Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ЕТАПИ ВИКОНАННЯ ДИПЛОМНОГО ПРОЕКТУ

2.1. Вибір теми дипломного проекту

Тема дипломного проекту обирається у відповідності з орієнтовною тематикою дипломних проектів наздобуття освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр” для напряму підготовки 6.020207 "Дизайн", розробленою кафедрою дизайну та мистецтв. Вибір теми дипломного проекту здійснюється кожним студентом окремо за узгодженням з науковим керівником.

Студенту надається право самостійного вибору теми з допомогою кваліфікованої консультації та поради наукового керівника.

Перевага надається темі, при розробці якої студент може виявити максимум особистої творчості та ініціативи.

Студенти заочної форми навчання обирають тему дипломного проекту з переліку, який запропонований кафедрою дизайну та мистецтва самостійно, з урахуванням рекомендацій наукового керівника.

При виборі теми слід керуватися також її актуальністю, науковим і практичним значенням, можливістю використання результатів на практиці. Орієнтовний перелік тем дипломних проектів наведено в додатку А.

Дипломний проект має свою специфіку, його деталі завжди потрібно узгоджувати з науковим керівником.

Дипломний проект доцільно виконувати в такій послідовності: вибір теми — з'ясування об'єкта і предмета — визначення мети і завдань дослідження — виявлення і відбір літератури з теми, її опрацювання — складання попереднього плану — написання вступу — виклад теорії і методики — вивчення досвіду роботи — формулювання висновків і рекомендацій — оформлення списку використаних джерел та додатків. Потім здійснюється літературне й технічне оформлення роботи, її рецензування, підготовка до захисту і захист дипломного проекту.

Виконання дипломного проекту організується відповідно до графіка, затвердженого кафедрою.

2.2. Підготовчий етап роботи над дипломним проектом

Цей етап починається з вибору теми дипломного проекту, її осмислення та обґрунтування. З переліку тем, запропонованих кафедрою, студент вибирає ту, яка найповніше відповідає його навчально-виробничим інтересам та схильностям. Разом із науковим керівником необхідно визначити межі розкриття теми та перелік установ, досвід роботи яких буде висвітлюватись у дослідженні.

При з'ясуванні об'єкта, предмета і мети дослідження необхідно зважати на те, що між ними і темою дипломного проекту є системні логічні зв'язки. Об'єктом дослідження є вся сукупність відношень різних аспектів теорії і практики науки, яка слугує джерелом необхідної для дослідника інформації. Предмет дослідження — це тільки ті суттєві зв'язки та відношення, які підлягають безпосередньому вивченню в даній роботі, є головними, визначальними для конкретного дослідження. Таким чином, предмет дослідження є вужчим, ніж об'єкт.

Визначаючи об'єкт, треба знайти відповідь на запитання: що розглядається? Разом з тим предмет визначає аспект розгляду, дає уявлення про зміст розгляду об'єкта дослідження, про те, які нові відношення, властивості, аспекти і функції об'єкта розкриваються. Іншими словами, об'єктом виступає те, що досліджується. А предметом — те, що в цьому об'єкті має наукове пояснення.

Правильне, науково обґрунтоване визначення об'єкта дослідження — це не формальна, а суттєва, змістова наукова акція, зорієнтована на виявлення місця і значення предмета дослідження в більш цілісному і широкому понятті дослідження. Треба знати, що об'єкт дослідження — це частина об'єктивної реальності, яка на даному етапі стає предметом практичної і теоретичної діяльності людини як соціальної істоти (суб'єкта). Предмет дослідження є таким його елементом, який включає сукупність властивостей і відношень об'єкта, опосередкованих людиною (суб'єктом) у процесі дослідження з певною метою в конкретних умовах.

Мета дослідження пов'язана з об'єктом і предметом дослідження, а також з його кінцевим результатом і шляхом його досягнення. Кінцевий результат дослідження передбачає вирішення студентами проблемної ситуації, яка відображає суперечність між типовим станом об'єкта дослідження в реальній практиці і вимогами суспільства до його більш ефективного функціонування. Кінцевий результат відображає очікуваний від виконання позитивний ефект, який формулюється двоступенево: перша частина — у вигляді суспільної корисності; друга — у вигляді конкретної користі, віднесеної до основного предмета дослідження.

Наявність поставленої мети дослідження дозволяє визначити завдання дослідження, які можуть включати такі складові:

· вирішення певних теоретичних питань, які входять до загальної проблеми дослідження (наприклад, виявлення сутності понять, явищ, процесів, подальше вдосконалення їх вивчення, розробка ознак, рівнів функціонування, критеріїв ефективності, принципів та умов застосування тощо);

· всебічне (за необхідності й експериментальне) вивчення практики вирішення даної проблеми, виявлення її типового стану, недоліків і труднощів, їх причин, типових особливостей передового досвіду; таке вивчення дає змогу уточнити, перевірити дані, опубліковані в спеціальних неперіодичних і періодичних виданнях, підняти їх на рівень наукових фактів, обґрунтованих у процесі спеціального дослідження;

· обґрунтування необхідної системи заходів щодо вирішення даної проблеми;

· експериментальна перевірка запропонованої системи заходів щодо відповідності її критеріям оптимальності, тобто досягнення максимально важливих у відповідних умовах результатів вирішення цієї проблеми при певних затратах часу і зусиль;

· розробка методичних рекомендацій та пропозицій щодо використання результатів дослідження у практиці роботи відповідних установ (організацій).

Виконання завдань дослідження неможливе без ознайомлення з основними літературними (а можливо п архівними) джерелами з теми дипломного проекту. З метою повного виявлення ідеї необхідно використовувати різні джерела пошуку: каталоги і картотеки кафедр та бібліотеки вищого навчального закладу, а також провідних наукових бібліотек міста, бібліотечні посібники, книжні та статейні списки літератури, виноски і посилання в підручниках, монографіях, словниках та ін., покажчики змісту річних комплектів спеціальних періодичних видань.

2.3. Робота над текстом дипломного проекту

Готуючись до викладення тексту дипломного проекту, доцільно ще раз уважно прочитати її назву, що містить проблему, яка повинна бути розкрита. Проаналізований та систематизований матеріал викладається відповідно до змісту у вигляді окремих розділів і підрозділів. Кожний розділ висвітлює самостійне питання, а підрозділ — окрему частину цього питання.

Тема має бути розкрита без пропуску логічних ланок, тому починаючи працювати над розділом, треба відмітити його головну ідею, а також тези кожного підрозділу. Тези необхідно підтверджувати фактами, думками різних авторів, результатами анкетування та експерименту, аналізом конкретного практичного досвіду. Треба уникати безсистемного викладення фактів без достатнього їх осмислення та узагальнення.

Думки мають бути пов'язані між собою логічно, увесь текст має бути підпорядкований одній головній ідеї. Один висновок не повинен суперечити іншому, а підкріплювати його. Якщо висновки не будуть пов'язані між собою, текст втратить свою єдність. Один доказ має випливати з іншого.

2.4. Складання плану дипломного проекту

Складання плану дипломного проекту - важливий і відповідальний етап її виконання.

План повинен відображати сутність обраної теми, напрямок її дослідження, охоплювати ключові питання теми, бути чітким і логічно-послідовним.

У плані відображається специфіка обраного напрямку дослідження, але структура дипломного проекту зі спеціальності "Дизайн", здебільшого, подібна. Не слід перевантажувати план великою кількістю питань. Оптимальною кількістю є 5-6 розділів, взаємопов'язаних між собою, які дозволяють повністю розкрити тему дипломного проекту.

Попередній план роботи складається студентом наоснові його теоретичних знань та уявлення про предмет дослідження. Потім він доповнюється і уточнюється в процесі роботи з джерелами інформації. Самостійно складений студентом план обговорюється з науковим керівником, у разі необхідності коректується й після цього затверджується. Шляхом систематизації та обробки матеріалів з кожної позиції плану, відбувається формування тексту дипломного проекту.

Зразок плану дипломного проекту наведено у додатку В методичних вказівок.

Основою для складання ретельно продуманого плану дипломного проекту є вивчення літературних, інформаційно-документальних, нормативно-довідкових джерел, а також необхідність висвітлення обов'язкових питань щодо ергономічного обґрунтування, порівняння з аналогами тощо.

2.5. Збір та обробка практичного матеріалу

Практичним матеріалом для виконання дипломного проекту є інформація, надана викладачем, дані про предмет дослідження: схеми, ескізи, фотографії, обмірні дані, ергономічні показники, на базі яких розробляється тема дипломного проекту, та техніко-технічна і технологічна документація. Кількість та обсяг необхідного практичного матеріалу визначається характером обраної теми.

Фактична технічно-виробнича інформація збирається у структурних підрозділах підприємства (організації, установи) - планово-технічному відділі, відділі охорони праці, технологічному відділі, в цехах, на дільницях і робочих місцях тощо.

Джерелами необхідної фактичної інформації можуть бути технічна, технологічна документація, виробничі, облікові та інші документи, технічні та виробничі звіти тощо.

Підчас збору практичного матеріалу необхідно враховувати основні вимоги, що пред'являються до інформації: повнота та вірогідність. Повнота полягає в тому, що студент повинен повністю охопити властивості предмету дослідження, розглянути всі сторони проблеми. Вірогідність інформації пов'язана із необхідністю отримання в результаті дослідження обґрунтованих і правильних висновків та внесенням конкретних пропозицій.

Процес безпосереднього написання дипломного проекту включає групування, обробку та систематизацію зібраного матеріалу. На цьому етапі уточнюється структура дипломного проекту та підбирається ілюстративний і табличний матеріал. Після цього пишеться чорновий варіант роботи, який піддається літературній обробці та редагуванню. Виклад всіх розділів роботи повинен бути логічним та послідовним. Необхідно стежити за тим, щоб у роботі не було протиріч між її окремими положеннями.

Дипломний проект рекомендується виконувати спочатку в чорновому варіанті. Це дозволяє вносити до тексту необхідні зміни і доповнення як з ініціативи самого автора, так і згідно з зауваженнями керівника.

Перш ніж представляти чернетку керівникові, треба ще раз переглянути, чи логічно викладено матеріал, чи є зв'язок між параграфами та главами, чи весь текст "працює" на головну ідею дипломного проекту. Такий уявний структурний аналіз роботи допоможе краще побачити нелогічність в її структурі та змісті.

Доцільно відкласти текст і повернутися до нього через деякий час, щоб подивитися на роботу очима сторонньої особи. У цей період, коли тема вивчена та викладена, з'являються власні думки, власна оцінка та розуміння проблеми — неодмінна умова поліпшення структури і змісту роботи.

Чернетку дипломного проекту треба писати на окремих аркушах паперу з однієї сторони з полями (приблизно шириною 3-4 см) чітко і розбірливо. Недотримання такої вимоги ускладнює внесення автором необхідних змін до тексту, які можна зробити на полях або на зворотному боці аркуша. Тут же можуть бути зроблені зауваження або пропозиції керівником роботи. Бажано не відкладати оформлення чорнового варіанта роботи на останні дні встановленого терміну. Завдання студента — якомога раніше подати чернетку керівникові. Вважається нормою, коли дипломний проект переробляється кілька разів.

Після прочитання науковим керівником чорнового варіанту пояснювальної записки студент, враховуючи зауваження керівника, оформлює завершену роботу відповідно до наступних вимог та оформлює графічну частину.



Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. I. ОСНОВНІ ЕТАПИ ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
  3. III. Виконання бюджету
  4. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  5. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  6. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  7. III. Етапи розробки програмного забезпечення
  8. III. ПИТАННЯ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
  9. IІІ. Послідовність виконання курсової роботи
  10. Qзабезпечення виконання завдань кожним відділом.
  11. V. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил.
  12. V. ІНДИВІДУАЛЬНІ ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ ТА МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ЇХ ВИКОНАННЯ




Переглядів: 837

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ | ВИМОГИ ДО ЗМІСТУ ДИПЛОМНОГО ПРОЕКТУ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.