Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ГОСПОДАРСЬКЕ ПРАВО

1. Господарські правовідносини: поняття, характеристика та види. Розмежування з іншими видами правовідносин,
що виникають у сфері господарювання

Господарськими є відносини між господарюючими суб’єктами (підприєм­ствами, підприємцями) та органами управління, які утворюються у процесі організації та безпосереднього здійснення господарської діяльності.

Господарські відносини відрізняються від інших видів правовідносин притаманними лише для них характерними ознаками. Насамперед це обмежене коло суб’єктів, які можуть вступати в господарські правовідносини. Це господарські організації, створені для безпосереднього здійснення господар­ської діяльності і зареєстровані як юридичні особи; державні і недержавні органи, які здійснюють управління економікою (міністерства, держкомітети, господарські об’єднання, управління тощо); структурні підрозділи господар­ських організацій, наділені господарською компетенцією; фізичні особи, офіційно зареєстровані як підприємці, а також громадяни, державні установи громадські та інші організації, які є засновниками суб’єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності, що є другою характерною ознакою господарських відносин – поєднання організаційних і майнових елементів. Третьою ознакою господар­ських відносин є їх матеріальний зміст, тобто суспільне виробництво і реалізація виробленої продукції (виконання робіт, надання послуг).

Господарські правовідносини можуть бути класифіковані за різними ознаками. За характером відносин, що регулюються, розрізняються право­відносини безпосереднього здійснення господарської діяльності (виробництва та реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг); відносини щодо управління (зокрема організації) господарською діяльністю (державна реєстра­ція, ліцензування, патентування, квотування та інші форми державного регулювання господарської діяльності) тощо. За взаємним становищем сторін правовідносини поділяються на горизонтальні, учасники яких є рівноправним; вертикальні, в яких одним з учасників є орган управління, зокрема власник майна чи уповноважений ним орган. За сферою дії поділяються на внутрішньо­господарські (виникають всередині господарської організації між її структурними підрозділам та міжгосподарські (виникають між юридично самостійними суб’єктами господарювання). За галузями народного госпо­дарства і сферами управління виділяються правовідносини, які виникають у галузях і сферах промислової діяльності; агропромислового виробництва та сільського господарства; діяльності транспорту; капітального будівництва; приватизації; антимонопольного регулювання; зовнішньоекономічної діяльно­сті, при здійсненні конкретних видів господарської діяльності, процедур банкрутства суб’єктів господарювання тощо.

Чинне законодавства (ст. 4. ГК України «Розмежування відносин у сфері господарювання з іншими видами відносин») не відносить до господарських відносин, якщо вони виникають за участю суб’єктів господарювання, такі: майнові та особисті немайнові, якщо вони стосуються задоволення особистих потреб громадян у товарах, роботах і послугах – регулюються нормами ЦК України; земельні, гірничі, лісові та водні, відносини щодо використання та охорони рослинного і тваринного світу, територій та об’єктів природно-заповідного фонду, атмосферного повітря тощо, тому що вони регулюються нормами природо ресурсних галузей права (земельне, водне, гірниче, лісове, екологічне тощо); трудові відносини щодо застосування найманої праці, оплати праці найманих працівників, часу праці і відпочинку, гарантій та компенсацій, які регулюються нормами трудового права; фінансові відносини, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів, тому що суб’єкти господарювання є платниками податків, формують і використовують власні фінансові ресурси з прибутку, а це означає, що вони є суб’єктами фінансових правовідносин; адміністративні та інші відносини управління, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб’єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб’єкта господарювання, – такі правовідносини регулюються нормами адміністративного права.

Наведені вище правовідносини є об’єктивно необхідними для здійснення господарської діяльності, але за своєю природою не є господарськими. Вони лише створюють організаційні, матеріальні, фінансові та інші передумови для виникнення та функціонування господарських правовідносин.


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. III. ГРАЖДАНСКОЕ ПРАВО
  3. IV. Відмінність злочинів від інших правопорушень
  4. V. Класифікація і внесення поправок
  5. VI. УГОЛОВНОЕ ПРАВО И УГОЛОВНЫЙ ПРОЦЕСС
  6. XII. Право на першочергове зарахування
  7. XIX. ОСОБЕННОСТИ ПРАВОВОГО РЕЖИМА ПРИРОДНЫХ РЕСУРСОВ
  8. А) Філософія православ'я
  9. А. Правобережну Україну.
  10. А/. Право власності.
  11. Автозаправочні станції
  12. Автономія в Україні. Конституційно-правовий статус Автономної Республіки Крим




Переглядів: 373

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Організаційно-господарські договори

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.