Законодавче визначення організаційно-господарського договору в ГК України відсутнє. З аналізу положень чинного законодавства щодо організаційно-господарських зобов’язань опосередковано можна зазначити, що організаційно-господарські договори виникають з організаційно-господарських зобов’язань суб’єктів господарювання у процесі управління господарською діяльністю і оформлюються у вигляді договору між суб’єктом господарювання та суб’єктом організаційно-господарських повноважень, в силу яких зобов’язана сторона має здійснити на користь другої сторони певну управлінсько-господарську (організаційну) дію або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов’язаної сторони виконання її обов’язку (ст. 176 ГК України «Організаційно-господарські зобов’язання»).
Договірне оформлення організаційно-господарських зобов’язань може здійснюватися учасниками господарських відносин як на основі вільного волевиявлення сторін, так і на основі примірних договорів, якщо укладання таких договорів передбачено відповідними нормативно-правовими актами. Спрощений спосіб укладання організаційно-господарських договорів не допускається (ст. 186 ГК України «Укладання організаційно-господарських договорів»).
Найбільш поширеними організаційно-господарськими договорами є договори між непідпорядкованими суб’єктами господарювання. Найчастіше вони укладаються у сфері перевезення вантажів різними видами транспорту та сфері електроенергетики, що зумовлюється особливостями господарської діяльності, пов’язаної з необхідністю планування господарської діяльності в цих галузях, причому в багатьох випадках обов’язковість укладення таких договорів передбачено законодавцем. Наприклад, вантажовідправник і перевізник у разі необхідності здійснення систематичних упродовж певного строку перевезень вантажів можуть укласти довгостроковий договір, за яким перевізник зобов’язується у встановлені строки приймати, а вантажовідправник – подавати до перевезення вантажі у погодженому сторонами обсязі (ч.3 ст.307 ГК України «Договір перевезення вантажу»). Якщо законодавством не передбачено укладення організаційного договору певного виду, сторони можуть укласти його на основі вільного волевиявлення і самостійно визначати його положення та приписи, що містяться в ньому. Невиконання приписів організаційно-господарського договору, за чинним законодавством, не тягне за собою негативних наслідків, крім зазначених у самому договорі. Організаційний договір має бути укладений у вигляді єдиного документа.