Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Тератогенні фактори середовища

Чинники середовища, які здатні викликати порушення розвитку, каліцтво називають тератогенами. До тератогенів належать фізичні, хімічні, біологічні чинники:

Інфекції та найпростіші: вірус корової краснухи, цитомегаловірус, herpes simplex virusІ та ІІ, токсоплазмоз,сифіліс;

метаболічні розлади в матері: алкоголізм, цукровий діабет, фенілкетонурія, гіпертермія, мікседема, системні захворювання сполучної тканини;

радіація: діагностична, терапевтична, ядерні випробування та аварії на ядерних реакторах;

медичні препарати: андрогенні гормони, циклофосфаміт, мієлосан, талідомід, органічні препарати ртуті, пеніциламін, гормони щитоподібної залози, антитироїдні препарати, тетрациклін, літію карбонат, метилмазол.

Вади розвитку – це порушення внутрішньоутробного розвитку, відхилення від нормальної будови організму. Найлегші ступені вад розвитку називають аномаліями, найважчі – потворністю.

Вроджені вади розвитку(ВВР)у 20-ти % випадків зумовлені порушенням генетичного апарату клітини, у 20-ти % - порушеннями реалізації генетичної інформації під час ембріонального розвитку під впливом шкідливих чинників довкілля, у 60-ти % - поєднанням генетичних і негативних впливів середовища існування. Найвразливішим періодом щодо формування ВВР є період від 15-го до 60-го дня після зачаття. За статистикою на 1000 дітей народжується 10 з вадами розвитку. Серед перинатальних смертей(які померли в утробі матері, під час пологів, новонароджені до 7-го дня життя)

у 18-ти % випадків реєструються вади розвитку.

Серед фізичних чинників найбільш спричинюють вроджені аномалії рентгенівські промені, гамма-, альфа-, бета- випромінювання. Найчутливішим до іонізуючої радіації є ядерний апарат клітини. Опромінювання вагітних під час діагностичного обстеження може викликати мікроцефалію, затримку росту і розвитку зародка. На пізніших періодах ембріогенезу іонізуюча радіація вражає нервові клітини мозку, зачатки статевих залоз, ендокринну систему. На ранніх стадіях розвитку зародки також чутливі до кисневого голодування – гіпоксії, вагітність при цьому може перериватись викиднем. У пізніші терміни вагітності гіпоксія зумовлює аномалії розвитку головного мозку, що з часом проявляється у розумовій відсталості.

Перелік хімічних тератогенів включає до 800 різноманітних речовин. До сильнодіючих відносять наркотики, нікотин, алкоголь, лікарські препарати, отрутохімікати, а також хімічно забруднене вдовкілля(повітря, вода, грунт). Як майбутнім медикам потрібно пам’ятати, що всі лікарські засоби, що спричиняють відхилення від норми в розвитку плода, повинні призначатися вкрай необхідності. Особливо слід бути обережними із застосуванням фармакологічних препаратів у ранні періоди вагітності.

До біологічних тератогенів належать збудники інфекційних хвороб. Вражаючі тератогенні властивості мають віруси грипу (типу А), хвороби Боткіна, збудники токсоплазмозу, малярії, краснухи. Інфекційні агенти впливають безпосередньо на плід і можуть спричинити затримку внутрішньоутробного розвитку, вади серця, мікроцефалію, гідроцефалію, аномалії зубів, глухоту, сліпоту, відставання у розумовому розвитку і навіть його загибель.

Аномалії найчастіше проявляються в критичні періоди онтогенезу, коли організм найбільш вразливий до впливу чинників довкілля. В ембріогенезі людини виділяють три критичні періоди:

період імплантації(6-та – 7-ма доби після запліднення);

період плацентації( кінець другого тижня вагітності);

перинатальний період(пологи).

Визначено критичні періоди розвитку окремих органів у пізніші терміни вагітності:

Бластопатія – порушення розвитку зиготи з моменту запліднення до 15-го дня його розвитку.

Ембріопатія – порушення розвитку ембріона з 15-дня до 3-го місяця внутрішньоутробного розвитку.

Фенопатія– порушення розвитку плода з 3-го місяця онтогенезу до кінця вагітності

Як майбутнім медикам доцільно знати критичні періоди, а також заходи по запобіганню вад розвитку. Найважливішими чинниками в профілактиці ВР є: здоровий спосіб життя, розумне використання ліків, охорона праці, боротьба з шкідливими умовами виробництва, пренатальна діагностика, санітарно-просвітницька робота.


Читайте також:

 1. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
 2. Абіотичні та біотичні фактори.
 3. Агрегування та факторизація
 4. Адаптація до абіотичних факторів середовища.
 5. Адаптація організму до змін чинників зовнішнього середовища
 6. Адаптація організму до зовнішніх факторів середовища.
 7. Аналіз внутрішнього середовища підприємства
 8. Аналіз зовнішнього середовища
 9. Аналіз конкурентного середовища
 10. Антропогенне забруднення природного середовища. Джерела забруднень
 11. Архітектурно- планувальні заходи по поліпшенню стану міського середовища .Аналіз циклу життя споруди
 12. Біологічні небезпеки. Вражаючі фактори біологічної дії. Пандемії, епідемії, масові отруєння людей.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Провізорні органи | Типи постембріонального розвитку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.