Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розповсюдження ефіроносів в рослинному світі. Сировина база ефіроносів в Україні.

Особливості заготівлі, сушіння і зберігання ефіроолійної сировини.

Заготівлю ЛРС ведуть в період максимального накопичення ефірних олій.

При заготівлі ЛРС враховують:

1-локалізацію ефірної олії і її хімічний склад;

2- біологічні особливості виду;

3- динаміку накопичення ефірних олій в онтогенезі і в залежності від умов зовнішнього середовища;

4- фізичні властивості – летючість ефірної олії і хімічну високу реакційну здатність.

Збір сировини проводять в суху погоду після висихання роси. Виняток складає заготівля плодів селерових. Ці рослини скошують по росі, щоб не допустити осипання плодів.

Ця ефірна олія локалізована в екзогенних ефірно-олійних утвореннях, то заготівлю ведуть в ранішні часи – до 12-13години. Пізніше рослини розігріваються сонцем ефірні олії губляться в атмосфері.

Якщо ефірна олія локалізована в ендогенних ефірно-олійних утвореннях, то заготовляють сировину в любий час дня.

Сушіння сировини природне повітряно-тіньове або штучне. Температурний режим штучного сушіння при екзогенній локалізації ефірних олій – 30-350С; при ендогенній – 35-400С. Якщо в складі ефірної олії переважають сесквітерпени і ароматичні сполуки, то допускається температура сушіння до 450С а деколи до500С.

Сировину розкладають товстим шаром. Сушіння повинне бути затяжним по часі, тому як в процесі сушіння в рослинній сировині продовжується процес біосинтезу і накопичення ефірної олії.

Окремі види сировини не сушать, а переробляють в свіжому вигляді. Такі рослини містять ефірної олії мало і вона накопи-чується екзогенно (наприклад пелюстки троянди).

Ефірно-олійну сировину зберігають згідно вимогам ДФ ХІ (І), в ізольованих приміщеннях окремо від інших видів сировини, тобто вона легко віддає запах, сировина повинна бути щільно запакована. Упаковка (ангро) – тюки з тканини, мішки з тканини або з льону. Квіти ромашки пакують ящики з горфірованого картону або з листяних деревинних видів, або в паперові мішки. Подрібнену сировину фасують в пачки картонні, пакети салафанові та ін.

Сировину зберігають при температурі 12-150С і вологості повітря 30-40%, захищену від світла і від летючості. Строк зберігання сировини звичайно від 1 до 3 років.

Ефірні олії упаковують в тару скляну або металеву, заповнюють до верху, запаюють. Зберігають в прохолодному, захищеному від світла місці. Контролюють олії кожного року.

 

Рослини, які містять ефірні олії (ефіроноси), широко представлені в світовій флорі. Особливо багаті ефірними оліями рослини тропіків і субтропіків. 44% від числа рослин-ефіроносів приходиться на цю зону.

В розпреділенні рослин спостерігається тенденція:

1 – з рухом на південь збільшується число ефіроносів;

2 – на півдні в рослинах-ефіроносах більше накопичується ефірної олії.

Це пояснюється тим, що висока сонячна радіація і сухість повітря зменшують тиск в міжклітинниках тканин ефіроносів, кисень повітря з трудом проникає в тканини, знижується білковий обмін, вуглецевий синтез і збільшується синтез терпенів.

Рослини тропіків і субтропіків на території України в дикому вигляді не ростуть і не можуть культивуватись на відкритому грунті ( лимон, апельсин, мандарин, камфорний лавр). Їх культивують в країнах ближнього зарубіжжя :В Середній Азії (Узбекистан, Туркменія, Таджикистан, Киргистан) і на Кавказі (Грузія, Азербайджан). Виняток складають евкаліпти, їх вирощують в Україні на Чорноморському узбережжі.

В медичній практиці використовують рослини Середземномор’я (аніс, коріандр, фенхель, кріп, тим’ян, шавлія),їх культивують на території України, а також в країнах ближнього зарубіжжя. Рослини родини селерових культивують в центральних районах чорноземних областей України.

Ефіроноси зустрічаються і в помірному кліматі: в лісових зонах, в лісостепових і степових зонах. На півночі їх менше ніж на півдні.

Ареал рослин дуже різний. Він обмежений тільки Європейською частиною у ромашки аптечної; займає Європейську частину України – оман високий, липи і ромашки ромашковидної, ялівцю, материнки, полині гіркої, кмину, тополі чорної, чабрецю, хмелю, сосни.

Різні місця заселення: берези, сосни, тополі – рослини лісів, валеріана, кмин, деревій – рослини лугів, багно – рослина боліт.

База сировини в більшості дикорослих рослин-ефіроносів України значна і забезпечує потребу охорони здоров’я ( сировина сосни, берези, ялівцю, багна, материнки, чабрецю, оману, аїру та ін.)

Окремі рослини широко розповсюдженні, але ростуть розсіяно , великих продуктивних заростей, заготівля їх в природі складна. Такі рослини не тільки заготовляють в природі, але і культивують. Це валеріана, хміль, кмин, ромашка обідрана. Сировинна база забезпечена за рахунок культивованих і дикорослих рослин.

М’ята перцева – гібридний вид, тільки культивована рослина.

Арніка гірська – росте на території України, занесена в Червону книгу України, для збереження виду введені в культуру близькі види: арніка Шамісо і арніка листяна.

 


Читайте також:

  1. АРХІТЕКТУРА НАРОДНОГО ЖИТЛА В УКРАЇНІ.
  2. Банківська система в Україні.
  3. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  4. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  5. Безумовною є інформація про події, що реально відбуваються у матеріальному світі.
  6. Біоелектричні явища в тканинах: будова мембран клітини, транспорт речовин через мембрану, потенціал дії та його розповсюдження.
  7. Будівельний комплекс та його особливості в Україні.
  8. Валютні відносини та їх державне регулювання в Україні.
  9. Верховна Рада України - орган законодавчої влади в Україні. Статус народного депутата України
  10. Вибір каналів розповсюдження реклами
  11. Вибори у демократичному суспільстві. Виборчий процес в Україні.
  12. Види земель в Україні.




Переглядів: 1186

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поширення та біологічні функції в рослинах ізопреноїдів. | Оцінка якості ефіроолійної сировини. Методи аналізу.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.