Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні хвороби рослин

Симптоми Збудники Засоби боротьби
В’янення рослини, загнивання кореневої шийки, відмирання коріння Гриби, що вражають кореневу систему: Pithyum, Fusarium, Rhizoctonia, Thielaviopsis, Phytophtora Помірний полив, обробка беномілом (60 г на відро), тіурамом (20-40 г на відро) та ін.
Коричнувато-сірі, з часом некротичні плями Гриби, що викликають антракноз та гриби роду Septoria (септоріоз) Обробка тіурамом (20-40 г на відро), бордоською рідиною, фунгіцидами-замінниками
Червонуваті, в центрі сірі плями, камедь на плодах та гілках Гриби роду Coryneum Обробка тіурамом (20-40 г на відро) або карбендазимом (5-7 г на відро)
Білий борошнистий наліт на молодих пагонах, листках та квітах Uncinula necator – збудник борошнистої роси (оідіум) Обкурювання сіркою або обробка змоченою сіркою (20-40 г на відро води)
Бурі плями, вкриті сіруватим нальотом Гриби роду Botrytis, що викликають сіру гниль Зниження інтенсивності поливів, обробка беномілом (6 г на відро) або фолпетом (20 г на відро води)
Борошнистий, потім буруватий наліт з чисельними чорними крапками на зворотній стороні листка Борошнисторосяні гриби Обробка фунгіцидами на основі міді
Пустули жовтого або бурого кольору на зворотному боці листка Іржавові гриби Обробка хлорталонілом (15-20 г на відро) або трифорином (10-15 г на відро води)

 

Також виділяють неінфекційні хвороби рослин, до яких відносять різноманітні ушкодження і патологічні зміни, що спричинюються несприятливими факторами оточуючого середовища.

Причини можуть бути такими: надлишок або нестача вологи, пошкодження при пересаджуванні, недотримання ґрунтових умов, надлишок чи нестача мінеральних добрив чи окремого елемента. Надто низька чи висока температури також здатні нанести рослини непоправної шкоди. Слабке чи надлишкове освітлення можуть призупинити ріст одних або спровокувати надмірний або ненормальний ріст інших. Пряме сонячне проміння, попадаючи на ті невитривалі рослини, викликають опіки листків і стебел. Такими ураженнями є:

- ушкодження від спеки та холоду;

- нестача вологи;

- несприятливий світловий режим;

- порушення режиму живлення;

- шкода від пестицидів.

Вірусні хвороби рослин – це патології, викликані вірусами – неклітинними організмами, здатними проникати в певні живі клітини і розмножуватися лише всередині цих клітин. Вірусні хвороби вражають рослини різних родин. Деякі віруси викликають у рослин «декоративний» ефект (наприклад, строкатість листя тюльпанів викликається вірусом, що не шкодить рослині), але переважно через них відбуваються серйозні зміни в розвитку організму, що призводить до загибелі. Деякі рослини уражені певним вірусом, але при цьому не проявляється ніяких помітних симптомів. Це так звані носії латентної інфекції. У деяких видів з’являються характерні чорнуваті крапинки або плями. Ріст у них деякий час продовжується, але потім сповільнюється і припиняється.

Основні симптоми ураження вірусами:

- мозаїка: на листках плями світло-жовтого або блідо-зеленого забарвлення. Вони можуть бути різноманітної величини і форми, між жилками або на самих жилках, на яких при цьому утворюються особливі потовщення;

- мозаїчна жовтуха: всі листки набувають світло-жовтого забарвлення;

- зміна забарвлення проявляється в першу чергу на квіткових пелюстках (або повна втрата кольору);

- деформація: листки, як правило, зменшеного розміру і згорнуті в трубочку, поступово втрачають тургор; утворюються розетки (надзвичайно зменшуються міжвузля і черешки) і мітли (густо розташовані пагони, що мають вигляд куща чи мітли);

- нарости і капи: на жилках листків деяких рослин утворюються нарости, а на гілках та стовбурах – капи.

Лікування вірусних хвороб здійснюється лише за допомогою спеціальних методик. Однак важливими є заходи з їх запобігання: потрібно відслідковувати появу комах-перенощиків вірусів (зокрема, тлі та кліщів). При закупівлі рослин важливо відбирати здорові екземпляри видів та сортів, стійких до вірусних захворювань, які супроводжуються відповідними етикетками. І, звичайно, обов’язково потрібно видаляти окремі рослини з явними симптомами вірусних захворювань.

Бактерії – група мікроскопічних одноклітинних організмів. У природі розповсюджені повсюдно – в ґрунті, воді, повітрі; відіграють важливу роль в кругообігу речовин. Патогенні бактерії є збудниками хвороб рослин та тварин. Бактерії проникають в рослини через різноманітні ушкодження і природні ходи (продихи та сочевички), а потім поширюються судинною системою, а також всередині самих клітин.

Основні симптоми ураження бактеріями:

- всихання стовбура та гілок із утворенням виразок: з’являються червонуваті або рожеві плями; в цих місцях спостерігається відставання кори;

- некротична плямистість: на листках нерівномірне червоно-буре забарвлення із жовтуватим ореолом;

- чорні плями: нерівномірні, поступово розростаються при основі стебел рослин, доки не утворять так званого «манжету», з якого виділяється клейка рідина;

- капи: потовщення стебел характерної форми, спочатку гладкі і білуваті, які пізніше стають шорсткими та темними;

- водяниста плямистість: нерівномірно з’являється на некротичних листках (іноді навіть на листових черешках), може також поширюватися на гілки та стела рослин. Центральна зона ушкодженої частини розм’якшується і з неї виділяється клейка рідина із поганим запахом;

- масляниста плямистість: листки спочатку набувають сіро-зеленого забарвлення, потім – бурого; тканини розм’якають і виділяють густу маслянисту рідину.

Проти бактеріозів універсальних засобів немає; бувають ефективні препарати на основі міді. Але існує профілактика, і в першу чергу – дотримання правил вирощування, а в другу – запобігання різноманітних пошкоджень і ран, через які бактерії попадають в тканини рослин. Рекомендують використовувати неінфікований посівний та посадковий матеріал, знищувати рослинні залишки, дезінфікувати саджанці та живці. Для профілактики корисними бувають препарати, що містять мідь.

Найефективнішими засобами для боротьби є хімічні із залученням різних фунгіцидів, інсектицидів, акарицидів. Сучасний ринок пропонує дуже велику кількість таких препаратів вітчизняного і зарубіжного виробництва. Їхнє застосування щорічно регламентується і вказується в списках препаратів, дозволених до використання, у тому числі в особистих підсобних господарствах. За впливом на організми розрізняють контактні (попадають всередину тіла шкідника при контакті препарату з його зовнішніми покривами), кишкові (при поїданні рослини), системні (з ґрунту, з поверхні рослин), фумігатні (з повітря) і речовини широкого спектру дії. Як правило, на упаковках вказують напрямок дії препарату і способи його використання.

Часто проти шкідників та хвороб використовують народні засоби. Найбільш поширені засоби, а також шкідники та форма застосування, наведені в табл. 13.

Таблиця 13


Читайте також:

  1. I. ОСНОВНІ ЕТАПИ ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
  2. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  3. II. Основні засоби
  4. II. ОСНОВНІ ПОВНОВАЖЕННЯ ТРУДОВИХ КОЛЕКТИВІВ
  5. II.3. Основні способи і прийоми досягнення адекватності
  6. III. Основні обов'язки робітників та службовців
  7. IV. Агротехніка квітково-декоративних рослин відкритого грунту.
  8. IV. Основні обов'язки адміністрації
  9. V. ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
  10. V. Рекомендації щодо безпечного застосування сільськогосподарської техніки при виконанні основних агротехнологічних операцій у рослинництві
  11. VII. ОСНОВНІ ЕТАПИ РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ У ХХ ст.
  12. Аблактування - щеплення зближенням двох кореневласних рослин.




Переглядів: 978

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Шкідники декоративних рослин | Народні засоби боротьби із шкідниками і хворобами рослин

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.