У дослідженні кривих "доход-споживання" і кривих Энгеля приймалося допущення, що змінюється доход споживача. З іншого боку, можна зафіксувати доход і ввести в дослідження зміна ціни блага.
Коли при фіксованій величині бюджету змінюється ціна одного з благ, бюджетна лінія змінює кут нахилу, тобто повертається навколо крапки свого перетинання з віссю іншого блага, стосуючись інших кривих байдужності. Чим нижче ціна товару, тим більше віддаляється від початку координат крапка перетинання бюджетної лінії з віссю споживання товару, що подешевів, досягаючи більш віддалених кривих байдужності (і навпаки). Усі крапки торкання бюджетної лінії, що змінює своє положення, із кривими байдужності утворять лінію "ціна - споживання". Вона показує, як споживач реагує на зміну ціни блага (мал.4.5).
У даному прикладі змінюється ціна блага В: при її зниженні споживач за свій бюджет може купити більше товару В (тобто кут нахилу бюджетної лінії до осі QВ менше), а при підвищенні - менше (тобто кут нахилу більше).
Зміна ціни блага змінює не тільки порівняльну приступність благ для споживача з фіксованим бюджетом, але і його реальний добробут (зниження ціни робить його "багатшими", а підвищення - "бідніше").
Якщо індивід має карту байдужності зі зрушеними до однієї з осей координат кривими байдужності, то лінія "ціна - споживання" буде в підсумку нахилятися до цієї осі. Наприклад, на мал.4.6 "неякісним" благом є товар А, а "нормальним" - товар В.