Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Облік особового складу працівників у типових формах первинного обліку.

Розділ 9. Облік праці, її оплати і відрахувань.

Зміст лекції.

  1. Первинний облік праці і її оплати.
  2. Синтетичний і аналітичний облік розрахунків по оплаті праці.
  3. Синтетичний і аналітичний облік розрахунків з депонентами.
  4. Синтетичний і аналітичний облік нарахувань на зарплату і методика обліку утримань із зарплати.
  5. Облік відпусток і їх розрахунок.
  6. Облік допомоги за тимчасовою непрацездатністю.
  7. Облік допомогипо вагітності і пологах.

 

1. Зарплата згідно з ПКУ – основна і додаткова зарплата, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Згідно з ЗУ «Про оплату праці» і Кодексу законів про працю України, зарплата підлягає виплаті два рази на місяць і складається із двох частин: зарплати за першу половину місяця – «аванс» і за другу половину місяця – безпосередньо зарплата.

Зарплата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця через проміжок часу, що не > 16 календарних днів, і не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Розмір зарплати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не < оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника. Міністерство праці і соціальної політики роз’яснює, що зарплата, за першу половину місяця (15 календарних днів) має виплачуватись в період з 16 по 22 число, а за другу – з 1 по 7 число.

Вид обліку Форми первинного обліку
Облік оформлення на роботу Трудовий договір
Облік зарахування на роботу Наказ про прийняття на роботу, Особова картка, Особова картка фахівця з вищою освітою, який виконує науково-конструкторські і технологічні роботи
Облік особового складу працівників Алфавітна картка
Облік переведення на іншу роботу Наказ про переведення на іншу роботу
Облік про надання працівникам відпусток Список про надання відпусток, Наказ про надання відпусток
Облік відображення даних працівників для зовнішнього і внутрішнього користування Трудова книжка
Табельний облік робочого часу Табель обліку використання робочого часу
Облік праці і нарахування зарплати при погодинній оплаті праці або по встановленому окладу Табель обліку використання робочого часу і розрахунку зарплати
Облік виконання роботи в понаднормовий час Список осіб, які працювали в понаднормовий час
Облік часу простоїв, що сталися не з вини працівника Листок обліку простоїв
Облік обсягів виконаних робіт Облікові листи, наряди, рапорти
Облік праці і оплати водіям вантажного автотранспорту Подорожній лист
Облік визначення зарплати за платіжний період з кожним працівником Розрахунково-платіжна відомість, Книга обліку розрахунків по оплаті праці
Облік нагромадження даних про оплату праці і включення її в витрати на виробництво Зведена відомість нарахування і розподілу оплати праці і відрахувань від неї за об’єктами обліку
Облік припинення трудового договору Наказ про припинення трудового договору

 

2. Облік зарплати в системі рахунків – синте­тичний облік нарахування і розподілу зарплати, визначення суми, що належить працівникові і внесення на­рахованої оплати праці на відповідні рахунки витрат за статтями і об’єктами калькуляції.

Для обліку розрахунків по оплаті праці, призначений пасивний рахунок 66 «Розрахунки за виплатами працівникам»:по Дтвиплата зарплати, премій, допомоги по тимчасовій непрацездатності, вартість одержаних МЦ у рахунок зарплати, утримання ПДФО, ЄСВ, платежів за виконавчими документами; по Кт – нарахування зарплати, премій, допомоги за тимчасовою непрацездатністю; сальдо кредитове або 0.

  • Відображення вартості виданих в рахунок оплати праці продуктів:
  • Відображення списання виданих МЦ:

Синтетичний облік по Кт рахунку 66 ведеться у розділі ІІІ Ж-О 5 або Ж-О 5А (для підприємств, які використовують рахунки класу 8). Кредитові обороти з Ж-О 5 в кінці місяця переносять у Головну книгу. Дебетові обороти в Головну книгу будуть занесені при рознесенні сум з Ж-О 1, 3, 6, 7 з Кт відповідних рахунків.

Аналітичний облік ведеться у Розрахунково-платіжних відомостях або в Книзі обліку розрахунків по оплаті праці, які відкривають кожного місяця на кожний відділ, бригаду, інші підрозділи:

  • кожному працівнику присвоюють табельний номер, який не змінюється протягом тривалого періоду;
  • на кожного працівника відводять один рядок;
  • по кожному працівнику за кожний місяць протягом року записують дані про нарахування оплати, її видачу і утримання з неї;
  • наприкінці року відомості підшивають в папки і передають на зберігання в архів.

Для зведеного обліку і контролю за використанням ФОП і складання встановленої звітності передбачена Зведена відомість по розрахунках з робітниками і службовцями:

  • складається на підставі підсумкових даних Розрахунково-платіжних відомостей або Книги обліку розрахунків по оплаті праці;
  • відкривають на рік в цілому по підприємству для щомісячного відображення сум нарахованої оплати праці працівникам;
  • використовують для відображення даних про оплату праці, оплату відпускних, простоїв, виплату винагород за вислугу років, різних видів надбавок і доплат, які входять до ФОП і які здійснюються за рахунок інших джерел, суми утримань за їх видами.

 

3. Для обліку розрахунків з депонентами призначений пасивний субрахунок 662 «Розрахунки з депонентами». Книга обліку розрахунків з депонентами заповнюється на підставі реєстрів депонованої зарплати. Реєстр складається касиром, який закриває Розрахунково-платіжну відомість, за кожний період виплати зарплати окремо і перевіряється головним бухгалтером. Працівник підприємства, який веде облік депонованої зарплати, на підставі видаткових касових ордерів, платіжних доручень і бухгалтерських довідок про списання заборгованості, щодо якої термін позовної давності минув, робить відмітку про сплату (перерахування, списання, перенесення) депонованої зарплати у Книзі і своїм підписом підтверджує кожну відображену операцію. На початок року не виплачені суми депонованої зарплати із Книги за попередній рік переносяться у Книгу депонованої зарплати поточного року.

  • Відображення депонованої зарплати:
  • Відображення виплати депонованих сум:

 

4.Згідно зЗУ «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» з нарахованої зарплати здійснюють утримання:

  • ПДФО 15%:
  • ЄСВ 3,6%:
  • стягнення за виконавчими листами:

Для обліку ЄСВ, призначений активно-пасивний субрахунок 657 «Розрахунки за ЄСВ».

СумаПДФО = (дохід – утримання – ПСП) х ставка ПДФО,

де ПДФО – податок з доходів з фізичних осіб;

дохід – сума нарахованого і проіндексованого доходу робітника, яка належить обкладанню ПДФО;

утримання – розраховані 3,6% ЄСВ;

ПСП – податкова соціальна пільга.

Податкова соціальна пільга(далі ПСП)згідно з ПКУ– частина зарплати людини, що фактично не обкладається податком. Застосовується до доходу, нарахованому на користь платника податку протягом податкового місяця як зарплата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати й компенсації), якщо розмір не перевищує місячного прожиткового min, що діє для працездатної особи на 1.01 звітного податкового року, помноженого на 1,4 і округленого до найближчих 10 грн. ПСП до авансу застосовувати не можна. ПСП актуальна на одному місці роботи: якщо людина працює в декількох місцях, вона сама обирає, де її вигідніше одержувати пільгу, і подає письмову заяву.

Згідно з ЗУ «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»передбачено, що на суму нарахованої оплати всі підприємства в обов'язковому порядку здійснюють установлені законом нарахування на створення: Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування, Фонду безробіття, Фонду страхування від нещасного випадку – ЄСВ– консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування в обов’язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування.

% ЄСВ, який нараховуватиме роботодавець на фонд оплати праці (далі ФОП) найманих працівників залежить від класу професійного ризику виробництва, до якого належить кожне окреме підприємство у Фонді нещасних випадків (класів ризику – 67 – від 36,76% до 49,7%)). Нарахування на ФОП є додатковими витратами підприємства і їх відносять на витрати тих виробництв, на які було віднесено нараховану базову оплату праці:

 

 

5. Усі працівники підприємства мають право на щорічну оплачувану відпустку відповідно до чинного законодавства. Тривалість основної відпустки становить не < 24 календарних днів за відпрацьований рік. Крім цього, працівнику може надаватись додаткова оплачуваначинеоплачувана відпустка(працівникам, що навчаються без відриву від виробництва, по догляду за дітьми).

У зв'язку з нерівномірністю надання відпусток протягом року підприємством дозволяється створювати резерв відпусток, що дає можливість відносно рівномірно включати цю оплату у витрати виробництва.

Резерв підприємство розраховує самостійно і в кінці року під час проведення загальної інвентаризації уточнює його. Для обліку резерву відпусток призначений пасивний субрахунок 471 «Забезпечення виплат відпусток»: по Дт – використання резерву за призначенням:; по Кт – створення резерву:; сальдо кредитове показує розмір резерву відпусток або 0.

Сума резерву відпускних = сер. % відпускних х сума нарахованої оплати праці у звітному періоді.

Сер. % відпускних = частка запланованої суми відпускних за звітний період х 100%

загальна сума ФОП за даний період

Порядок нарахування зарплати за період відпустки:

  1. Сер.міс. зарплата = сума зарплати за останніх 12 місяців
  1. Сер.ден. зарплата = сер.міс. зарплата .

сер.міс. кіл-ть роб. днів протягом року

  1. Зарплата за період відпустки = сер.ден. зарплата х кіл-ть роб. днів відпустки

· Відображення нарахування відпускних:

· Відображення нарахування відпускних при використанні класу 8:

· Відображення одночасного списання на рахунки об’єктів обліку:

 

6. Згідно з ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, які обумовлені народженням і похованням», допомога за тимчасовою непрацездатністю, виплачується застрахованим особам, залежно від страхового стажу в таких розмірах:

  • 60 % середньої зарплати (доходу) особам, які мають стаж до 5 років;
  • 80 % – від 5 до 8 років;
  • 100 % – понад 8 років.

Якщо втрата працездатності відбулася внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, допомога виплачується у розмірі 100 %незалежно від стажу.

Порядок розрахунку за листом непрацездатності:

1. Сер. ден. зарплата = сума зарплати за останніх 6 місяців

кіл-ть роб. днів за останніх 6 місяців

2. Сума за листом = сер. ден. зарплата х коефіцієнт страх. стажу х кіл-ть днів тимчасової непрацездатності.

Для обліку нарахування і виплати допомог, призначений пасивний субрахунок 663 «Розрахунки за іншими виплатами».Згідно з ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, які обумовлені народженням і похованням», розмір внесків за перші 5 днівтимчасової непрацездатності, сплачує власник підприємства за рахунок коштів підприємства.

Для обліку нарахування суми матеріального забезпечення – допомоги по тимчасовій непрацездатності і допомоги по вагітності та пологах, що здійснюється за рахунок ФСС з тимчасової втрати працездатності, призначений субрахунок 378 «Розрахунки з державними цільовими фондами».

  • Відображення нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок підприємства (перші 5 днів):
  • Відображення списання витрат на фінансовий результат:
  • Відображення надходження грошових коштів на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок ФСС:
  • Відображення нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок ФСС:
  • Відображення видачі допомоги по тимчасовій непрацездатності:

Підстава для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності – листок непрацездатності.

 

7.Допомога по вагітності і пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату зарплати за період відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами.

Допомога виплачується за весь період такої відпустки, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів після пологів (у разі складних пологів, народження 2 чи > дітей – 70). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно і надається особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів. Допомога надається у розмірі 100 % середньої зарплати і не залежить від страхового стажу.

Порядок нарахування допомоги за період відпустки по вагітності і пологах:

1. Сер.міс. зарплата = сума зарплати за останніх 6 місяців

2. Сер. ден. зарплата = факт. зарплата за 6 місяців .

кіл-ть факт. роб. днів за 6 місяців

3. Сума допомоги = сер. ден. зарплата х кіл-ть роб. днів за графіком, що припадають на період відпустки.

Працівникам, які відпрацювали на підприємстві < 6 місяців, середня зарплата визначається, виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

  • Відображення нарахування допомоги по вагітності і пологах:
  • Відображення виплати допомоги по вагітності і пологах:

Підстава для призначення допомоги по вагітності і пологах – листок непрацездатності.

У разі народження дитини надається одноразова допомога застрахованій особі (одному з батьків дитини, усиновителю чи опікуну) у розмірі, встановленому діючим законодавством. Допомога нараховується на підставі заяви про виплату допомоги і свідоцтва про народження дитини.

Допомога на поховання застрахованої особи призначається сім’ї померлого або особі, яка здійснила поховання, на підставі свідоцтва про смерть, виданого органом реєстрації актів громадянського стану.

 

 


Читайте також:

  1. II. За зміною ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин
  2. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. IX. Відомості про військовий облік
  5. Автоматизовані форми та системи обліку.
  6. Адаптація працівників.
  7. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  8. Адміністративні правопорушення в галузі охорони здоров'я. Адміністративна відповідальність медичних працівників.
  9. Активні інгредієнти, що входять до складу препаратів для симптоматичного лікування лихоманки.
  10. Активні інгредієнти, що входять до складу препаратів для симптоматичного лікування сухого кашлю.
  11. Акції та їх облік
  12. Акції та їх облік




Переглядів: 1071

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Порядок відображення операцій з ПДВ. | Класифікації доходів і витрат.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.