, зветься первинним; атом вуглецю, що сполучений з двома сусідніми атомами карбону, – вторинним. Якщо атом карбону безпосередньо сполучений з трьома або чотирма атомами карбону, то такий атом карбону відповідно називають третиннимабо четвертинним.
Якщо відірвати від молекули алкану один атом гідрогену, то утворюється залишок R - , що зветься одновалентним радикаломабо алкільною групою. Назва радикалу утворюється за допомогою назви відповідного алкану заміною закінчення –анна закінчення –ил(іл)