Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Фінансовий АНАЛІЗ

Задача 1. Підприємству для здійснення інвестиційного проекту потрібно 100 тис. грн. Рентабельність власного капіталу становить 35 %, ставка відсотків за довгостроковий кредит – 30 %. У таблиці 12.1 наведені можливі варіанти формування структури капіталу проекту, тис. грн.

Потрібно:

1. Розрахувати коефіцієнт заборгованості та ефект фінансового ліве-риджу за кожним варіантом структури капіталу.

2. Обґрунтувати вибір найпривабливішого варіанта формування струк-тури капіталу за проектом.

3. Визначити, як вплине на вибір варіанта структури збільшення ставки процентів за кредит до 35 %.

 

 

Таблиця 12.1 – Варіанти формування структури капіталу

  Показники     Варіанти
Загальна сума інвестиційних ресурсів, в тому числі · власний капітал · позиковий капітал       –     –            

 

Вказівка. Для визначення коефіцієнта заборгованості слід з’ясувати, яка частка активів проекту фінансується за рахунок боргу. Ефект фінансового лівериджу розраховується як відношення чистого прибутку до власного капіталу (в відсотках). Вибір варіанта формування структури капіталу проекту може здійснюватися за критеріями максимізації прибутку від інвестиційної діяльності, який знаходиться в розпорядженні власників компанії, або мінімізації середньозваженої вартості капіталу.

Задача 2. Розглядається проект виробництва та продажу товару А. Планується в нульовий рік здійснити всі роботи передінвестиційної та інвестиційної фаз і з першого року почати випускати продукцію в обсязі 4000 од.; а з другого – по 4500 од. щорічно. Планується, що без розширення та інновації продукція користуватиметься попитом протягом чотирьох років експлуатації. Маркетингові дослідження, за які сплатили 50 тис. грн, показали можливість реалізації продукції за ціною 1000 грн. Податок на додану вартість становить 20 %. Товар А обкладається акцизним збором у розмірі 10 % від ціни виробника. Маркетингова служба пропонує для стимулювання збуту оплату відвантаженої продукції здійснювати за фактом.

Проектом передбачені витрати на підготовку і освоєння майданчика у сумі 150 тис. грн, будівельно-монтажні роботи – 1300 тис. грн, купівлю устаткування – 700 тис. грн. Усі ці витрати здійснюються у нульовий рік проекту. Планується, що прямі витрати на одиницю продукції становлять: матеріальні витрати – 125 грн, основна заробітна плата – 62,5 грн, додаткова заробітна плата – 9 % від основної. Устаткування буде списано за чотири роки. Амортизація нараховується рівномірно. На початку п’ятого року його планується продати за ціною 50 тис. грн. Витрати на обслуговування виробничого процесу плануються на рівні 400 тис. на рік, ремонтно-сервісних робіт – 50 тис. грн, комунальні послуги – 70 тис. грн, офісно-господарчі витрати – 100 тис. грн, витрати на відрядження – 40 тис. грн, позавироб-ничі витрати – 160 тис. грн.

Податок на прибуток підприємства становить 30 %. Підприємство сплачує рентні платежі – 50 тис. грн, збори в державний інноваційний фонд дорівнюють 1 % від прибутку після сплати податків у держбюджет.

У нульовому році реалізації проекту планується одержати довгостроковий кредит банку на суму 1500 тис. грн. Умови кредиту: повернення починається з кінця першого року рівними частками протягом трьох років по 500 тис. грн., виплата процентів — 15 % від загальної суми боргу протягом трьох років, починаючи з кінця першого року.

Доходи від участі в діяльності інших підприємств (нараховані у вигляді процентів на акції) – 250 тис. грн щорічно. Доходи від реалізації матеріальних цінностей та майна (залишкова вартість яких 200 тис. грн) – 300 тис. грн у першому році проекту. Продаж цінних паперів залученим інвесторам – 1 млн грн – у першому році проекту. Дивіденди залученим інвесторам С 10 % за умови виплати з наступного за відкритою передплатою на акції року. Грошові кошті на початок нульового року – 1689 тис. грн. Тимчасово вільні грошові кошті (500 тис. грн) розміщено на депозит під 20 % (з виплатою з другого року проекту). Фінансовий резерв підприємства – 10 % від грошових витрат. У табл. 12.2 наведено баланс підприємства.

 

Таблиця 12.2 – Баланс підприємства на початок року

Актив Код рядка На початок року
І. Основні засоби та інші позаборотні активи    
Основні засоби:    
Залишкова вартість  
Незавершені капітальні вкладення  
Довгострокові капітальні вкладення  
Розрахунки з учасниками  
Всього по розділу І    
II. Запаси і витрати    
Виробничі запаси  
Незавершене виробництво  
Витрати майбутніх періодів  

 

Продовження табл. 12.2


Готова продукція  
Всього по розділу ІІ  
III. Грошові кошти, розрахунки та інші активи    
Розрахунки з дебіторами за товари, ро-боти і послуги, строк оплати яких не настав  
· з бюджетом  
· з дочірніми підприємствами  

· з іншими дебіторами  

Короткострокові фінансові вкладення  
Валютний рахунок  
Всього по розділу ІІІ  
Баланс    
Пасив   Код рядка На початок року
І. Джерела власних і прирівняних до них коштів    
Статутний фонд (капітал)
Резервний фонд
Спеціальні фонди і цільове фінансування
Амортизаційний фонд
Резерви наступних витрат і платежів
Нерозподілений прибуток минулих років
Нерозподілений прибуток звітного року
Всього за розділом І
II. Довгострокові пасиви    
Довгострокові кредити банків
Позикові кошти
Всього за розділом II
III. Розрахунки та інші пасиви    
Короткострокові кредити банків

Продовження табл. 12.2


Розрахунки з кредиторами за товари, роботи і послуги, строк оплати яких не настав
Розрахунки з бюджетом
З дочірніми підприємствами
З іншими кредиторами
Всього за розділом ІІІ
Баланс

Потрібно:

1. На базі розрахунків виручки від реалізації, капітальних і поточних витрат спрогнозувати проектний операційний грошовий потік.

2. Спрогнозувати проектний потік з активів і пасивів.

3. Проаналізувати фінансовий стан підприємства за наведеним балансом і спрогнозувати зміну його показників у разі реалізації проекту за встановленим сценарієм.

Вказівка. При плануванні операційного грошового потоку передусім слід розподілити витрати на капітальні і поточні, які, в свою чергу, – на постійні та змінні. Це дозволить визначити, в який період вони виникають і як впливають на собівартість продукції.

Задача 3. Розрахувати ефект фінансового левериджу й рентабельність власних коштів. Актив у підприємства, віднявши відстрочені плати, – 5800 тис. грн, у пасиві – 3800 тис. грн (власних коштів). Рівень економічної рентабельності – 18 %, ставка відсотків по кредиту – 15 % річних.

Задача 4. Визначити оптимальну структуру капіталу підприємства використовуючи вихідні дані, наведені в табл. 12.3

 

Таблиця 12.3 – Основні показники господарсько-фінансової діяльності підприємства

Показники На 01.01.2012 На 01.01.2013
Основні засоби 52,81 205,8
Оборотні кошти 664,19 812,4
Власні кошти 193,75 311,4
Позикові кошти 523,25 706,8
Баланс 1018,2
Балансовий прибуток (за рік) 253,14 92,9
Фінансові витрати - 90,2

Інформацію про річні ставки відсотків за кредит, які встановлені Укрсоцбанком у 2013 році при різній структурі капіталу, подано в табл. 12.4

 

Таблиця 12.4 – Ставки процентів за кредит

Показники Фінансова структура капіталу, %
Частка власного капіталу
Частка позикового капіталу
Відсоток за кредит

 

Розрахунки для визначення оптимальної структури капіталу за критерієм ефективності його використання (ЕФЛ) звести в табл. 12.5 й зробити висновки.

 

Таблиця 12.5 – Варіанти розрахунку фінансової структури капіталу за критерієм ефективності використання капіталу

 

Варіанти фінансової структури Відсоток за кредит Рівень рента бельності активів Очікуваний прибуток Рентабельность ВК
Сума, тис.грн Питома вага, % до сплаи відсотків за кре-дит на оплату відсотків за кредит після сплати відсотків за кредит та по-датку на прибуток
ВК ПК Всього ВК ПК

Задача 5. Розрахувати прогнозні фінансові потоки за інвестиційним проектом й оцінити ефективність його впровадження. Створюється підприємство з виготовлення дитячого взуття, виробнича потужність якого 200 тис. шт. виробів. Підприємство планується у вигляді ТОВ з участю іноземного капіталу (40 % уставного фонду). Проект розраховано на 12 років, у тому числі перший і другий рік – будівництво фабрики; третій рік – початок виробництва продукції, освоєння потужності на 55 %; четвертий рік – 75% та п’ятий – 80% потужності. Починаючи із шостого року – вихід на повну виробничу потужність. Ціна виробу, прийнятого для розрахунку потужності – 35 грн.

Проектно-балансова вартість підприємства:

1. Загальні першочергові інвестиції (активи):

1.1. Загальний об’єм будівель, що будуються, складає 9000 м3, питомі капвкладення – 60 грн. / м3. Вартість необхідного обладнання – 820 тис. грн, витрати на його установку, підготовку до виробництва складають 10 % від вартості машин. Покупка землі коштуватиме інвестору 80 тис. грн.

1.2. Оборотний капітал: оборотність товарних запасів в аналогічних підприємствах складає 14 обертів; інші активи плануються у розмірі 50 тис. грн.

2. Власний капітал (пасиви)

2.1. Власний капітал (уставний фонд) – 1120 тис. грн.

2.2. Позичені кошти:

Банківський кредит для покриття 80 % запасів при 10 % ставці запозиченого капіталу (виплата за 5 років). Кредит постачальника при 8 % річних (виплата за 5 років) – 500 тис. грн. Крім того, планується короткострокова заборгованість.

Вихідні дані для розрахунку поточних витрат, отриманих у процесі передінвестиційного дослідження, грн:

· матеріальні витрати на 1 виріб – 3,5;

· імпортні матеріали – 3,2;

· оплата праці – 1,2;

· відрахування на соціальні потреби – 0,61.

Річні постійні витрати на весь об’єм виробництва, грн:

· загальновиробничі витрати – 3000;

· загальногосподарські витрати – 1400;

· витрати на збут – 120.

Норми амортизаційних відрахувань й списувань на рік:

· земля – 3 %;

· будівлі – 5 %;

· обладнання – 15 %;

· підготовка виробництва – 25 %.

 

Задача 6. Підприємство галузі вирішило здійснити проект щодо організації виробництва та продажу будівельної продукції.

Строк проекту – 5 років. Які розрахунки необхідно виконати протягом підготовки фінансового плану.

 

Задача 7. Підприємству для здійснення інвестиційного проекту потрібно 10 млн. ум. од.

Із даних табл.. 12.6 треба обрати найкращий варіант проекту згідно з діючою структурою капіталу.

 

Таблиця 12.6 – Структура капіталу різних варіантів проекту

 

Показники   Од. виміру
Загальна сума інвестиційних ресурсів: у тому числі: тис. ум. од.
· власний капітал    
· позиковий капітал    
Рентабельність власного капіталу %
Ставка відсотків за кредит %

 

Розрахуйте коефіцієнт заборгованості та ефект фінансового левериджу. Чи зміниться вибір оптимальної структури капіталу, якщо ставка відсотків за кредит знизиться до 15 %.

 

Для роботи над завданнями рекомендовано використання таких формул:

ЕФЛ = (1-СОП) · (ЄР-СВ) · ПК/ВК,

де ЕФЛ – ефект фінансового левериджу; СОП – ставка оподаткування прибутку, в долях одиниці; ЕР – економічна рентабельність; СВ – ставка відсотку за кредит, %; ПК – сума (питома вага, %) позикового капіталу; ВК – сума (питома вага, %) власного капіталу.

ЕР = (П + ФВ) · 100 / (А – КЗ),

де ЕР – економічна рентабельність; П – прибуток до оподаткування; ФВ – фінансові витрати; А – середньорічна сума активів; КЗ – середньорічна кредиторська заборгованість.

КВ = П · ПКВ + ВБ,

де КВ – загальна потреба в капітальних вкладеннях для будівництва нового об'єкта; П – потужність об’єкта, що передбачається, у відповідних одиницях; ПКВ – середня сума будівельних витрат на одиницю потужності об’єктів даного профілю; ВБ – інші витрати, пов’язані з будівництвом об’єкта.

ЗП = КВБУ / ЧОФ · 100,

де ЗП – загальна потреба в інвестиційних ресурсах прибудівництві й впровадженні в дію нового об'єкта; КВБУ – загальна потреба в капітальних вкладеннях для будівництва й устаткування нового об'єкта; ЧОФ – питома вага основних фондів у загальній сумі активів аналогічних підприємств даної галузі.

ЧБВ = ОФ + НА + З + Ф + КВ + НБ · Кі,

де ЧБВ – чиста балансова вартість підприємства; ОФ – залишкова вартість проіндексованих основних фондів підприємства; HA – сума нематеріальних активів; З – сума запасів матеріальних обігових фондів зазалишковою вартістю; ФР – сума усіх форм фінансових ресурсів підприємства без заборгованості; KB – капітальні вкладення; НБ – незакінчене будівництво; Кі – коефіцієнт індексації основних фондів.

ВП = ССП / СНП,

де ВП – вартість підприємства на основі величини його прибутку; ССП – середньорічна сума реального прибутку; СНП – середня норма прибутковості інвестицій у коефіцієнті

ПФ = ПР · ЧІФ / ЧІР,

де ПФ – потреба в інвестиційних ресурсах для здійснення фінансових інвестицій; ПР – потреба в інвестиційних ресурсах для здійснення реальних інвестицій; ЧІФ – частка фінансових інвестицій у прогнозному періоді; ЧІР – частка реальних інвестицій у прогнозному періоді.

Контрольні питання

1. Що таке фінансовий аналіз?

2. Які завдання фінансового аналізу?

3. Охарактеризуйте методи фінансового аналізу.

4. Які існують принципи фінансового аналізу?

 

 

Практичні заняття 14-15


Читайте також:

  1. ABC-XYZ аналіз
  2. I етап. Аналіз впливу типів ринку на цінову політику.
  3. I. Аналіз контрольної роботи.
  4. II. Багатофакторний дискримінантний аналіз.
  5. III етап. Аналіз факторів, що визначають цінову політику підприємства.
  6. III. Аналіз ринку
  7. IІI розділ. Аналіз стану маркетингового середовища підприємства
  8. SWOT-аналіз у туризмі
  9. SWOT-аналіз.
  10. Tема 4. Фації та формації в історико-геологічному аналізі
  11. V. Нюховий аналізатор
  12. VI етап. Аналіз варіантів зміни цін конкурентами.




Переглядів: 550

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Економічний аналіз

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.