Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Провізорні органи

Позазародкові органи, що функціонують тимчасово і через які здійснюється зв’язок зародка з середовищем, називаються провізорними.

Для тварин з неличинковим типом розвитку, яйця яких багатожовткові, характерний такий провізорний орган, як жовтковий мішок. Так, у риб він утворюється з клітин трьох зародкових листків, у плазунів і птахів – з енто – та мезодерми, у ссавців – із позазародкової частини спланхноплеври (мезодерми). Стінки жовткового мішка пронизані кровоносними судинами, які утворюють поверхневу капілярну сітку. Клітини жовткового мішка виділяють ферменти для розщеплення поживних речовин жовтка. Вони проникають у капіляри, а далі в організм зародка. У жовтковому мішку, першому кровотворному органі, розмножуються клітини крові. У ссавців редукований жовтковий мішок входить до складу плаценти. У типових наземних тварин, зародки розвиваються у спеціальних оболонках. Такою оболонкою є амніон, який здійснює функції обміну і захисту зародка від висихання і механічних впливів.

Під оболонкою є амніотична рідина–це водний розчин, що містить мінеральні солі, гормони, сечовину. В акушерстві амніотичну рідину називають водами, які відходять перед пологами.

Хребетних, у яких наявний амніон (плазуни, птахи, ссавці) об’єднують у групу амніот. Хребетних, у яких відсутній амніон, відносять до групи анамній.

У плазунів і птахів також зародковими оболонками є алантоїс і серозна оболонка.

Алантоїсутворюється як мішкоподібний виріст задньої кишки зародка і виконує функції ембріональних органів дихання, виділення й живлення. Густа сітка кровоносних судин алантоїса забезпечує газообмін зародка та його зв’язок з організмом матері.

Функції зовнішньої зародкової оболонки виконує хоріон з численними виростами і ворсинками, які вростають у слизову оболонку матки. Місце найбільшого галуження ворсинок хоріона і найбільш тісного контакту з слизовою оболонкою матки називають дитячим місцем, або плацентою. Зв’язок зародка з плацентою здійснює пупковий канатик, через який проходять кровоносні судини. Капіляри тіла зародка галузяться у ворсинках хоріона. Так встановлюється плацентарний кровообіг. Кров матері ніколи не змішується з кров’ю плода; обмін речовин відбувається дифузно. Через плаценту плід отримує поживні речовини, кисень, виділяє продукти життєдіяльності. Епітеліальні клітини хоріона і стінок кровоносних судин утворюють бар’єр, який перешкоджає проникненню мікроорганізмів, шкідливих речовин. Порушення плацентарного бар’єру веде до патологічного розвитку. Плацента є також бар’єром для лікарських, токсичних речовин, виробничих і харчових отрут, чужорідних білків і антитіл.

Проте при резус-конфлікті материнські антитіла можуть проникати у кров’яне русло плода.

Вперше резус–фактор Rh антиген, було виділено у 1940 році із еритроцитів макак-резус. Згодом він був виявлений і у людини. За статистичними даними, резус-позитивний фактор Rh+ мають 85 % людей, а резус–негативний Rh- – 15 %. У нормі в осіб з резус–негативною кров’ю не виробляються антитіла до резус фактора, але вони вироблятимуться при переливанні Rh+ крові та резус несумісності у вагітної.

При резус несумісності у жінки з Rh- кров’ю і плодом Rh+ перша вагітність може завершитись нормально. З кожною наступною вагітністю антитіла проникатимуть у кров плода і руйнуватимуть еритроцити з антигеном Rh+, а у тілі матері кількість антитіл до Rh+ фактора зростатиме. Внаслідок проникнення антитіл у кров’яне русло плода, розвивається гемолітична хвороба (руйнування еритроцитів). А вагітність може супроводжуватись викиднями і мертвонародженням. Отже, в ембріогенезі неабияке значення має Rh-фактор крові.

Існує багато несприятливих чинників, які впливають на організм матері як до, так і під час вагітності та відповідно на зародок і плід. Фізичні, хімічні або біологічні чинники можуть порушувати нормальну будову і дозрівання гамет.

На підставі клінічних спостережень за вагітними жінками було з’ясовано про вплив порушень в обміні речовин, нестачу або надлишок вітамінів, стресів, інфекційних та ендокринних хвороб на ембріональний розвиток. Зокрема, нестача вітамінів групи В є причиною ряду морфологічних каліцтв, дефектів у будові внутрішніх органів. А захворювання краснухою на початку вагітності суттєво не відбивається на здоров’ї жінки, але у зародка виникають вади у будові серця, органів зору і слуху верхньощелепних кісток (розщілина піднебіння). Отже, фізіологічний, психологічний стан матері впливає на розвиток зародка і плода.


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. Автономна Республіка Крим, регіональні та місцеві органи державної влади.
  3. Банківський контроль та нагляд: форми та мета здійснення. Пруденційний нагляд: поняття, органи та мета проведення.
  4. В/. Кабінет Міністрів та інші органи виконавчої влади.
  5. Виконавчі органи влади на місцях
  6. Виконавчі пристрої. Регулюючі органи. Виконавчі механізми. Гідравлічні виконавчі механізми.
  7. Вищі органи виконавчої влади
  8. Вищі органи влади і управління
  9. Вищі органи влади і управління УРСР
  10. Вищі органи влади й управління
  11. Вищі органи влади та управління на місцях
  12. ВИЩІ ОРГАНИ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВАМИ В УКРАЇНІ




Переглядів: 2198

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Постембріональний. | Тератогенні фактори середовища

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.