Тема: Плоскі черви – паразити людини. Тип Плоскі Черви (Plathelminthes). Клас Стьожкові (Cestoidea) – широкий стьожак, ехінокок, альвеокок –збудники захворювань людини
І. Актуальність теми. Усі стьожкові ведуть паразитичний спосіб життя. В даній темі розглядаються стьожкові черви, які є збудниками інвазійних хвороб людини – цестодозів: ехінококозу, альвеококозу, дифілоботріозу.
Ехінококоз – важке, хронічне захворювання, що не рідко призводить до інвалідності, а в запущених випадках закінчується летально. Викликається личинками стьожкового гельмінта – ехінокока. Гельмінтоз дуже поширений на земній кулі. В Україні трапляється в Одеській, Херсонській і Миколаївській областях, де інвазованість овець досягає 86%. Пояс широкого розповсюдження гельмінтозу проходить від Піренейського півострова до Балкан. Гіперендемічними за ехінококозом є острови Корсика і Сицилія, південь Франції, Італія, Греція, Португалія, Румунія, Іспанія.
Альвеококоз - є одним із самих загрозливих гельмінтозів людини. Він характеризується важким хронічним перебігом, первинним пухлинним ураженням печінки, нерідко з метастазами в головний мозок і легені, а також в багато інших органів. Часто захворювання закінчується летально. Альвеококоз реєструється серед населення Німеччини, Швейцарії, Австрії, зрідка України.
Дифілоботріоз – його характерною особливістю є розповсюдженність в районах з холодним і помірним кліматом, більш поширений в країнах Північної півкулі. В Україні осередки дифілоботріозу існують в дельті Дунаю, а також в зоні Кременчугського і Каховського водосховищ.
Знання морфології, циклів розвитку стьожкових червів необхідні лікарям для розроблення методів діагностики, лікування, особистої та громадської профілактики захворювань, причиною яких є інвазії цими паразитами.