Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ДИНАМІКА АСКОРБІНОВОЇ КИСЛОТИ В ПЛОДАХ І ОВОЧАХ.

Вітамін В10 ( фолієва кислота ).Досить високий вміст цього вітаміну міститься в листі зелених і капустяних овочів. При нестачі фолієвої кислоти спостерігається затримка росту, а також порушення кровотворення, що може призвести до анемії. Крім овочевих культур, даний вітамін знайдено в чорному хлібові, печінці тварин, пивних та пекарських дріжджах. Добова потреба становить – 0,2-0,3 мг.

Вітамін U.Назву цьому вітаміну дано за першою літерою латинського слова Ulcus, що означає виразка. Іншими слова його називають анти виразковий, бо він сприяє за живленню пошкоджень шлунково-кишкового тракту. Він є резервом метильних груп в біосинтетичних процесах. В багатьох овочах, в першу чергу в капусті білоголовій, вміст цього вітаміну досить високий, тому сік свіжої капусти і відвари з неї є лікувальним засобом при шлунково-кишкових захворюваннях.

Найбільше цього вітаміну міститься в капусті білокачанній – 16,4-20,7 мг/100 г, капусті кольрабі – 12,9 мг, капусті цвітній – 4-6,1 мг, зеленій петрушки – 6,4 мг, селери – 3,8 мг, томатах – 1,1-2,9 мг. Даний вітамін термолабільний, і під час теплової обробки втрачається досить значна його кількість.

Вітамін Р ( цитрин ).Свою назву цей вітамін отримав тому, що вперше був виділений у вигляді активного препарату із соку лимона. Більш пізніше було проведено дослідження, які показали, що цингу повністю не можна вилікувати за допомогою аскорбінової кислоти. Для повного виліковування необхідно, щоб в харчуванні були і інші компоненти, які називаються комплексом вітаміну Р. До них відносяться флавоноїдні сполуки, які містяться в рослинах в вільному стані, найбільшою Р-вітаміною активністю володіє катехін. Катехіни – це речовини, які легко окислюються, вони присутні в значній кількості в яблуках, грушах, вишні, винограді, смородині і в інших плодах і ягодах, але більше всього їх до 30% в чайному листі. Добова потреба людини в цьому вітаміні складає 50 мг.Високий вміст цитрину присутній в лимоні, червоному перці, чаю, чорній смородині. Так, в чорній смородині його вміст становить 1000 мг, капусті – 40, буряку – 50, моркві -70, вишні – 280.

 

Вітамін С ( аскорбінова кислота ) – найбільш розповсюджений в плодах і овочах.При його нестачі спостерігається швидка втомлюваність, в’ялість, головні болі. При гострій нестачі розвивається захворювання цинга, порушується відновлення і утворення кісток, синтез колагену, порушуються і випадають зуби, кровоточать ясна. Авітаміноз вітаміну С відомий для людини, мавп і морських свинок. В організмах інших тварин, мікроорганізмів і рослин цей вітамін синтезується із гексоз через глюкоронову кислоту. Надлишок аскорбінової кислоти організмом не використовується, про запас не відкладається, а виділяється з сечею. Тому цей вітамін повинен щоденно надходити з продуктами харчування.

Аскорбінова кислота має фенольну групу, яка здатна легко окислюватись і відновлюватись, завдяки чому вона відіграє важливу роль у дихальному газообміні. Відновлювана форма – L – аскорбінова кислота і окислена її форма – дегідроаскорбінова кислота легко взаємо перетворюються. Обидві форми фізіологічно активні.

В деяких овочах виявлена зв’язана форма аскорбінової кислоти –аскорбіген. Це індольне похідне аскорбінової кислоти. Найбільше аскорбіген виявлено в молодих рослинах і ростучих її частинах. Наприклад, в бруньках і листі вміст аскорбіген значно вищий, ніж у бульбах, стеблах і коренях. Високим вмістом аскорбіген відзначаються представники родини хрестоцвітих, зокрема всі види капусти. Для останніх характерний і підвищений вміст сірки.

Аскорбінова кислота нерівномірно розподіляється в товщі плодів. У покривних тканинах її у 2-3 рази більше, ніж у м’якоті, що потрібно враховувати при їх споживанні та технологічній обробці. Аскорбінова кислота дуже не стійка і руйнується під впливом кисню повітря, ультрафіолетового опромінювання, лужного середовища, у присутності заліза та міді як каталізаторів і особливо під час термічної обробки. Кип’ятіння може зруйнувати 50-70% вітаміну. Значні втрати вітаміну також під час зберігання продуктів. Через 2-3 міс. Руйнується 40-50% аскорбінової кислоти, саме тому взимку, особливо з нового року, на перше місце серед джерел вітаміну виходять квашені продукти, у разі правильного зберігання яких утрати вітаміну не перевищують 15-20%.

Вміст вітаміну С в плодах і овочах під час лежких сортів втрати невеликі, а у мало лежких вони значні, і цей процес проходить досить швидко. Динаміка вмісту вітаміну С в певній мірі може свідчити про лежкість продукції. У зелених овочах, не лежких за своєю природою ( салат, шпинат, зелена цибуля) при високій t під час зберігання за кілька днів втрачається значна кількість аскорбінової кислоти, особливо при сонячному освітленні. В умовах повільного нагрівання кількість зруйнованого вітаміну С збільшується порівняно з короткочасною термічною обробкою. Тому при готуванні страв овочі бажано опускати в кип’ячу воду або варити на пару. Особливо високі втрати вітаміну С при сушінні – 70%. Щоб зменшити їх втрати сировину бланшують або обробляють сірчистою кислотою.

Вміст вітаміну С в деяких плодах і овочах на 100 г продукту:

Картопля – 10-20, капуста цвітна – 50-150, морква – 5-10, помідори – 20-40, цибуля – 5-20, яблука – 5-30, винограду – 5, черешня – 5-15, лимон – 40-60, чорна смородина – 100 - 400, шипшина – 1000 – 4000.


Читайте також:

  1. Аеро- та гідродинаміка
  2. Багаторічна динаміка паразитофауни хазяїна
  3. Білки – це високомолекулярні органічні біополімери, мономерами яких є амінокислоти.
  4. Вікова динаміка розвитку рухових якостей
  5. Вікова динаміка розвитку рухових якостей.
  6. Гідродинаміка
  7. Гідродинаміка в’язкої рідини. Сила Стокcа
  8. Гідродинаміка псевдозрідженого шару
  9. Групова динаміка як фактор психокорекції
  10. Двохосновні карбонові кислоти
  11. Динаміка антропосоціогенезу




Переглядів: 1667

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
СКЛАД ТА ВЛАСТИВОСТІ ВОДОРОЗЧИННИХ ВІТАМІНІВ. | Поняття про темперамент.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.