Розслідуванню підлягають всі вперше виявлені професійні захворювання і отруєння. Віднесення захворювань до професійних проводиться спеціальними медичними заклдами.
Зв"язок профзахворювань з умовами праці визначається на підставі порівняння клінічних даних хвороби з характеристикою санітарно-гігієнічних елементів умов праці.
При підтвердженні факту професійного захворювання медичний заклад надсилає повідомлення керівнику (власнику) підприємства та органу санітарно-епідеміологічного нагляду за місцем знаходження підприємства.
Керівник (власник) підприємства зобов"язаний організувати розслідування причин кожного випадку профзахворювання протягом семи днів з моменту отримання повідомлення. До складу комісії повинні входити: представник профспілки, представник лікувально-профілактичного закладу, власник підприємства (або уповноважена ним особа), представник органу місцевого самоврядування від управління охорони здоров"я і представник трудового колективу.
Власник (керівник) підприємства зобов"язаний надати комісії дані лабораторного дослідження шкідливих чинників виробничого процесу. До роботи комісія може залучати спеціалістів-експертів.
Акт розслідування складається в п"яти примірниках не пізніше ніж три дні після завершення розслідування. Затверджується акт розслідування органом санепідслужби за місцем знаходження підприємства.
Надсилається акт хворому, на підприємство, де виявлено профзахворювання, в лікувально-профілактичний заклад, в санепідстанцію, в профспілковий комітет.
За результатами розслідування професійного захворювання власник (керівник) підприємства видає наказ щодо заходів по усуненню причин, запобіганню і профілактиці профзахворювань, а також притягненню до відповідальності винних посадових осіб.